Zachodnio-pomorskie Pomorskie Warmińsko-mazurskie Podlaskie Lubuskie Wielkopolskie Kujawsko-pomorskie Mazowieckie Łódzkie Lubelskie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie
x

Dziękujemy
za udział w głosowaniu.

x

Zamierzasz oddać głos na projekt . Poniżej podaj swój mail. Otrzymasz od nas wiadomość, która będzie zawierała link. Kliknięcie w link oznacza oddanie głosu.

x

Weź udział w konkursie. Oddaj głos na wybrany projekt i wymyśl hasło, którym można promować społeczne działania lokalne.

Bank Zachodni WBK S.A.

Głosowanie internautów

Tu mieszkam, tu zmieniam

Wybierz swoich faworytów.

Poniżej prezentujemy projekty, które otrzymały granty w ramach II edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Od 31 sierpnia do 6 września możecie wziąć udział w głosowaniu i zdecydować, która z organizacji otrzymać ma dodatkowe nagrody wysokości: 5 tys. zł., 3,5 tys. zł. oraz 2 tys. zł.
Nagrody otrzymają organizacje, które zdobędą największą liczbę Waszych głosów.
O rozstrzygnięciu konkursu na slogan, który promuje działania lokalne, poinformujemy na poniższej stronie oraz na blogu Banku Zachodniego WBK do 15 września 2015r.

Nazwa organizacji Nazwa Projektu Województwo Miejscowość Liczba głosów
Aeroklub Leszczyński Lotnicza ściana - namaluj ją z Aeroklubem Leszczyńskim wielkopolskie Leszno 54
W ramach projektu zamierzamy na leszczyńskim lotnisku zbudować i namalować ogromną ścianę związaną z tematyką lotniczą, angażując w to mieszkańców Leszna, przedstawicieli samorządu, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, uczniów. Ściana przedstawiać będzie zwykły dzień na lotnisku aeroklubowym, ale swymi rozmiarami, intensywnością kolorów i dopasowaniem do otaczającego ją krajobrazu stanowić będzie fantastyczną ozdobę i atrakcję zarówno dla najmłodszych, jak i starszych odwiedzających. Postacie na obrazie będą miały wycięte twarze, tak aby każdy, kto przyjedzie na leszczyńskie lotnisko mógł zrobić sobie zdjęcie i przez chwilę być pilotem szybowca. Zależy nam, aby realizacja naszego zadania stała się bodźcem dla społeczności lokalnej do rozwijania innych form aktywności. Realizując projekt budujemy nasze wspólne marzenie, w którym zostawiamy cząstkę nas samych. Pomóżcie nam stworzyć ciekawie i efektywnie zagospodarowane miejsce, które stanie się dobrą wizytówką tej części miasta.
Akademia Animacji Kultury Średniowiecza Winnice Gniewu pomorskie Gniew 15
Akademia Animacji Kultury Średniowiecza rozpoczyna swoją działalność poprzez wierne przeniesienie mieszkańców Gniewu w średniowiecze. Pierwszym etapem jest stworzenie "Winnic Gniewu" oraz Ogrodów NMP na podgrodziu Zamku w Gniewie w tzw. suchej fosie. Teren suchej fosy będzie służył mieszkańcom Gniewu jako miejsce spotkań, spacerów oraz miejsce gdzie odtwarzane będą sceny z życia średniowiecznych pracowników winnic. Sceny średniowiecza będą odtwarzane przez uczniów ZSP Gniew z klasy o profilu Animator Kultury Średniowiecza. Klimat miejsca będzie odtwarzany z wiernym zachowaniem strojów, narzędzi oraz metod pracy stosowanych w średniowieczu podczas tworzenia i pracy w winnicach oraz ogrodach. Winnica będzie nawiązywać do wielowiekowych polskich tradycji winiarskich sięgających początków państwa polskiego a jednocześnie stanowić nowy punkt na polskiej mapie enoturystyki (turystyki winiarskiej), gdzie będzie możliwość zobaczenia na własne oczy początków przemysłu winiarskiego w Polsce.
Aktywne Łazy Łazy ziołowa wioska dolnośląskie Bukowice 32
Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje rozbudowę wioski tematycznej "Łazy wioska ziołowa", a przede wszystkim trasę opracowanego w 2013 roku questu "Zdrowe i pachnące Łazy". Na trasie questu chcemy ustawić drewniane donice w których zostaną posadzone różne zioła i rośliny lecznicze. Chcemy zgromadzić jak największą liczbę roślin jednorocznych i wieloletnich, aby przybyli turyści mogli zobaczyć jak te rośliny wyglądają i aby mogli się nauczyć jak można wykorzystać naturalne metody lecznicze. Powstanie też drobna architektura drewniana- kosze na śmieci, ławeczki, stoły, pergole itp. Część druga to zajęcia dla uczniów szkoły w Bukowicach. Obejmą one przejście questu w poszukiwaniu "skarbu" oraz zajęcia artystyczne z motywem przewodnim ziół- butelki z ziołami w oliwie, zdobienie przedmiotów metodą decoupage, malowanie kubków i donic, tworzenie dekoracji z suszonych roślin. Będzie również prezentacja ziół, możliwość ich zobaczenia, dotknięcia, powąchania...
Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta Upamiętnienie bitew powstania styczniowego w gminie Ruda-Huta lubelskie Ruda-Huta 135
Na terenie dzisiejszej gminy Ruda-Huta w lutym 1863 r. rozegrały się trzy bitwy powstania styczniowego, w których brał udział oddział Kazimierza Bogdanowicza, dowódcy oddziału wojsk polskich. Ze względu na ważność tych wydarzeń członkowie Koła Literackiego we współpracy z Biblioteką Publiczną chcieliby w tych miejscach postawić pomniki upamiętniające. W ten sposób pragną zachować ważną dla naszego regionu historię, uczyć najmłodsze pokolenia szacunku do przeszłości i patriotyzmu oraz zachęcić turystów do odwiedzania historycznych miejsc w gminie Ruda-Huta.
Biblioteka Publiczna Gminy Zakrzew Dorównać kroku nowoczesności w bibliotece lubelskie Zakrzew 10
Nasza biblioteka pragnie dołączyć do sieci bibliotek wypożyczających książki w sposób elektroniczny.W/g nas, jest to znak rozpoznawczy stopnia zaawansowania nowych technologii w małych gminach.Zrealizowanie przedstawionego pomysłu znacznie poprawi jakość życia mieszkańcom i umożliwi lepszy dostęp do kultury. Poprzez katalog elektroniczny,czytelnicy mieliby możliwość poznania księgozbioru biblioteki: opisu książek, wyglądu okładek i zawartości treściowej.Mogliby przeglądać pozycje i zgłaszać własne sugestie co do zakupu nowości.Na pewno wzrosłaby rotacja wypożyczanych książek i większe zainteresowanie czytelnictwem.Wtedy nawet najmłodsze dziecko miałoby swoją prawdziwą kartę! Nasz udział w projekcje jest dowodem na to,że bardzo staramy się iść z duchem czasu i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.Uparcie szukamy różnych środków, gdyż nasze potrzeby nie są uwzględniane przez radnych w budżecie zatwierdzanym na działalność miejscowej biblioteki gminnej.
Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny „Pamięci prof. Haliny Świderskiej-Konecznej (1899-1961)” łódzkie Zduny 8
Bezpośrednimi odbiorcami projektu są mieszkańcy gminy Zduny, a pośrednimi całe społeczeństwo. Realizowane działania poświęcone będą prof. Halinie Konecznej – wybitnemu językoznawcy, wykładowcy UW, jednej z inicjatorek powstania Słownika języka polskiego XVII i 1. połowy XVIII wieku. Celem jest upamiętnienie prof. Konecznej poprzez • postawienie kamienia z tablicą pamiątkową w pobliżu domu rodzinnego i młyna, który niegdyś należał do jej ojca; • umieszczenie tablicy na Domu Ludowym w Strugienicach, znajdującym się w centrum wsi i będącym miejscem spotkań mieszkańców; • spotkanie dotyczące życia i dorobku naukowego prof. Konecznej, połączone z uroczystym odsłonięciem powstałych miejsc pamięci. Korzyści jakie płyną z realizacji projektu to edukacja społeczności lokalnej, budowanie przywiązania do regionu, zwiększenie jego atrakcyjności turystycznej (kamień będzie znajdował się w miejscu, gdzie przebiega szlak rowerowy i trasa spływu kajakowego).
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Chocianowie Zaśpiewaj z ECHEM i wspieraj lokalny folklor dolnośląskie Chocianów 16
Projekt pod nazwą „Zaśpiewaj z ECHEM i wspieraj lokalny folklor” będzie realizowany przez bibliotekę i grupę młodzieży z miejscowego gimnazjum. Motywem działań jest poznanie lokalnego zespołu folklorystycznego ECHO i jego dorobku, zarażenie folkową pasją, zainspirowanie i zachęcenie młodych do aktywności w lokalnej kulturze, przez udział w folkowych warsztatach muzycznych, plastycznych i literackich. Młodzież przyczyni się też do popularyzacji osiągnięć zespołu ECHO, zbierając materiały dokumentujące jego dokonania (zapisy nutowe, dźwiękowe, adresy internetowe, artykuły prasowe, wywiady, relacje, recenzje, foldery, plakaty, afisze, programy repertuarowe, zaproszenia, fotografie), opracowując i eksponując zbiory, w zorganizowanej w bibliotece przestrzeni wystawienniczej. Przy realizacji projektu młodzi ludzie będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez członków zespołu i bibliotekarzy, w których nabędą liczne umiejętności praktyczne.
Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy Kolorowa wieś pomorskie Damnica 5
Kolorowa wieś. Zaczynamy od malowania ściany Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy, największej we wsi, na której powstanie mural związany tematycznie z malowanym budynkiem. Następnie sugerując się podpowiedziami mieszkańców, będziemy szukali następnego budynku, który będziemy mogli ozdobić w ten sposób. Tematem pierwszego "obrazu" będzie Charlie Chaplin, który z ciekawością spogląda na idącego drogą małego chłopca. Chłopiec idzie drogą, która zamienia się w taśmę filmową, na końcu której znajduje się Chaplin obserwujący malucha. Mural będzie niezwykle kolorowy i wyjątkowo duży, czym będzie robił wrażenie na mieszkańcach. Będzie posiadał wyjątkowe walory estetyczne, które wpisują się w charakter budynku i klimat współczesnej wsi. W działania związane z przygotowaniem, malowaniem i sprzątaniem terenu do malowania zaangażowane będą lokalne firmy budowlane, stowarzyszenie "Na Tak" i ludzie prywatni.
Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Przywrócenie krajobrazu wiejskiego przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej. podkarpackie Pustków-Osiedle 23
Projekt polegał będzie na stworzeniu ogrodu i nasadzeniu starych tradycyjnych odmian kwiatów, ziół i krzewów oraz ogrodzeniem go drewnianym wiejskim płotem, a także instalacji tablicy informacyjnej. Stworzenie tego ogrodu przyczyni się do przywrócenia krajobrazu wiejskiego przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej, który tworzą odrestaurowane budynki wiejskie oraz sad ze starymi odmianami drzew owocowych.
Centrum Społecznego Rozwoju Łaziska do pary śląskie Łaziska Górne 5
Łaziska do pary – to projekt, w którym para/dwójka pojawia się na każdym etapie jego realizacji. Projekt w istocie łączy miejsce, w którym mieszkamy z wiedzą o nim, o jego miejscach szczególnych i ciekawych. Projekt przewiduje dwa działania – zaprojektowanie i wyprodukowanie gry w formie memory zawierającej najciekawsze, godne zapamiętania, charakterystyczne zakątki Łazisk Górnych oraz kolportaż i promocja gry podczas dwóch eventów zorganizowanych przez Biuro Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Łaziska Górne. Gra wyprodukowana zostanie w dwóch wersjach: w wersji maxi – do użycia na imprezach plenerowych i w wersji mini – do użytku indywidualnego. Promocja gry odbędzie się poprzez dwa eventy w formie interaktywnej zabawy „Łaziska do pary” zorganizowane w Miejskim Ośrodku Wspierania Rodziny i Dziecka w Łaziskach Górnych i w jednej z placówek oświatowych na terenie miasta. Memory będzie także można ściągnąć ze strony internetowej Centrum Społecznego Rozwoju i strony: www.laziska.pl.
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie Fizyka, robotyka... Zostań współczesnym Einstein'em lubelskie Chełm 46
Głównym celem projektu jest stworzenie przyjaznej i nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej, która umożliwi rozwój procesów poznawczych, pobudzenie wyobraźni oraz nabycie umiejętności koncentracji najmłodszych czytelników poprzez kreatywne metody nauczania. Wyposażenie Wypożyczalni Dziecięcej w zabawki edukacyjne m.in. planetarium z niebem północnym, zestaw modeli - energie odnawialne czy hydrocar - jeżdżący model z napędem wodorowym, umożliwi przeprowadzenie cyklu innowacyjnych zajęć dydaktycznych dla dzieci w wieku szkolnym z partnerskich placówek, które prowadzić będą nauczyciele zainteresowani tego typu inicjatywą. Przestrzeń naukowa dwa razy w miesiącu zostanie udostępniona również rodzinom z dziećmi. Wszystkie te działania ukształtują wyobraźnię, zmuszą do twórczego myślenia oraz aktywności. Nauka poprzez zabawę przyniesie radość, odprężenie i twórcze pomysły. Spowoduję, że będzie dla dziecka przyjemną alternatywą dla tradycyjnych form nauczania.
Chełmskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kapitału Społecznego Zamień elektrośmieci na sadzonki lubelskie Chełm 4
W ramach projektu chcemy przeprowadzić kampanię informacyjną adresowaną do mieszkańców Chełma której celem będzie edukacja ekologiczna w zakresie utylizacji odpadów elektrycznych. Jednak najważniejszym elementem naszych działań będzie akcja wymiany sadzonek za elektrośmieci. W ramach niej w centrum miasta na wyznaczonym terenie zostanie postawiony kontener na elektroodpady. Wolontariusze stowarzyszenia będą przyjmowali od chełmian elektrośmieci oraz wymieniali je na sadzonki drzew i krzewów (w zależności od dostępności oraz najbardziej korzystnej ceny sadzonek w tym czasie). Za elektrośmieci będą przysługiwały kupony na sadzonki wg.przelicznika: mały sprzęt (np. suszarka, mikser) = 1 KUPON, średni i duży sprzęt (np. telewizor, odkurzacz, komputer, lodówka, pralka = 2KUPONY, za każdy kolejny duży sprzęt = 1 KUPON, kable i przewody bez kuponów. Każdy z uczestników otrzyma ulotkę informacyjną na temat segregacji elektrośmieci i możliwości ich utylizacji na terenie Chełma.
Chorągiew Lubelska ZHP Hufiec Łuków "Humanista też człowiek" lubelskie Łuków 154
Czy osoby o zainteresowaniach humanistycznych są zbędne we współczesnym społeczeństwie? Czy świat należy wyłącznie do matematyków, fizyków, chemików? Chcemy przekonać, że nie! W twórczy sposób będziemy uczyć młodych rozumienia świata, a także praktycznego wykorzystania wiedzy i umiejętności. Historia, filozofia, psychologia, politologia powinny dawać również inspirację do działania. Stąd cykl przedsięwzięć: gry – „QR-Herosi”, „Labirynt filozofów”, warsztaty o „House of Cards” i komiksach, kurs rozwoju osobistego on-line. A na podsumowanie młodzież sama zaplanuje i przygotuje swój projekt na rzecz społeczności lokalnej w Łukowie. „Humanista też człowiek!”.
Dom Dziecka "Pod Lipami " im Jana Kochanowskiego w Głogowie "Zaczarowany zakątek" dolnośląskie Głogów 169
O naszym projekcie melodia na "Cztery razy po dwa razy" "ZACZAROWANY ZAKĄTEK" My dzieciaki zgrana paka My z Lipowej zgrany rój Mamy pomysł taki mały By tu stworzyć Lądek Zdrój ? Już tu mamy piękne niebo Też zieleni mamy w bród I altanka jest już w planach I już nazwę ma nasz gród A ten projekt taki fajny Bank pomysłów mamy już Przedstawiamy więc kochani To co chcielibyśmy tu Dwa hamaki do bujania Do miłego leniuchowania Lub do książek poczytania I księżyca fałszowania Też huśtawka ogrodowa Dla starszyzny będzie git By wieczorem w fajnym gronie Móc zapuścić fajny bit Palenisko ogrodowe Gdy nam głód zawraca głowę Do kiełbasek wysmażania I do gości zapraszania Plus też stoły no i ławy Kiedy dzionek będzie klawy Do siedzenia , marudzenia I do kiełbasek jedzenia To już koniec tej piosenki To już są ostatnie dźwięki Do widzenia i bye bye Dla Was wszystkich Od Nas LIKE
Fundacja Akcja Działa Koty z worka - pomagamy osiedlowym podrzutkom lubelskie Wohyń 266
W Radzyniu Podlaskim co środę na ulicach pojawia się nowy bezdomny kot lub pies. Środa to dzień targowy, a do miasta przyjeżdżają na zakupy mieszkańcy wielu okolicznych miejscowości. Osiedle Bulwary znajduje się w centrum i jest najstarszym osiedlem w mieście. Jest też domem dla wielu ludzi i zwierząt. W tym bezpańskich kotów, żyjących dziko. Niestety jedni je kochają a inni nienawidzą. Koty nie mają jednego miejsca, więc widać je wszędzie. Na klatkach, w piwnicach, w ogródkach i na ulicach. Jedni je dokarmiają i otwierają okna do piwnic w chłodne zimowe noce, a inni te okna zamykają i rozrzucają truciznę. Chcemy to zmienić. Chcemy zbudować domki dla kotów, zorganizować klub wolontariusza i nauczyć mieszkańców jak żyć z kotami w przyjaźni. Nawiązaliśmy kontakt z fundacjami zajmującymi się pomaganiem kotom. Zorganizujemy cykl spotkań dla mieszkańców, akcję informacyjną, wspólnie z młodzieżą namalujemy koci mural, a na wiosnę ogłosimy konkurs fotograficzny z kotami w roli głównej.
Fundacja Centrum Aktywności Twórczej Leszczyniacy Lesznu wielkopolskie Leszno 8
Historia Miasta Leszna w jej religijnym, pozakatolickim kontekście jest w dużej mierze nieznana i zapomniana przez mieszkańców, szczególnie przez młodzież.. Świadczą o tym nie tylko obserwacje wnioskodawcy, ale i zaniedbane obiekty (cmentarze niekatolickie, pomniki pamięci narodowej), których nie brakuje na mapie miasta. Za pomocą zbiorowej akcji sprzątającej, mieszkańcy przygotują obiekty do renowacji oraz upowszechnią zapomnianą historię regionu, niejednokrotnie odkrywając ją na nowo. Poprzez zaangażowanie i wspólną pracę, osiągną trwałe efekty, opublikowane następnie w broszurze informacyjnej. Posprzątanych zostanie siedem cmentarzy niekatolickich, sześć pomników pamięci narodowej, zaangażowanych zostanie minimum 35 mieszkańców, prawie dwa tysiące uczniów szkół średnich będzie mieć szansę na zapoznanie się z zapomnianą historią lokalną.
Fundacja De Primario Klasyka na ulicy - Chopin w Dusznikach. dolnośląskie Wrocław 104
Małe górskie miasteczko, cisza i spokój......jest rok 1826 z maleńkiego dworku dobiega nas cudna muzyka w wykonaniu młodego Fryderyka Chopina, który przyjechał na leczenie, i dał charytatywny koncert.......to Duszniki Zdrój, jeśli jeszcze tu nie byliście koniecznie tu zajrzyjcie. Być może dzięki Waszej pomocy uda nam się jeszcze bardziej upiększyć to urocze miasteczko, tworząc pasy w formie klawiatury fortepianu przy wejściu do parku zdrojowego.....tak tak,dokładnie.....po tym samym po którym przechadzał się młody kompozytor i ustawić w miasteczku stojaki na rowery w kształcie klucza wiolinowego, które idealnie będą pasowały w tym mieście.....Co Wy na to.....? Prawda,że będzie pięknie.....:)
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego "Domus salvus" Zagospodarowanie terenu cmentarza we wsi Bystrzyca poprzez utworzenie miejsca pamięci poświęconego mieszkańcom poległym w czasie I wojny światowej. dolnośląskie Wleń 20
W ramach projektu chcemy utworzyć miejsce pamięci na cmentarzu w Bystrzycy, poprzez oczyszczenie starego, zaniedbanego cmentarza z 1583 r. Z dokumentacji wynika, że na terenie cmentarza znajduje się pomnik mieszkańców wsi poległych w I wojnie światowej. Chcemy, aby pomnik ten stanowił centrum utworzonego miejsca pamięci. Na cmentarzu są również stare poniemieckie groby dawnych mieszkańców wsi, o które nikt nie troszczył się przez ostatnie 70 lat. Chcemy zadbać o to dziedzictwo, które, ze względu na przesunięcie granic kraju, jest wspólnym dziedzictwem europejskim. Planujemy zaprosić do pracy nad projektem Niemców-potomków osób, które zamieszkiwały te tereny przed wojną i których zawirowania historii zmusiły do ich opuszczenia. Nie jest to historia łatwa dla żadnej ze stron, ale wspólna praca i wysiłek powinny pomóc w budowaniu porozumienia i przyjaźni międzynarodowej. Po zakończeniu prac umieszczona zostanie tablica informacyjna, która będzie upamiętniała to wydarzenie.
Fundacja Gdzie Pułkownik Kukliński Zwycięska Misja małopolskie Kraków 11
Wiązowna to jedna z licznych podwarszawskich gmin. Jednakże na jej terenie miały miejsce zdarzenia, które wpłynęły na losy Polski, a nawet świata. W II połowie XX wieku była świadkiem Zwycięskiej Misji Pułkownika Kuklińskiego. Zainspirowani przez przyjaciół "Atomowego Szpiega" - mieszkańców Wiązowny - Państwa Barszczów, postanowiliśmy zbudować "pomnik symboliczny" ku czci Jacka Stronga. Dzięki wsparciu Fundacji BZ WBK możemy przeprowadzić ogólnopolski konkurs na plakat "Pułkownik Kukliński Zwycięska Misja". Wernisaż wystawy 13 najlepszych prac odbędzie się 7. listopada 2015 roku podczas Konferencji Popularno-Naukowej "Pułkownik Kukliński Zwycięska Misja" w Wiązownie.
Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej Zapomniani bohaterowie Pomorza i Kujaw na kartach II WŚ kujawsko-pomorskie Toruń 7
Przeprowadzenie warsztatów, prelekcji z elementami warsztatowymi spotkań historycznych z naukowcami w celu zwiększenia wiedzy i świadomości społecznej na temat trudnej sytuacji na terenie Pomorza i części Kujaw w latach II wojny światowej oraz przedstawienie działań niepodległościowych Polaków zamieszkujących te tereny oraz Polek w latach 1939–1945.Zwiększenie świadomości narodowej i regionalnej wśród młodzieży. Poznanie lokalnych bohaterów czasów II WŚ wśród których byli Cichociemni, Żołnierze Wyklęci, Wywiadowcy, Kurierzy, Partyzanci. Polska ludność Pomorza i Kujaw nie poddała się bez walki okupantowi i pragniemy o tym przypomnieć najmłodszym pokoleniom.
Fundacja im. Marszałka Marka Nawary Wymaszeruj z nami idee! małopolskie Batowice 60
"WYMASZERUJ Z NAMI IDEE!" to projekt polegający na połączeniu spacerów z kijami do Nordic Walkingu z kreatywnym dialogiem obywatelskim. Mieszkańcy podkrakowskich Batowic i okolic, w podziale na dwie - wymieszane wiekowo - grupy, chodzić będą z kijami i kreować w dialogu międzypokoleniowym nowe projekty dla społeczności lokalnej poznając okolicę poprzez historię miejsc, ludzi i przyrody. W pierwszych spacerach towarzyszyć im będą trenerzy. W kolejnych już moderatorzy-mentorzy, którzy pomogą przełożyć twórczą energię i zapał (lub narzekanie) na pomysły do realizacji. Zaplanowanym w projekcie rezultatem będzie wytyczenie trasy lub kilku tras rekreacyjnych oraz wskazanie miejsc na przerwy w maszerowaniu, w których wykonywane będą ćwiczenia sportowo-refleksyjne (dla duszy i ciała). Jeśli Internauci zagłosują na nasz projekt, to właśnie z premii dokończymy projekt wykonując i montując, na wytyczonej trasie, tablice instruktażowe do ćwiczeń „dla ciała i umysłu” z zamieszczonym kodem QR.
Fundacja im. Zofii Kossak LOKALNA ZNANA-NIEZNANA: Zofia Kossak śląskie Górki Wielkie 42
Projekt "LOKALNA ZNANA-NIEZNANA: Zofia Kossak" jest skierowany głównie do mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego (w tym do lokalnych szkół podstawowych i gimnazjalnych). Większość działań związanych z projektem będzie realizowana w przestrzeni Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich, gdzie w latach 20. i 30. XX wieku żyła wraz z rodziną pisarka Zofia Kossak. Projekt zakłada przeprowadzenie na przestrzeni października - stycznia kilkunastu multimedialnych spotkań dla szkół poświęconych twórczości oraz działalności społecznej Zofii Kossak. Zdobytą wówczas wiedzę uczniowie będą mogli wykorzystać podczas zorganizowanego w "Dworze Kossaków" konkursu Wiedzy o Zofii Kossak. Konkurs zamknie część edukacyjną projektu. Drugą część projektu stanowić będą otwarte dla wszystkich jesienne "Popołudnia z Zofią Kossak" podczas, których m.in. odbędzie się głośne czytania fragmentów utworów Zofii Kossak, spotkania z ekspertami zajmującymi się twórczością Pisarki oraz gra terenowa.
Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" Opatowianie bez tajemnic wielkopolskie Opatówek 6
Zachęcimy młodych ludzi, by dowiedzieli się o tym, kim byli i co robili znani Opatowianie. Podsumujemy ich prace ( w których docenimy kreatywność) konferencją dla dzieci i młodzieży, gdzie pokażą swoje osiągnięcia. Następnie ich prace zamieścimy i rozprowadzimy poprzez biuletyn informacyjny. Na koniec przeprowadzimy grę miejską i konkursy, które ugruntują ich wiedzę i lokalny patriotyzm. Najlepszych uczniów i szkoły nagrodzimy!
Fundacja KAMENA Łódź "My z epoki Gagarina" - konkurs na wspomnienia dzieci i młodzieży z lat 1945-1961 łódzkie Łódź 19
Organizator zaprasza do udziału w konkursie Zespoły ( maksymalnie: 16 zespołów po 5 osób ) w skład których wchodzi obowiązkowo SENIOR ( 60-75 lat) i MŁODY (Aktywność szkolna ) Ich zadaniem jest przedstawienie wspomnień seniorów z lat 1945 - 1961 z wykorzystaniem nowoczesnych technik wyrazu ( I - zapis literacki, II - prezentacja faktofgraficzna, III - film dokumentalny ) Przedstawione wspomnienia, ocenione i nagrodzone przez specjalistyczne jury i organizatorów, zostaną zaprezentowane na uroczystym spotkaniu, w jednym z domów kultury na terenie MIASTA ŁODZI ( koncert galowy z udziałem artystów ) , opublikowane ( publikacja złożona - broszura i płyta CD - 50 szt. z możliwością dodruku ) oraz przekazane nagrodzonym, wyróżnionym i do bibliotek naukowych i archiwów, gdzie będą dostępne wszystkim zainteresowanym. Zorganizowany zostanie też cykl spotkań wykraczający poza terminy projektu (2016), na których prezentowane będą wspomnienia i propagowana idea współpracy SENIORZU-MŁODZI
Fundacja Kreatywnego Rozwoju Społecznego- Vamac Centrum Apetyt na Zumbę, Nordic Walking i ART-recykling - sposobem na budowanie wspólnoty międzypokoleniowej łódzkie Zgierz 8
Celem projektu jest budowanie wspólnoty międzypokoleniowej poprzez aktywizowanie i integrację seniorów i dzieci, aktywne i kreatywne spędzanie czasu wolnego, stworzenie przestrzeni w której będą mogli lepiej się poznać, zrozumieć, przekazać doświadczenia, nabyć nowe umiejętności, które niezależnie od ich wieku, pomogą aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.Witalność i kreatywność młodego pokolenia w połączeniu z doświadczeniem i wiedzą seniorów to świetny sposób na budowanie właściwej komunikacji i poczucia wspólnoty międzypokoleniowej. Aktywizowanie i integracja grupy sprawią, że dwa pokolenia- seniorzy i młodzież odnajdą wspólny cel działań, przez co nastąpi wzmocnienie więzi społecznych. Warsztaty Zumby i Nordic Walking przeplecione zajęciami z Art-recyklingu staną się świetną okazję dla uczestników projektu, do kreatywnego, twórczego i aktywnego spędzania czasu wolnego, wspólnych rozmów, opowieści o tradycjach, kulturze i wspomnień z dawnych czasów.
Fundacja Kromka Chleba Dzieła Miłosierdzia wczoraj i dziś - świadectwo życia Św. Faustyny małopolskie Tarnów 11
Celem projektu jest pobudzenie aktywności osób starszych i młodzieży w sferze działalności dobroczynnej poprzez promowanie postaci Św. Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. Chcemy, aby udział w projekcie przyczynił się do kształtowania pozytywnych postaw wobec pomocy drugiemu człowiekowi. Do udziału w projekcie chcemy zaprosić osoby starszego i młodszego pokolenia (z Tarnowa i okolic), które są otwarte na zdobywanie nowych doświadczeń, chcą spędzić czas biorąc udział w ciekawych spotkaniach zachęcających do aktywności, są chętne do angażowania się w działania na rzecz innych. Projekt zakłada zorganizowanie cyklu spotkań poświęconych świadectwu życia Św. Faustyny oraz pomaganiu - jak mądrze pomagać i dlaczego warto to robić. Spotkania moderowane będą przez osoby wskazane przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia - ambasadorki Miłosierdzia Bożego za pośrednictwem św. Faustyny. Spotkania zwieńczone zostaną wspólnym wyjazdem wszystkich uczestników - szlakiem św. Faustyny.
Fundacja Kultura na Dworze Digitalizacja i publikacja fotografii Jadwigi i Marii Wolskich małopolskie Zaborów 10
Jadwiga i Maria Wolskie są zaliczane do najważniejszych polek fotografujących w XX wieku. Tworzyły kulturę w niewielkiej małopolskiej wsi (Dołęga), tworzyły teatr, inicjowały edukację chłopów, prowadziły przy dworne atelier fotograficzne, gdzie z czułością wykonywały piękne portrety. Siostry Wolskie pozostawiły po sobie zbiór blisko 500 klisz szklanych z odświętnymi i wyjątkowymi portretami o bardzo wysokiej wartości artystycznej i historycznej. Część dorobku została zaprezentowana podczas wystawy "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku" w Warszawie 2008 r. i w niewielkiej publikacji Jadwiga Wolska, "Przesyłam Ci swój cień", 2013 r. Zbiór który pozostał w Dołędze (około 360 klisz) nigdy nie był zabezpieczony przed zniszczeniem, poddając się nieuchronnemu upływowi czasu, popadał w niepamięć. Celem projektu jest zabezpieczenie, digitalizacja i upublicznienie wyjątkowych portretów mieszkańców polskiej wsi z początku XX wieku, upamiętnienie niezwykłych sylwetek sióstr Wolskich.
Fundacja More Maiorum Głos historii mazowieckie Warszawa 3
Projekt polega na przygotowaniu 25 tabliczek z kodem QR, które umieszczone zostaną przy pomnikach upamiętniających wydarzenia z czasów II wojny światowej oraz PRL znajdujących się w dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Po zeskanowaniu telefonem komórkowym kodu z tabliczki beneficjenci zostaną automatycznie przekierowani na stronę z krótką audiodeskrypcją opisującą dane wydarzenie. Teksty audiodeskrypcji zostaną przygotowane przez specjalistów (historyków) i w porozumieniu z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz przeczytane przez profesjonalnego aktora/lektora. Projekt ma na celu poszerzanie świadomości oraz zachęcenie jego beneficjentów do honorowania ofiar i wydarzeń II wojny światowej oraz PRL poprzez udostępnienie im przystępnej i prostej formy dostępu do wiedzy historycznej.
Fundacja NADAKTYWNI Manual Factory dzierganie z sercem pomorskie Gdynia 64
„Manual Factory dzierganie z sercem” to działanie, które trwa w Gdyni już 5 lat. Wokół wspólnej pasji, jaką jest dzierganie, skupia się międzypokoleniowa grupa dziergająca dla przyjemności, ale też ze społecznym przesłaniem. Na cotygodniowych spotkaniach uczestniczki poza tym, że uczą chętnych rękodzieła artystycznego i oddają się swojemu hobby, wyrabiają m.in. koce dla domów opieki społecznej, chusty i szale dla pań w hospicjach czy, skarpetki dla dzieci w gdyńskich szpitalach i domach dziecka. Co roku przy wsparciu Fundacji NADAKTYWNI oraz patronacie Prezydenta Miasta Gdyni wolontariuszki organizują obchody Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych. Ponadto grupa ta jest zapraszana do udziału w podobnych przedsięwzięciach na terenie całej Polski - np w projekcie "Utkane pamięcią. Dziedzictwo wielokulturowe i tradycje tkackie" https://prezi.com/fpfhsa18hkba/utkane-pamiecia-dziedzictwo-wielokulturowe-i-tradycje-tkackie/?utm_campaign=share&utm_medium=copy
Fundacja Otwarta Edukacja Wehikuł czasu - wielka lekcja historii Wasilkowa! podlaskie Białystok 8
Projekt Wehikuł czasu jest skierowany do mieszkańców miasta i gminy Wasilków. Podmiotem sprawczym stanie się młodzież, która poprzez serię inicjatyw zachęci mieszkańców do zainteresowania się historią małej ojczyzny. Na początku uczniowie miejscowego gimnazjum zbiorą wspomnienia od najstarszych mieszkańców oraz zdjęcia i dokumenty. Na ich podstawie zaprojektują ścieżkę edukacyjną opartą na planszach z informacjami i zdjęciami. Ścieżka zostanie wykorzystana do zaprojektowania gry miejskiej metodą questingu, której scenariusz będzie później dostępny w internecie oraz w wersji papierowej w miejscach użyteczności publicznej. W drodze konsultacji społecznych i przeprowadzonego przez młodzież badania stworzony zostanie we współpracy z Gdańską Szkołą Muralu mural poświęcony 450 leciu otrzymania praw miejskich. Podsumowaniem projektu będzie Wielki Quiz z Historii Wasilkowa do którego zostaną zaproszeni samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, uczniowie czy seniorzy.
Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” Opłatek Maltański w Warszawie mazowieckie Warszawa 4
Opłatek Maltański w Warszawie dla 160 osób z rodzin ubogich, osób samotnych, starszych niepełnosprawnych. Wspólna uroczysta wieczerza zostanie zorganizowana 21.12.2015 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. Celem projektu jest umożliwienie przeżycie uroczystego spotkania wigilijnego osobom ubogim i potrzebującym, we wspólnocie międzypokoleniowej z udziałem młodych wolontariuszy oraz wsparcie materialne poprzez paczki żywnościowe i prezenty dla dzieci.
FUNDACJA "PROMYK" CENTRUM WSPIERANIA ROZWOJU DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH Wychowanie dzieci przez czytanie w Mojej Małej Ojczyźnie. mazowieckie Ostrołęka 14
W ramach projektu objęte będą dzieci z lokalnego środowiska, u których występują trudności w czytaniu. Zamierzona działalność edukacyjna przebiegać będzie w przyjaznym znanym dla dziecka otoczeniu w gronie bliskich osób. Aby czytanie dla dzieci było zabawą, przyjemnością i też nauką wykorzystany zostanie sojusz metod wspierający ten proces. Zaplanowane są cykliczne spotkania dzieci, rodziców i zaproszonych gości według następujących etapów: 1. Przygotowanie do czytania, zainteresowanie dzieci czytaniem (czytanie tekstów literackich przez rodziców, twórców ludowych i pisarzy). 2. Właściwy etap czytania - spotkania dzieci ze specjalistami, nauka czytania. 3. Prezentacja umiejętności czytelniczych przez dzieci. 4. Wycieczki do miejsc kultywujących region kurpiowski. Udział dzieci w tych działaniach zniweluje napotkane trudności oraz wzmocni poczucie własnej wartości i więzi z miejscem zamieszkania i najbliższym regionem.
Fundacja Przyjaciele Szkoły w Książenicach My i nasze drzewa mazowieckie Książenice 12
Projekt kierujemy do mieszkańców Książenic, uczniów szkoły podstawowej i ich rodzin.Celem jest ożywienie lokalnej przestrzeni, aktywizacja dzieci i młodzieży do współdziałania na rzecz ochrony środowiska, edukacja ekologiczna i integracja . Wspólnie obsadzimy ulice drzewami odpowiednimi do ich nazw, ogłosimy konkurs literacki i foto dla uczniów na temat drzew, stworzymy interaktywną mapę naszej okolicy z okazami drzew i innych okazów przyrodniczych, opracujemy ciekawe trasy rowerowe po naszej okolicy umożliwiające poznanie rożnych gatunków drzew, zorganizujemy integracyjną zimową rodzinną wyprawę obserwacyjną do lasu, letni rajd rowerowy, zorganizujemy cykl oryginalnych zajęć warsztatowych ( przyrodniczych, plastycznych, kulinarnych, świetlicowych) dla dzieci z wykorzystaniem darów drzew. Poprawimy estetykę okolicy, podniesiemy poziom wiedzy ekologicznej, uwrażliwimy na piękno i potrzebę dbania o przyrodę . Włączając młodzieżowy wolontariat w realizację przekażemy pozytywne wzorce.
Fundacja Rozwój Ratujmy bezdomne książki- stwórzmy im prawdziwe domki! opolskie Brzeg 21
Czy zdarzyło Ci się nudzić się na placu zabaw? Twoje dziecko grzecznie się bawi, a Ty nie wiesz co z sobą zrobić? A może pamiętasz z czasów dzieciństwa nudne i nieatrakcyjne place zabaw? Projekt pod nazwą „Ratujmy bezdomne książki- stwórzmy im prawdziwe domki!” może to zmienić! W ramach realizacji projektu zakładamy powstanie kilku domków na książki- przy wszystkich placach zabaw w naszym mieście- Brzegu. Domki na książki to zadaszone miejsca, w których będą znajdowały się książki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych- tak aby czas spędzany na placu zabaw umilić ciekawą, często wspólną, lekturą. Do domków będzie można samemu przynosić swoje książki, które byłyby zabierane przez innych mieszkańców miasta na zasadach bookcrossingu. Oczywiście my jako organizatorzy akcji będziemy również na bieżąco dbać o to, aby domki nie zostały opuszczone przez swoich książkowych lokatorów. Stwórzmy domki bezdomnym książkom!
Fundacja Stonoga Nakręcamy pomoc śląskie Mikołów 1835
Kochani internauci , Tylko razem możemy pomóc! Zamiast powiększać sterty śmieci możemy plastik przetopić i zamienić na pieniądze i pomóc innym. Do projektu chcemy włączyć jak najwięcej osób, zaczynając od najmłodszych (3-4 lata) poprzez młodzież szkolną.. Grupą docelową będą także osoby pracujące i seniorzy. We współpracujących placówkach oświatowych pragniemy przeprowadzić kampanię ekologiczną, która polegać będzie m.in. na: prelekcjach z aktywnym udziałem dzieci, przygotowaniu filmu promującego zachowania proekologiczne, przeprowadzeniu konkursu na najlepszy komiks pt.”Drugie życie nakrętki” w kilku grupach wiekowych. Przy akcji ekologicznej organizujemy akcję zbierania plastikowych nakrętek, z których dochód przeznaczamy na leczenie 4-letniej Zosi, która uległa poważnemu poparzeniu.
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo Międzypokoleniowa Pracownia Regionalna w Motyczu Leśnym pełna kultury, zdrowia i aktywności. lubelskie Lublin 9
Projekt polegał będzie na wspólnej organizacji przez grupę lokalnych partnerów i mieszkańców (w tym seniorów i osób dorosłych) oraz dzieci i młodzież korzystających z zajęć ośrodka Fundacji w Motyczu Leśnym pracowni regionalnej oraz Festiwalu Tradycji Regionalnych dla mieszkańców miejscowości. W ramach projektu społeczność lokalna wspólnie przygotuje gospodarczy budynek ośrodka na cele urządzenia tam Pracowni Regionalnej. Budynek zostanie uprzątnięty, zostaną tam umieszczone regionalne sprzęty pozyskane od mieszkańców oraz zostanie wygrodzona dodatkowa przestrzeń dla hodowli danieli znajdującej się w Ośrodku. Następnie społeczność skupiona wokół ośrodka wspólnie zorganizuje uroczyste otwarcie pracowni w formie Festiwalu Tradycji Regionalnych dla mieszkańców miejscowości. W czasie Festiwalu odbędą się warsztaty regionalne, kiermasz garażowy, zabawy dla dzieci, wspólne przygotowanie potraw regionalnych oraz leśna gra terenowa.
Fundacja Sztuki Arteria Międzypokoleniowy Chór Wielokulturowy mazowieckie Warszawa 2
Międzypokoleniowy Chór Wielokulturowy działać będzie w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze. Jest to otwarta, lokalna inicjatywa skierowana do wszystkich, dla których śpiewanie jest źródłem wielkiej radości. Uczestnikami projektu mogą być osoby w różnym wieku: od trzylatków po seniorów. Szczególnie mile widziani są mieszkający w Warszawie cudzoziemcy. Ćwiczenia rozwijające skalę głosu, słuch muzyczny, wrażliwość i pamięć muzyczną, ekspresję, koordynację, uważność realizowane będą w swobodnej, przyjaznej atmosferze, z ogromną dozą pozytywnej energii. Nie zabraknie eksperymentów aranżacyjnych, improwizacji i wspólnego budowania utworów. Na repertuar chóru docelowo złożą się kompozycje zaczerpnięte z muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, we współczesnych aranżacjach. Ich wybór zależy od inicjatywy uczestników projektu. Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach (oddzielnie dzieci, oddzielnie starsi), z intencją późniejszego połączenia obu zespołów.
fundacja św. Józefa „W poszukiwaniu dzikich koni” – zabawa fabularyzowana dla Wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania dolnośląskie Sobótka 1
Zorganizowanie festynu dla Wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania prowadzonego przez animatorów i przy pomocy wolontariuszy – studentów pedagogiki i mieszkańców Schroniska im. Św. Brata Alberta. Społeczność lokalna – poinformowana przez wcześniej rozwieszone plakaty sporządzone przez dzieci i materiały informacyjne będzie mogła włączyć się do festynu poprzez przyniesienie słodkości oraz pomoc woluntarystyczną. Podczas festynu Dzieci sporządzą własne mapy, zapoznają się z pracą archeologa i nauczą się korzystać z kompasu. Dzieci wezmą udział w podchodach przygotowanych wcześniej przez animatorów, których celem będzie odnalezienie kości dzikich koni żyjących wcześniej na terytorium Polski. Podczas podchodów będą przeprowadzone zabawy grupowe (socjoterapeutyczne) i gry zręcznościowe. Spotkanie zakończy się wspólnym świętowaniem i spożyciem posiłku. Będą towarzyszyły mu wielkie bańki mydlane, malowanie buzi, tańce integracyjne poprowadzone przez animatorów i wolontariuszy.
Fundacja Tika Dzieciom Bytom się podoba śląskie Bytom 22
Zamysłem projektu "Bytom się podoba" jest integracja mieszkańców Bytomia wokół wspólnej idei walki z krzywdzącym stereotypem miasta brzydkiego, biednego i zdegradowanego. Chciałybyśmy zachęcić Was do udziału w konkursie fotograficznym, który na przekór temu stereotypowi pozwoli spojrzeć na swoje miasto optymistycznie i odnaleźć w otaczającej Was przestrzeni różne przejawy piękna: niech to będą ślady dawnej świetności, urokliwe zielone zakątki, perełki industrialne czy architektoniczne, lub inne inspirujące miejsca - cokolwiek uważacie za godne utrwalenia i pokazania. Wszyscy lubimy robić zdjęcia telefonami, wielu z nas korzysta z aplikacji Instagram - niech to się przysłuży dobrej sprawie!
Fundacja "Trasa dla Bobasa" Muzealne Eksponaty - nie tylko dla Mamy i Taty! małopolskie Kraków 26
Czy byliście kiedyś ze swoimi dziećmi w muzeum? Ciekawi jesteśmy, jakie są Wasze wspomnienia. Może w Waszej miejscowości lub na Waszym osiedlu jest muzeum, obok którego przechodzicie od lat, a jeszcze nie mieliście okazji do niego wstąpić? Wyobraźcie sobie rodzinną wycieczkę do muzeum w Waszej najbliższej okolicy. Wyobraźcie sobie, że wizyta w muzeum jest dla Waszych dzieci tak interesująca, że nawet nie mają czasu psocić i dotykać tego, czego dotykać nie wolno. Jak to możliwe? Otóż dostajecie do ręki ściągę - bezpłatny przewodnik pełny ciekawostek, pytań i odpowiedzi. Dzieci dostają do ręki bezpłatne zagadki do uzupełniania, a kiedy je rozwiążą - wezmą udział w konkursie z nagrodami! Dodatkowe środki uzyskane dzięki Waszym głosom przeznaczymy na zwiększenie nakładu druków, nagrody dla dzieci i szerszą promocję naszego wydarzenia, które będzie miało miejsce od 1 do 31.10.2015 r w muzeach w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Wierzchosławicach i Dębnie. Dziękujemy za głosy!
Fundacja Wielki Człowiek Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej śląskie Katowice 68
Izba Pamięci Jerzego Kukuczki jest wyjątkowym miejscem, mieszczącym się w niewielkim góralskim domku w Istebnej. Muzeum zostało utworzone przez żonę himalaisty - Cecylię Kukuczkę w 1997 roku. Dzięki zaangażowaniu, odważnej inicjatywie pani Cecylii w dawnym domu Jerzego Kukuczki, powstało miejsce, w którym pasjonaci turystyki górskiej mają szansę poznać himalajską historię zdobywcy Korony Himalajów. Izba, działając w sposób całkowicie niekomercyjny, ma jedną misję - podtrzymać pamięć, zrzeszać środowisko górskie oraz popularyzować dokonania złotej dekady polskiego himalaizmu. Celem projektu "Izba Pamięci Jerzego Kukuczki" jest przygotowanie oznakowania ułatwiającego odnalezienie Izby ukrytej wśród górskich szlaków. Drogowskazy oraz materiały promocyjne- kartki i ulotki, sprawią, że Izba zacznie faktycznie istnieć na mapie regionu. To działanie, które ma realny wpływ na podtrzymywanie pamięci i wiedzy o dokonaniach jednego z największych himalaistów świata.
Fundacja Wspólnota Pokoleń Wyrwać z niepamięci – akcja odznaczania mogił opozycjonistów lat 80. dolnośląskie Wrocław 2
Projekt ma na celu uchronienie od zapomnienia mogił, a zatem pamięć o osobach, które związane były ze strukturami podziemnej organizacji jaką była „Solidarność Walcząca”. Osoby te narażając swoje zdrowie i życie, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, dzisiaj często są zapomniane, a ich groby nierzadko wymagają zainteresowania, renowacji i nadzoru. Poprzez instalację na tych mogiłach symbolu „Solidarności Walczącej”, zainspirowanego i wzorowanego na oryginalnym odznaczeniu z epoki, nastąpi symboliczne połączenie tych osób z ich życiorysami. Rodziny, przyjaciele, znajomi i przechodnie za sprawą symbolu będą mieli czytelny komunikat mówiący o zasługach tych osób na rzecz demokratyzacji Polski oraz ich życiu. Przy okazji odznaczania grobów trwać będzie akcja poszukiwania członków rodzin nieżyjących już bohaterów, by po pierwsze uzupełnienić notki biograficzne o tych osobach, po wtóre dopilnować formalności związanych z instalacją symbolu.
Fundacja "Zakręceni na Odrę" Malczyce-miejscowość nad Odrą dolnośląskie Malczyce 25
Odnowienie, podświetlenie i wyeksponowanie dźwigu będącego dawniej wizytówką portu w Malczycach
Gimnazjum nr 10 im. I. J. Paderewskiego Miejski ogród edukacji przyrodniczej śląskie Gliwice 37
Projekt "Miejski ogród edukacji przyrodniczej" przekształci trawnik wokół budynku Gimnazjum nr 10 w Gliwicach, w wielogatunkową enklawę przyrodniczą, leśny zakątek grądowy, na którym zamierzamy prowadzić edukację przyrodniczą dla uczniów z 8 okolicznych placówek. Już na etapie budowy planujemy włączyć w działania uczniów, dzięki czemu będą mieli okazję poznawać gatunki roślin, określać warunki ich prawidłowego wzrostu i rozwoju, rozpoznawać bezkręgowce i kręgowce, a także obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Po zakończeniu prac zamierzamy na terenie ogrodu prowadzić warsztaty dla uczniów z okolicznych placówek oświatowych. Dzięki zrealizowanym projektom wiemy, że zajęcia takie cieszą się dużą popularnością wśród dużych i małych. Nasze konkursy i pokazy uatrakcyjnią edukację. Na terenie ogrodu zamieszczona zostanie tablica informacyjna, która przybliży zagadnienie bioróżnorodności. Teren ogrodu, podobnie jak przyszkolne obiekty sportowe jest dostępny dla wszystkich chętnych.
Gimnazjum w Birczy Ratujmy zabytkowy nagrobek na naszym cmentarzu!- działania skierowane do młodzieży w celu ochrony dziedzictwa kulturowego Gminy Bircza. podkarpackie Bircza 183
Nasz projekt ma na celu renowację pięknego, zabytkowego nagrobka Andrzeja Tarnawskiego, powstańca listopadowego , uczestnika Wiosny Ludów. Znajduje się on na Starym Cmentarzu w Birczy. Pochodzi z 1901 roku. Od ponad roku zbieramy fundusze na ten cel, ale wciąż ich nam brakuje. Przeprowadziliśmy kwestę , a także nawiązaliśmy kontakt z rodziną zmarłego. Udało nam się odszukać fotografie i dokumenty związane z Andrzejem Tarnawskim. Chcemy przybliżyć Jego sylwetkę młodzieży szkolnej, stworzyć w szkole miejsce , które upamiętni tę postać. Pragniemy też przy tej okazji przybliżyć młodym ludziom informacje o synach zmarłego, znanych w Przemyślu działaczy i aktywistów społecznych. Wiosną upamiętniliśmy Kazimierza Tarnawskiego , który zginął w Katyniu. Było to możliwe , dzięki dotacji WBK. Kazimierz Tarnawski był wnukiem Andrzeja. Nasz obecny projekt będzie więc uzupełnieniem poprzedniego działania. Przyczyni się do przybliżenia społeczności lokalnej ważnej postaci. Pomóżcie nam go zrealizować.
Gmina Borki Młodzi Dla Przeszłości. lubelskie Borki 106
Mieszkańcy miejscowości Stara Wieś, mieszkańcy gminy Borki i wszyscy nasi Goście - my młodzie ludzie tworzący społeczność Starej Wsi chcemy zrealizować projekt dzięki konkursowi grantowemu "Tu Mieszkam, Tu Zmieniam" Fundacji Banku Zachodniego WBK. Uzyskane środki pomogą nam chronić przeszłość w dzisiejszej dobie dynamicznego rozwoju i wszechobecnej nowoczesności. Będzie on polegał na wyremontowaniu przydrożnej kapliczki w naszej miejscowości, do której nasi mieszkańcy mają duży sentyment i chcą ją chronić aby zdobiła ją przez kolejne długie lata i przypominała młodym ludziom o wartościach tworzących podstawy i historię naszego społeczeństwa. Odrestaurowanie jej nie zakłóci jej tradycyjnego wyglądu, odświeży ją i wyeksponuje również poprzez uprzątnięcie otaczającego ją terenu. Naszym działaniem chcemy zachęcić innych do podobnych inicjatyw aby to co wartościowe było wśród nas jak najdłużej i rozpocząć remonty kolejnych tego typu obiektów na naszym terenie. Zapraszamy do obserwacji.
Gmina Domanice Ocalić od zapomnienia mazowieckie Domanice 71
Celem naszego projektu jest renowacja grobu żołnierzy poległych pod Domanicami 14 września 1939 roku w walce z niemieckim najeźdźcą. W 1975 roku władze gminy przy współpracy z historykami ustaliły nazwiska pochowanych żołnierzy i na mogile, w której spoczywa największa liczba poległych, ufundowały płytę nagrobną z wyrytymi nazwiskami. Dzięki umieszczeniu nazwisk na płycie nagrobnej, po kilkudziesięciu latach od zakończenia II wojny, jedna z rodzin odnalazła grób, w którym spoczął ich bliski. Dziś płyta nagrobna jest zniszczona, zacierają się nazwiska,wymaga pilnej renowacji. Czytelność nazwisk sprawi, że kolejne pokolenia będą miały przeświadczenie, że ginęli konkretni,a nie bezimienni ludzie, by oni mogli żyć w pokoju, spełniać swoje marzenia. Chcemy żeby młode pokolenie nigdy nie zapomniało o okrucieństwie wojny,o bohaterstwie tych, którzy bez wahania oddawali swoje życie. Chcemy ocalić ich nazwiska od zapomnienia, szczególnie, że w tym roku mija 70 lat od zakończenia wojny.
Gmina i Miasto Krajenka Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Księżnej Anny Sułkowskiej, poprzez renowację fontanny, oświetlenia i elementów małej architektury. wielkopolskie Krajenka 12
Odbiorcami planowanego projektu są mieszkańcy gminy Krajenka oraz wszyscy ją odwiedzający podczas plenerowych imprez okolicznościowych. Niegdyś tętniący życiem park dziś potrzebuje zabiegu rewitalizacji. Symbolem parku oraz miejscem spotkań jest znajdująca się w jego sercu fontanna, która na dzień dzisiejszy jest nieczynna, a jej stan techniczny i wizualny wymaga gruntowego remontu.Przywrócenie dawnej świetności zniszczonej fontannie ma wpłynąć na ponowne włączenie parku do udziału w życiu społecznym mieszkańców. Poprzez realizację projektu Wnioskodawca ma na celu zaktywizować społeczeństwo poprzez jego zaangażowanie w proces odnowy parku oraz stworzenie atrakcyjnego miejsca spotkań i organizacji różnych imprez plenerowych. W celu zaangażowania mieszkańców, wnioskodawca planuje wspólną akcję malowania ławek, koszy na śmieci oraz słupów oświetleniowych. Realizacja projektu sprawi, że mieszkańcy na nowo znajdą w nim swoje miejsce do wypoczynku i rekreacji.
GMINA KOŁACZKOWO Rowerowym pędem - mamucim szlakiem wielkopolskie KOŁACZKOWO 31
Projekt polega na powstaniu questu, który ma propagować walory wsi Spławie. Dzięki podejmowanej inicjatywie mieszkańcy naszej maleńkiej wioski zostaną zainspirowani do działania na rzecz dobra wspólnego w naszym lokalnym środowisku. Podczas spotkań mieszkańców ze specjalistami, którzy pomogą systematyzować wiedzę i ukierunkować w pracach nad questem nastąpi wyzwolenie potencjału społecznego i pogłębienie więzi międzyludzkich. Dużym walorem projektu jest również zwiększenie zaangażowania społecznego w kulturę i sztukę, rozpowszechnienie wiedzy o miejscowych zabytkach oraz pielęgnowanie i tworzenie miejsc pamięci. Znając realia dotyczące wiedzy historyczno - przyrodniczej naszej okolicy mamy świadomość, że wywrze ona pozytywny wpływ na pogłębienie wiadomości dotyczących zamierzchłej historii i bogatej fauny a także flory naszej miejscowości. Podsumowaniem całego przedsięwzięcia ma być uroczysta gala, wspólne rozwiązanie questu z gośćmi, zakończona ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.
Gmina Krzanowice Festiwal Historyczny- Krzanowice wczoraj, dziś i jutro śląskie Krzanowice 2
Pomysłodawcy projektu pokażą szereg działań animacyjnych potwierdzających, że historia Krzanowic jest ciągle żywa i tkwi w ludziach. Projekt będzie służył mieszkańcom jako wzmacnianie współpracy i solidarności lokalnej społeczności. Jego realizację wzmocni zaangażowanie młodego i starszego pokolenia w sprawy publiczne i będzie promocją uczestnictwa w jego życiu. Projekt to zaproszenie do zgłębienia wiedzy o wydarzeniach w minionych stuleciach Krzanowic i ich popularyzacja. Zależy nam na włączeniu się młodego i starszego pokolenia, w tworzenie swojej małej historii, poprzez gromadzenie fotografii, felietonów, zapisków kronikarskich, wypowiedzi działaczy lokalnych. Odbiorcy będą uczestniczyć w seminariach historycznych, wspólnym biesiadowaniu, wydana zostanie jubileuszowa gazeta, posadzony będzie dąb-Drzewko Historii, dzieci przedszkolne wezmą udział w warsztatach edukacyjnych "Serce dla moich Krzanowic", a wystawa wytworów projektu odbędzie się na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Gmina Krzemieniewo Przebudowa chodników na osiedlu Słonecznym wielkopolskie Krzemieniewo 15
Projekt "Przebudowa chodników na osiedlu Słonecznym" powstał z inicjatywy lokalnej społeczności, która widzi potrzebę zmiany przestrzeni publicznej. Projekt ma na celu poprawę infrastruktury poprzez remont osiedlowego chodnika. Realizacja projektu poprawi znacznie estetykę osiedla a także wpłynie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców korzystających z chodnika.
Gmina Leśna Odnowienie małej infrastruktury na "Perłowym Szlaku" - "Königs Platz" dolnośląskie Leśna 103
Realizacja zadania uatrakcyjni jeden z najpopularniejszych szlaków pieszo-rowerowych prowadzących z Leśnej do jeziora Czocha. Przedsięwzięcie nawiązywać będzie do historii naszego terenu, który zasłynął z poławiania pereł. Dzięki wspólnym działaniom Urzędu Miejskiego w Leśnej, Stowarzyszenia "Leśna - Marklissa" oraz Fundacji BZ WBK wyeksponowane zostaną nasze walory przyrodniczo-historyczne. Efektem końcowym będzie nie tylko szeroka promocja samego szlaku, ale wykreowany zostanie swoisty produkt turystyczny, marka w postaci nowej infrastruktury w Dolinie Pereł, zachęcająca mieszkańców i turystów do aktywnego spędzania czasu i poznawania historii regionu. Przewidujemy m.in. przeprowadzenie na szlaku cyklu wycieczek historycznych (spacer połączony z prelekcją) dla dzieci i młodzieży uczących się w szkołach na terenie Gminy Leśna, a w przyszłości mamy nadzieję, że na bazie posiadanej infrastruktury, uda się zrealizować dużą imprezę tematyczną.
Gmina Oława Zielone Jankowice dolnośląskie Oława 18
Projekt „Zielone Jankowice” zakłada dobór, zakup oraz zasadzenie ozdobnych roślin, drzewek i krzewów w wybranych miejscach we wsi Jankowice. Te miejsca to m.in. okolice świetlicy, boisko, plac zabaw, okolice kapliczki. Kilka lat temu mieszkańcy Jankowic przystąpili do zorganizowania bezpiecznych i przyjaznych miejsc do spędzania wolnego czasu: utwardzili murawę boiska, posiali trawę, przygotowali teren pod plac zabaw, wykonali prace ogrodniczo-porządkowe, Sołtys pozyskał sadzonki tui, które następnie zostały zasadzone przez mieszkańców. Niestety fundusze nie pozwalają na zakup większej ilości sadzonek. Tymczasem we wsi przydałoby się jeszcze trochę ozdobnej zieleni i trochę cienia... Dzięki BZ WBK Jankowice zyskają przyjazne i zielone miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. W Jankowicach będzie jeszcze lepiej, ładniej i ciekawiej!
Gmina Słubice Budowa kopca Bohaterów Powstańców Styczniowych w Słubicach mazowieckie Słubice 2
Celem projektu jest budowa kopca upamiętniającego Bohaterów Powstania Styczniowego i stworzenie tym samym miejsca pamięci bohaterów oraz propagowanie tożsamości kulturowej i patriotyzmu w Gminie Słubice. 7 lipca 1864r, powieszonych zostało pięciu chłopów ze Słubic za wspieranie działań powstańczych. Na ich cześć usypano kopiec, który jednak nie przetrwał lat 60 XX wieku. Dlatego tak ważnym jest odbudowa miejsca pamięci bohaterów i propagowanie tożsamości kulturowej i patriotyzmu lokalnego wśród mieszkańców gminy Słubice. Będzie to miejsce pamięci, gdzie pielęgnowana będzie tożsamość kulturowa, odbywać się będą lekcje historii i inne uroczystości patriotyczne na stałe wpisane w krajobraz życia społecznego i kulturalnego lokalnej społeczności. Planowany zakres prac to budowa kopca z obsadzonymi na nim pięcioma krzyżami, placykiem, głazem kamiennym oraz symbolicznym ogrodzeniem terenu.
Gmina Ząbkowice Śląskie Camp Nou w Bobolicach dolnośląskie Ząbkowice Śląskie 91
Boisko sportowe w Bobolicach to jedno z głównych miejsc spotkań mieszkańców. Zakup piłko-chwytów zwiększy ofertę sportową i rekreacyjną oraz poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników biorących udział w wydarzeniach organizowanych na płycie boiska. Boisko w Bobolicach nie tylko umożliwia aktywność fizyczną, ale także stwarza okazję do nawiązywania nowych znajomości, spędzania wolnego czasu dzieci z rodzicami czy wnuków z dziadkami. Podczas rozgrywanych meczy, wiele razy zdarzały się sytuacje, że kopnięta piłka uderzała w kibiców lub wypadała na drogę zlokalizowaną w pobliżu. W związku z tym rodzice boją się przychodzić z małymi dziećmi na rozgrywki sportowe, co wyklucza ich z czynnego udziału integrowania się z mieszkańcami. Montaż piłko-chwytów z pewnością zwiększy ofertę rekreacyjną i sportową oraz poprawi bezpieczeństwo, co wpłynie na zwiększenie frekwencji uczestników imprez sportowych.
Gminna Biblioteka Publiczna "Nasze małe miejsce na Ziemi" podlaskie Dubicze Cerkiewne 59
Czy w małej wioseczce tuż przy granicy z Białorusią można jeszcze liczyć na spotkania z kulturą? Ten projekt to odpowiedź. Oceńcie sami. Mała biblioteka i duże plany. Małe pieniądze, a wielkie przedsięwzięcia. Tu liczy się pomysł i chęć działania. W przeciągu 7 miesięcy zrealizujemy 10 spotkań w ramach których: - upiększymy siebie powstałą biżuterią i nasze domy dekoracjami bożonarodzeniowymi, - zgłębimy tajniki dobrej kuchni i przygotujemy stosy pierników i ciasteczek zdrowotnych, - wybierzemy się do teatru. Co w naszym przypadku to wyprawa "za ocean" - 2 godziny jazdy do miasta, 2 godziny drogi powrotnej i 2 godziny uczestnictwa w zaczarowanym świecie - pośpiewamy i posłuchamy pięknych kolęd wielu religii i kultur, - po fotografujemy i przygotujemy wystawę porterów, - porozmawiamy, posłuchamy i poczytamy w ramach majowych spotkań ze SŁOWEM. A to wszystko to cząstka naszych marzeń, możliwości i umiejętności. Liczymy na aktywność społeczności lokalnej. Poparcie i wsparcie przyjaciół.
Gminna Biblioteka Publiczna Eksperymentuj z nauką łódzkie Gomunice 49
Zadanie polega na organizacji wystawy ,,Eksperymentuj'' Centrum Nauki Kopernik. Ta interaktywna ekspozycja pozwala zdobyć podczas zabawy wiedzę z zakresu fizyki, biologi i matematyki. Samodzielnie przeprowadzone doświadczenia w naturalny sposób pozwalają pobudzić ciekawość świata. Adresowana jest dla dzieci i młodzieży ale również dla osób dorosłych. Dlatego z powodzeniem skorzystają z niej całe rodziny.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie Stacja (Zre)animowana pomorskie Luzino 136
Stacja (Zre)animowana to projekt, którego najważniejszymi zadaniami będzie poprawa wizerunku Luzina oraz integracja wokół wspólnego działania Małych i Dużych mieszkańców. Danie im poczucia przynależności i możliwości rozwoju osobistego.Cele te chcemy osiągnąć oczyszczając najbardziej zaśmiecone miejsca w Luzinie, m.in. dworzec kolejowy, zachęcając jednocześnie uczestników projektu do dbania w przyszłości o wspólną własność i środowisko naturalne. Główne działania skupią się na namalowaniu przez lokalnych artystów- młodzież i seniorów, muralu na terenie dworca kolejowego. Będzie on przedstawiał fragmenty dobrze znanego wszystkim wiersza- "Lokomotywa" Tuwima, w odświeżonej wersji, z tekstem i graffiti. Mamy nadzieję, że projekt umożliwi lokalnym twórcom zaprezentowanie swoich umiejętności, a dla mieszkańców będzie okazją do dobrej zabawy. Uczestnicy projektu otrzymają pamiątkowe gadżety m.in. przypinki, koszulki. Przewidujemy również drobne nagrody dla autorów obrazów, promocję w mediach
Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie Pokoloruj z nami bibliotekę kujawsko-pomorskie Gostycyn 3
W Gostycynie biblioteka gminna znajduje się w budynku szkoły. Otoczenie jest stworzone do spędzania przez mieszkańców właśnie tutaj wolnego czasu. W najbliższym otoczeniu jest Astro baza - obserwatorium astronomiczne, skytepark, plac zabaw, hala sportowo-rehabilitacyjna. Jednak samo wejście do biblioteki, która mieści się w piwnicy, jest obskurne. Chcemy stworzyć na bibliotece (oraz części szkoły) piękny mural z bohaterami literackimi, przy bibliotece zamontować stojak na rowery, ławkę z regałem na uwolnione książki, które będzie można zabrać i/lub przynieść inne. Dzięki temu mieszkańcy i czytelnicy będą mogli miło spędzić czas nie tylko w bibliotece, ale także przed nią. Zasadzimy dwa drzewa, żeby za jakiś czas dawały cień, zorganizujemy konkursy na Facebooku, gdzie będzie można wygrać fajne biblioteczne gadżety oraz zorganizujemy Dni Otwarte Biblioteki, będziemy wspólnie malować mural, czytać książki, będą konkursy, dmuchanie baniek, zwiedzanie biblioteki i moc atrakcji.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kurzętniku Czytelnia pod Chmurką warmińsko-mazurskie Kurzętnik 7
Projekt zakłada zorganizowanie przestrzeni do działań kulturalnych, rozrywkowych, wypoczynkowo jaką będzie Czytelnia pod Chmurką przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kurzętniku. Pragniemy podkreślić, że warto spędzać czas z książką, a czytać można wszędzie. Projekt skierowany jest do mieszkańców gminy Kurzętnik jak i turystów odwiedzających naszą miejscowość. Dzięki utworzeniu Czytelni pod Chmurką mieszkańcy będą mieli możliwość integrowania się oraz korzystania z książek także w formie bookcrosingu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Morzeszczynie Rus Cisteriense - popularyzacja kulturotwórczego dziedzictwa Szarych Mnichów we wsi Nowa Cerkiew na Kociewiu pomorskie Morzeszczyn 87
Kociewska wieś Nowa Cerkiew chlubi się dziedzictwem, które pozostawili mieszkańcom tych ziem Szarzy Mnisi, czyli cystersi. Byli oni dla rodzinnych mieszkańców nie tylko przewodnikami duchowymi, ale i nauczycielami uprawy roli oraz rzemiosła użytkowego. Dziś, w XXI wieku, chcemy na nowo sięgnąć do fenomenalnego i bogatego skarbca dziedzictwa zakonników, jaki pozostawili oni na Kociewiu, uroczej krainie na granicy Pomorza Gdańskiego i Borów Tucholskich. Gra terenowa, nocne zwiedzanie XIV-wiecznych kościelnych podziemi, piknik średniowieczny, warsztaty agronomiczne i rękodzielnicze, spotkania popularnonaukowe, inscenizacje i koncerty muzyki dawnej - to tylko niektóre atrakcje przewidziane dla mieszkańców Nowej Cerkwi i całego Kociewia w ramach realizowanego projektu. Niecodzienną pamiątką przedsięwzięcia ma być 2-metrowa rzeźba cystersa, która stojąc w centrum wsi dopełniłaby jej małomiasteczkową estetykę. A wszystko po to, by mieszkańcy tego zakątka Kociewia żyli w radosnej integracji.
Gminna Biblioteka Publiczna w Seceminie Na swojską nutę- IV Przegląd Zespołów Ludowych Secemin 2015 świętokrzyskie Secemin 52
Działanie nasze promuje dobra kultury muzycznej regionu i wspiera lokalnych twórców ludowych działających na terenie powiatu włoszczowskiego. Przegląd będzie miał formę konkursu a zwycięzca oprócz nagrody rzeczowej będzie miał za zadanie promocję swojej twórczości na różnych festiwalach co przyczyni się do rozpoznawalności i promocji Gminy Secemin na terenie województwa świętokrzyskiego oraz poza nim. Rezultatem zadania będzie rozwój tożsamości wiejskiej wzrośnie liczba osób uczestniczących w imprezach cyklicznych. Wpłynie to na wzrost atrakcyjności środowiska lokalnego, poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, zaspokojenie potrzeb społecznych oraz kulturalnych mieszkańców wsi. Wydarzenie przybliży piękno folkloru i tradycji ludowej, pobudzi wyobraźnię artystyczna uczestników Przeglądu. Doświadczenia zdobyte podczas działania pozwolą na rozwijanie kontaktów międzypokoleniowych, poprawią relację między lokalną społecznością a mieszkańcami z terenu Gminy Secemin.
Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie Kącik Pod Bocianim Gniazdem łódzkie Sławno 9
Projekt "Kącik Pod Bocianim Gniazdem" będzie polegał na stworzeniu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławnie przestrzeni gdzie maluchy będą miło spędzać czas zajęte rysowaniem, grami, przeglądaniem i czytaniem kolorowych książeczek,pozostawione przez rodziców, którzy nie mają ich gdzie zostawić / prace polowe, załatwianie spraw urzędowych/. Kącik wydzielony zostanie z części wypożyczalni w którym zostaną postawione odnowione regały oraz zakupione nowe wyposażenie.Prowadzone będą działania animacyjne dla dzieci obejmujące cykliczne zajęcia edukacyjno - kulturalne i różnorodne imprezy oraz gry planszowe i zabawy integracyjne a wszystko to pod czujnym okiem kadry bibliotekarek i wolontariuszy. Również rodzice w wolnej chwili będą mogli spędzić czas z dziećmi w bibliotece grając w gry edukacyjne. Mamy nadzieję, że przebywanie małych mieszkańców w miłym i przytulnym wnętrzu okaże się wspaniałą rozrywką, chwilą relaksu, a przede wszystkim prawdziwie intelektualną ucztą.
Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbicy Śladami historii w Chylinie Wielkim lubelskie Wierzbica 21
Beneficjenci projektu to przede wszystkim społeczeństwo lokalne, szkolne wycieczki historyczne oraz pasjonaci wydarzeń II Wojny Światowej. Za cel projektu obraliśmy pielęgnowanie i tworzenie miejsca pamięci wydarzeń historycznych w Chylinie Wielkim z okresu II Wojny Światowej. Zamierzamy odnowić mogiłę rozstrzelanej rodziny Wasilewskich przez hitlerowców za niesioną pomoc partyzantom. Koniecznością również jest zamontowanie drogowskazów prowadzących do mogiły, która jest położona w trudno dostępnym i odległym miejscu. Zasadne jest również umieszczenie tablicy pamięci z krótką historią autentycznych wydarzeń za czym przemawia brak znajomości historii w społeczeństwie lokalnym. Uważamy, że pielęgnowanie rodzinnej mogiły poległych w okresie II Wojny Światowej, tworzenie miejsca pamięci wydarzeń historycznych z tego okresu to bardzo dobry sposób na dotarcie i ukazanie lokalnej historii z okresu II Wojny Światowej nieświadomemu społeczeństwu lokalnemu.
Gminna Rada Kobiet Wiejskich Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopad warmińsko-mazurskie Grodziczno 15
Odbiorcami zadania będzie około 60 mieszkańców Gminy Grodziczno oraz zaproszonych gości. Uroczyste spotkanie poświęcone jest kultywowaniu i upowszechnianiu tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego - z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2015 r w Grodzicznie. W ramach imprezy zostaną zorganizowane - przemarsz kombatantów spod Urzędu Gminy, gdzie jest pomnik pamięci, do Kościoła pod wezwaniem św, Piotra i Pawła i uczestnictwo w mszy świętej. -uroczyste spotkanie kombatantów z mieszkańcami Grodziczna i zaproszonymi gośćmi w restauracji. - prelekcja historyczna na temat II wojny światowej i okresu powojennego. - występ zespołu artystycznego poprzez śpiewanie piosenek żołnierskich oraz patrotycznych
Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej ,, Uściańskie bajanie - działamy z pasją poprzez rozwijanie kreatywności i twórczości plastycznej oraz rękodzieła ludowego." małopolskie Szczurowa 50
,, Uściańskie bajanie - działamy z pasją poprzez rozwijanie kreatywności i twórczości plastycznej oraz rękodzieła ludowego." ma na celu większe zaangażowanie społeczności w życie kulturalne miejscowości Uście Solne. Poprzez zorganizowanie: - warsztatów plastycznych ,, Odkrywamy nasze talenty." - warsztatów kulinarnych ,, Uściańskie specjały." - zajęć czytelniczych ,,Z książką przez życie.'' połączonych z wieczorem legend i konkursem ,, Uście Solne - historia przez pokolenia pisana." - konkursów sportowych dla dzieci i młodzieży ,, Jestem mistrzem w..." - a także wieczoru kolęd i pastorałek - wystawy ,,Galeria sztuki ludowej." chcemy zachęcić osoby pozostające w domostwach do współpracy w tworzeniu historii i kultury naszej małej ojczyzny. Wspólne spotkania staną się zatem okazją do poznania nowych przyjaciół, integracji w grupie, służyć będą wspólnej wymianie myśli, zdań i pomysłów. Dzięki realizacji projektu w takiej formie wyrównają się szanse edukacyjne osób z terenów wiejskich.
Gminne Centrum Kultury w Dubinach Utworzenie Wioski Małego Osocznika w Dubinach podlaskie Dubiny 224
Pierwszymi historycznymi mieszkańcami obszaru naszego sołectwa była ludność trudniąca się zawodami związanymi z gospodarką leśną. Wśród nich prym wiedli osocznicy - ludność służebna, której głównym zadaniem była ochrona Puszczy Białowieskiej przed jej nadmierną eksploatacją. Naszym zamysłem jest ich upamiętnienie poprzez stworzenie utylitarnego miejsca pamięci - czyli takiego, które obok pełnienia funkcji pomnika pełni również praktyczne funkcje. Wioska Małego Osocznika ma być właśnie taką przestrzenią. Spotkają się tu zatem zarówno potrzeba popularyzowania wiedzy o naszych przodkach jak i potrzeba aranżacji przestrzeni publicznej pod kątem rekreacji najmłodszych mieszkańców Dubin. Liczymy również, iż WMO stanie się główną atrakcją turystyczną w naszej miejscowości i zachęci turystów podróżujących do Białowieży do pozostania w Dubinach na dłużej.
Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica Wiejska kuchnia plenerowa - "Pod niebem o pracy, tradycji i chlebie..." dolnośląskie Oleśnica 43
Ze względu na działającą już w Boguszycach Gminną Izbę Pamięci, chcemy poszerzyć ofertę kulturalną dla mieszkańców, a także rozwinąć ofertę turystyczną regionu. Stąd pomysł budowy pieca chlebowego w wiejskiej kuchni plenerowej obok Izby Pamięci, przy którym będą mogli spotykać się mieszkańcy i ich goście. Przy pachnącym drewnem ogniu i zapachu wiejskiego chleba, będą mogli cieszyć się wspólnymi warsztatami kulinarnymi budując i pogłębiając więzi lokalne i utrwalając relacje międzypokoleniowe. Będzie to miejsce,w którym nie tylko wypieka się chleb i wędzi mięsa, ale również miejscem, które da szansę zaprezentowania zwyczajów kulturowych swych przodków i przekazania młodszym swojego świadectwa.Chlebowy piec będzie „sercem” wiejskiej kuchni plenerowej . Stanie się łącznikiem, który zbliży do siebie mieszkańców i zachęci turystów do odwiedzania Izby Pamięci i poprzez zainteresowanie historią i zaprosi do uczestnictwa w warsztatach.
Gminny Ośrodek Kultury w Bojadłach "Piwnica z Kulturką" lubuskie Bojadła 23
Beneficjentem projektu "Piwnica z Kulturką" jest Gminny Ośrodek Kulturyw Bojadłach.Projekt zakłada zaadaptowanie nieużytkowanego pomieszczenia w GOK w Bojadłach na miejsce spotkań, eventów, imprez kulturalnych,zajęć artystycznych i wiele innych.Miejsce przeznaczone będzie dla wszystkich mieszkańców gminy. Przyczyni się do integracji środowiska lokalnego, pozytywnie wpłynie na jakość spędzania wolnego czasu przez młodzież oraz dorosłych mieszkańców, zapobiegnie szerzącej się alienacji społ.Projekt zakłada zaangażowanie środowiska lokalnego na każdym z etapów realizacji projektu: remont, aranżacja wnętrza, projektowanie wizji funkcjonowania "Piwnicy".Decyzyjność mieszkańców w w/w kwestiach wpłynie na lepsze utożsamienie się z tym miejscem. Chcemy aby było to miejsce, w którym każdy czuje się dobrze i swobodnie.Lokalizacja i umiejscowienie jest dużym atutem - pomieszczenie mieści się w budynku domu kultury,posiada osobne wejście, jak również atmosferę kameralnego klubu.
Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach Moja Gmina - Mój Herb dolnośląskie Marcinowice 21
"Moja Gmina-Mój Herb" to projekt skierowanym do najmłodszych mieszkańców gminy Marcinowice, który włącza dzieci w wieku 6-12 lat w ważne wydarzenie dla całej lokalnej społeczności. Gmina Marcinowice rozpoczęła prace nad stworzeniem własnego herbu (jak dotąd jest to jedyna w powiecie i jedna z niewielu gmin w Polsce, która go jeszcze nie posiada). Chcemy zachęcić dzieci do aktywnego udziału w tym procesie poprzez spotkania na świetlicach wiejskich poświęcone przedstawionej w ciekawy sposób historii poszczególnych miejscowości i całej gminy, zapoznanie dzieci z etapami powstawanie herbu oraz wykonanie własnych projektów herbu gminy Marcinowice. Zwieńczeniem projektu będzie zorganizowanie wystawy w urzędzie gminy i zaproszenie na nią mieszkańców oraz lokalnych samorządowców. Projekt to "żywa" edukacja obywatelska uświadamiająca dzieciom, że na ich oczach ma miejsce wydarzenie ważne dla całej lokalnej społeczności, wydarzenie które wpisze się w historię całej gminy.
Grudziądzkie Towarzystwo Kultury Kulturalne foto-rozmowy, pomówmy o Grudziądzu obrazami kujawsko-pomorskie Grudziądz, 6
Kulturalne foto-rozmowy o Grudziądzu, to spotkania proponowane kolejny raz. Cykl trzech warsztatów plenerowych i podsumowanie w formie wystawy odbyło się wiosną i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyły w nich osoby w różnym przedziale wiekowym. Chcielibyśmy zorganizować kolejne spotkania warsztatowe z fotografami, spotkać się o różnych porach dnia i roku, w różnych częściach miasta. Warsztaty byłyby nagłaśniane w mediach lokalnych, zakończone wystawą i wydaniem katalogu, który byłby amatorskim folderem dla Informacji Turystycznej. Umiejętność korzystania z aparatu pozwoli na czerpanie radości z fotografowania uczestnikom warsztatów, a pogłębiona wiedza z zakresu obsługi sprzętu i obróbki cyfrowej fotografii to może być początek nowej pasji, wspólne chwile, znajomości to wyzwanie dla umiejętności interpersonalnych. Można mówić obrazem ponad podziałami to szansa, aby być razem.
HANDZLOWSKI KLUB SPORTOWY "GROM SZIK" W HANDZLÓWCE Solarna trasa rowerowo - spacerowa w Handzlówce podkarpackie Handzlówka 335
Solarna trasa rowerowo - spacerowa w Handzlówce będzie pierwszym szlakiem w Powiecie Łańcuckim wyposażonym w stanowisko z ładowarką solarną, umożliwiającą ładowanie urządzeń m.in. tabletów, laptopów, smartfonów i telefonów. Coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie urządzeń mobilnych w aktywnym wypoczynku, podczas spacerów, biegania, jazdy rowerowej. Problem pojawia się jednak w momencie wyczerpania baterii. Mamy na to sposób! Dla miłośników aktywnego spędzania czasu zaprojektowaliśmy trasę z zainstalowaną w punkcie centralnym ekoławką z ładowarkę solarną. To nowatorskie rozwiązanie będzie nie tylko udogodnieniem dla mobilnych użytkowników handzlowskiej trasy, ale również początkiem edukacji ekologicznej w zakresie korzystania z energii solarnej. Szlak spełni oczekiwania zarówno osób uprawiających sport wyczynowo (trening interwałowy) jak i osób o mniejszej sprawności fizycznej - dzieci, seniorzy.
Inicjator Kulturalny Para Buch! Ekomiejscówka! kujawsko-pomorskie Solec Kujawski 79
Celem działania jest wyremontowanie i przystosowanie mierzącej 16 metrów kwadratowych siedziby naszego stowarzyszenia tak, aby mogła stać się super-miejscem działań młodych ludzi w małym miasteczku. Miejscem kreatywnego rozwoju. Jest to spore wyzwanie, gdyż kipimy od pomysłów na to, co mogło by się dziać w wynajętym przez nas niedawno zaniedbanym pomieszczeniu po sklepiku osiedlowym, ale jesteśmy ograniczeni jego rozmiarami. Zorganizowanie tej przestrzeni tak aby spełniła wszystkie nasze oczekiwania, np. pozwoliła na prowadzenie różnorodnych warsztatów, była "salą kinową", pozwalała grać w planszówki, czy po prostu spotykać się w większym gronie, aby planować przyszłe działania - będzie nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, że chcemy aby cała zmiana była jak najbardziej ekologiczna. Chcemy używać materiałów naturalnych jak drewno (europalety), energooszczędnego oświetlenia "LED", surowców wtórnych itp. Planujemy też założyć ogródek warzywny na skrawku ziemi przylegającym do naszego lokum.
Instytut Aktywizacji Społeczeństwa Obywatelskiego Francesco Nullo - za Wolność Waszą i Naszą zachodnio-pomorskie Koszalin 13
Nasz projekt to efekt obserwacji środowiska lokalnego, gdzie zanika przywiązanie do własnego regionu, wiedza na temat wydarzeń z nim związanych oraz zainteresowanie śladami przeszłości. Naszym celem jest przypomnienie osoby płk. F.Nullo - Włocha, dla którego wolność była wartością nadrzędną, a najlepiej dowiodła tego jego bohaterska śmierć w powstaniu styczniowym. W ramach projektu zrealizujemy interaktywne zajęcia z dziećmi ze szkół podstawowych, przygotujemy informatory i plakaty na temat tych wydarzeń, a następnie zaangażujemy ich do uporządkowania mogiły Bohatera i pamiątkowego monumentu, które w ostatnich latach popadają w zapomnienie. Pragniemy zachęcić młodych do pracy na rzecz innych ludzi, do samodzielnego podejmowania działań aktywizujących środowisko lokalne. Zakładamy wielotorowe efekty: wzrost świadomości historycznej młodzieży oraz ich przywiązania do małej ojczyzny, umocnienie ponadczasowych wartości, zadbanie o materialny wymiar pamięci – mogiłę i monument.
Instytut Metropolitalny Ochrona krajobrazu miejskiego. Jak wykorzystać potencjał ustawy? pomorskie Gdańsk 52
Projekt jest skierowany do urzędników i członków organów gmin (radnych), ale pośrednie korzyści będą z niego czerpać, co należy wyraźnie podkreślić, wszyscy mieszkańcy. Celem projektu jest uwrażliwienie lokalnych decydentów na możliwości jakie niesie ze sobą tzw. Ustawa Krajobrazowa, która we wrześniu br. wejdzie w życie, tak aby mogli oni efektywnie wykorzystać nowe instrumenty prawne. Projekt będzie się składał z dyskusji w gronie ekspertów i samorządowców w formie seminarium eksperckiego, stałej promocji naszej inicjatywy na specjalnie utworzonym profilu na FB, a następnie: przygotowanie broszury informacyjnej w atrakcyjnej i zrozumiałej formie, która będzie zachęcała do pełnego wykorzystania potencjału nowej ustawy, a także do zastosowania innych instrumentów w polityce gminy, które przyczynią się do realnej poprawy jakości estetyki lokalnej przestrzeni - broszura będzie nieodpłatnie dystrybuowana do gmin woj. Pomorskiego i do powiatów w całym kraju z prośbą o dalszą dystrybucję.
Iwonickie Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia" ABY UMARLI MOGLI ŻYĆ podkarpackie Iwonicz-Zdrój 3
Iwonickie Stowarzyszenie Ocalić od zapomnienia udostępnia społeczeństwu zapomniane miejsca pamięci i przybliża sylwetki osób, które czas przykrył całunem niepamięci. W polach poza Iwoniczem znajduje się ziemny, zarośnięty krzakami kurhan cmentarza cholerycznego z niszczejącym pomnikiem nagrobnym i prostym napisem o 115 ofiarach epidemii cholery z 1831 r., na który czasem dotrą miejscowi aby zapalić znicz lub dociekliwi turyści. Stowarzyszenie chce odczytać zapisy w starej księdze zgonów i przypomnieć mieszkańcom Iwonicza o tragicznym losie ich przodków, którzy nie mogli spocząć na poświęconym cmentarzu. Celem projektu jest uporządkowanie i ogrodzenia cmentarza oraz umieszczenia kamienia z płytą i wszystkimi możliwymi do odczytania nazwiskami. Dojście zostanie opisane na trasie i w internecie, aby cmentarz, przy całym szacunku dla zmarłych, stał się kolejną atrakcją turystyczną, która przyciągnie turystów do Iwonicza-Zdroju, a kuracjuszom da kolejny cel zdrowotnych spacerów.
Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy Szlak Partyzancki - historia utrwalona w przestrzeni podkarpackie Dębica 327
Projekt zakłada upamiętnienie polskich bohaterów - żołnierzy Armii Krajowej poprzez utworzenie w powiecie dębickim ścieżki historyczno-dydaktycznej pn. Szlak Partyzancki II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica. W ramach projektu, za pomocą tablic informacyjno-dydaktycznych, upamiętnionych zostanie 10 najważniejszych miejsc związanych z walkami Armii Krajowej (na terenie gminy Dębica i Pilzno). Do wytypowanych miejsc (punktów przejściowych) wiodła będzie oznakowana trasa turystyczna (marszowa i rowerowa). W ramach projektu powstanie strona internetowa zawierająca szczegółowe informacje (opisy, zdjęcia, mapy, relacje wideo, reportaże, publikacje naukowe) o historycznych wydarzeniach i postaciach (poległych żołnierzach oraz weteranach walk). Finalnym efektem podjętych działań będzie stworzenie całościowego projektu edukacyjnego upamiętniającego wydarzenia z okresu akcji "Burza" i bitwy na polanie Kałużówka - największej batalii stoczonej przez żołnierzy Armii Krajowej na Podkarpaciu.
Klub Tenisa Stołowego "Strażak Pruchnik" Ping - pong sposobem na nudę na naszym osiedlu podkarpackie Pruchnik 41
Jesteśmy Klubem Tenisa Stołowego "Strażak Pruchnik" z osiedla Pruchnik Górny liczącego około 1200 mieszkańców. W 2013 roku założyliśmy nasz klub. Zrzesza on dzieci, młodzież i starszych, którzy uwielbiają spędzać czas grając w tenisa. Zaczynaliśmy w piątej lidze, ale dzięki wytrwałej pracy, treningom, udziałowi w lokalnych i regionalnych rozgrywkach awansowaliśmy już do trzeciej ligi. Przed nami jeszcze dużo pracy. Poprzez zakup stołu do gry na zewnątrz chcemy zachęcić mieszkańców naszego osiedla, naszych kolegów do gry w ten piękny sport. Pragniemy zintegrować i uspołecznić mieszkańców naszego osiedla, których chcemy zachęcić do pomocy nam w realizacji tego projektu, min. do wykonania ławek ogrodowych czy zasadzenia krzewów ozdobnych na placu ze stołem do tenisa. Na zakończenie projektu zorganizujemy turniej dla jej uczestników i wszystkich chętnych, którzy w ostatniej chwili podjęli decyzję o grze w tenisa stołowego. Mamy nadzieję, że pomożecie nam zrealizować nasz pomysł.
KÓŁKO ROLNICZE W PRZYJMACH K/PORĘBY Historia i tereźniejszość mazowieckie Poręba 33
Projekt "Historia i teraźniejszość" zakłada realizację szeregu działań mających na celu wspólną pracę na rzecz dobra i rozwoju naszej miejscowości, a co za tym idzie pobudzenie aktywności społecznej naszych mieszkańców. Planowany jest zakup zieleni oraz ławek, tablicy upamiętniającej sołtysów naszej miejscowości, stołu wraz z namiotem, dzięki któremu będzie możliwa promocja naszych regionalnych potraw na forum gminnym i nie tylko. Celem zadania jest poprawa wizerunku naszej świetlicy oraz przybliżenie najmłodszym mieszkańcom naszej miejscowości jej historii poprzez stworzenie kącika historycznego oraz zakup tablicy upamiętniającej Sołtysów naszej wsi. Świetlica wiejska stanie się sercem naszej miejscowości. Będzie otwarta dla jej wszystkich mieszkańców, a przyjazny wygląd będzie zapraszał mieszkańców do wspólnego spędzania czasu i podejmowania kolejnych inicjatyw społecznych.
Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości „Budujemy most nad pokoleniową przełęczą” – warsztaty międzypokoleniowe dla kobiet i ich nastoletnich dzieci zamieszkujących powiat konecki świętokrzyskie Końskie 43
Każdy rodzic, dać dziecku wszystko co najlepsze. Organizujemy im czas, zawozimy na zajęcia itd. Ale co robimy gdy dorastają? Nie mamy pomysłu na wspólne bycie razem, nie potrafimy się dogadać. Dla nastolatków ważniejsi są rówieśnicy. Nie każdy ma świadomość jak bardzo potrzebuje nas nastolatek/a. Pozostawiony/a sama sobie, ulega zagrożeniom, podlega wpływom innych. Dlatego ważna jest komunikacja, podejmowanie wspólnych działań, pasji. Projekt skierowany do matek z pow. koneckiego i ich dzieci (13-18lat) jest pierwszym krokiem w kierunku zmiany postaw i sposobu myślenia. Warsztaty dla matek pozwolą poznać sposób myślenia nastolatków, zagrożenia cywilizacyjne, wskażą drogę do komunikacji. Warsztaty dla nastolatków pozwolą im odnaleźć się w świecie pełnym zagrożeń i pokus. Kluczowym elementem będą wspólne fotograficzne warsztaty międzypokoleniowe kończące się sesją, które przyczynią się do wzmocnienia więzi, nawiązania komunikacji, to okazja do wspólnej zabawy i przełamaniem barier.
Kuźnia artystów " Kuźnia artystów" pomorskie Debrzno 11
Odbiorcami bezpośrednimi projektu będzie grupa wychowanków Internatu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie .Celem jest zagospodarowanie czasu wolnego wychowanków, rozładowanie emocji, zapobieganie powstawania różnego rodzaju dewiacji, złamanie stereotypu" trudnej młodzieży" przez uczestnictwo w warsztatach plastyczno-dekoratorskich.
LKS Burzyn Wideo portal ścieżek turystycznych, biegowych i rowerowych Pogórza i Gminy Tuchów małopolskie Tuchów 15168
My pasjonaci sportu/rekreacji z gminy Tuchów wspólnymi siłami chcemy stworzyć wideoportal promujący ścieżki turystyczne/rowerowe/biegowe ukazujący piękno naszego regionu (tj. lasów, pasma góry Brzanki i Liwocza oraz Pogórza). W tym celu Młodzieżowa Rada Gminy Tuchów, LKS Burzyn w ramach WOLONTARIATU nagra ok. 16 filmów promujących ścieżki turystyczne, podczas biegania, jazdy na rowerach i nordic walking (w 4 pory roku). Na filmach opowiemy Wam o danej lokalizacji oraz o jej walorach. W profesjonalnej realizacji projektu pomoże nam w ramach wolontariatu agencja reklamowa Creatyvni, która stworzy dla nas wideoportal i pomoże przy składaniu filmów reklamowych. Ścieżki dodatkowo będą również zapisywane na mapach GPS wraz z zarysem terenu. Ten nowoczesny sposób zachęci turystów do zwiększenia rekreacji w naszej okolicy. W tym celu potrzebujemy zakupić kamerę sportową oraz dron do nagrań z lotu ptaka. Liczba beneficjentów bezpośrednich ok.20, pośrednich kilka tysięcy osób czyli Wy Internauci
Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby Od tradycji i kultury do przyrody i natury - warsztaty malarstwa na szkle pomorskie Chmielno 34
Celem projektu jest pogłębienie więzi lokalnych, wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym przez organizację warsztatów malarstwa na szkle. Zajęcia odbędą się w LGR w Chmielnie w 10 10-osobowych grupach. Warsztaty składają się z części teoretycznej, w celu zapoznania dzieci z techniką, tematyką i historią malarstwa na szkle. Dzieci poznają stosowane motywy, tj. kwiaty, haft oraz inne związane z tradycją. W części praktycznej dzieci poznają metodę nakładania farb, używania pędzli, poprawek malarskich, zasady odbicia lustrzanego. Tą wiedzę wykorzystają w praktyce: wybrane wzory odrysują na szkle, na to nałożą akrylowe farby. Warsztaty mają pobudzić wrażliwość dzieci na bogactwo kulturowe regionu, i zachęcić do dbałości o kulturę, tradycję i środowisko, w którym mieszkają oraz wzmocnić identyfikację z tym miejscem. Wartością dodaną jest możliwość udziału w zajęciach rodziców-tendencje lokalowe umożliwiają zapewnienie warunków dla opiekunów dzieci.
Miasto Pszów Rowerem przez Pszów - zakup bezpiecznych stojaków rowerowych śląskie Pszów 59
Projekt "Rowerem przez Pszów - zakup bezpiecznych stojaków rowerowych" ma na celu stworzenie bezpiecznych miejsc parkingowych dla rowerów, które zapewnią komfort rowerzystom korzystającym z Informacji Turystycznej, Biblioteki, Miejskiego Ośrodka Kultury, Banku Zachodniego WBK, Urzędu Miasta, Wielofunkcyjnego Obiektu Sportowego ze sztucznym lodowiskiem i nowego rynku. Celem projektu będzie także propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego. Projekt służyć będzie przede wszystkim mieszkańcom oraz gościom odwiedzającym miasto Pszów.
Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Bałuty Chcę wiedzieć więcej o Bałutach łódzkie Łódź 44
Projekt zakłada pokazanie Bałut - dzielnicy Łodzi cieszącej się nie najlepszą sławą - jako miejsca o bogatej i ciekawej historii, którą warto poznać. Bałuty były i są kojarzone jako dzielnica zaniedbana, ze starą, często jeszcze pożydowską zabudową w której jest wiele niebezpiecznych miejsc oraz zaniedbana młodzież. Chcemy przedstawić młodzieży szkolnej Bałuty w innym świetle jako miejsce o niepowtarzalnym klimacie, miejsce gdzie można ciekawie spędzać czas. Organizator projektu: Miejska Biblioteka Publiczna na Bałutach zorganizuje cykl zajęć edukacyjnych poświęconych historii Bałut, wycieczki do miejsc charakterystycznych dla tej dzielnicy oraz warsztaty plastyczne na których powstaną pocztówki z Bałut. Projekt zakończy konkurs wiedzy o Bałutach z nagrodami książkowymi dla laureatów oraz wystawa prac plastycznych dostępna szerokiemu gronu mieszkańców. Do współpracy przy realizacji projektu zaproszone zostaną szkoły podstawowe i gimnazja mieszczące się na terenie dzielnicy Bałuty.
Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach Bajkowy Zakątek śląskie Mysłowice 247
Celem projektu Bajkowy Zakątek jest zorganizowanie w jednej z filii bibliotecznej bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla najmłodszych dzieci, która umożliwi im pierwszą inicjację czytelniczą, a także pozwoli na rozwijanie wyobraźni, zainteresowań, kreatywne spędzenie czasu wolnego oraz upowszechnienie czytelnictwa wśród najmłodszych. Projekt zostanie zrealizowany poprzez zakup odpowiednich mebli dziecięcych, książeczek-zabawek i gier edukacyjnych, które stworzą przytulne i konkurencyjne miejsce nauki i zabawy. Beneficjentami projektu będą dzieci wieku 0-6 lat, które wspólnie z rodzicami lub podczas zorganizowanych zajęć spędzą czas w "bajkowych" warunkach, rozwijając swoje zdolności manualne i czytelnicze. Korzyścią z projektu będzie aktywizacja rodziców i społeczności lokalnej oraz stworzenie zagospodarowanej przestrzeni publicznej, służącej rozwijaniu twórczych działań dzieci i kształtowaniu ich przyszłych gustów czytelniczych, a także budowaniu wspólnot międzypokoleniowych.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie Ławeczka Esterki łódzkie Opoczno 185
Chcąc uczcić stulecie powstania biblioteki publicznej w Opocznie oraz nawiązując do ciągle żywej w naszym mieście legendy o miłości Króla Kazimierza Wielkiego i Esterki pragniemy, by przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie stanęła ławeczka bookcrossingowa. Obecnie biblioteka, będąca jedną z najstarszych w województwie łódzkim, mieści się w zabytkowym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście zwanym "Domem Esterki". Według fotografii z 1917 r. niegdyś przed budynkiem znajdowała się ławeczka, na której mogli odpocząć mieszkańcy i goście odwiedzający miasto. Nowa ławeczka posłuży jako miejsce odpoczynku i bookcrossingu. Realizowane dotychczas przez bibliotekę akcje bookcrossingowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i zależy nam by w naszym mieście powstał stały punkt bezpłatnej wymiany książek. Nazwa "Ławeczka Esterki" będzie przypominała o niezwykłej historii miłości króla Polski do opocznianki.
Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie Letnia Galeria Biblioteczna SMO (Słowo-Muzyka-Obraz) - aranżacja ogródka bibliotecznego lubelskie Włodawa 19786
SŁOWO - bo wbrew pozorom straszne z bibliotekarzy gaduły! MUZYKA - bo kochamy dzikie pląsy! OBRAZ - bo chlapanie się farbą to najlepsza zabawa! Naszą pasją chcemy podzielić się z mieszkańcami Włodawy, zapraszając ich do wspólnych spotkań w naszej Letniej Galerii Bibliotecznej SMO, podczas wspólnego czytania, dyskusji, seansów filmowych, gier i zabaw. Chcemy stworzyć przestrzeń wyposażoną w galerię na świeżym powietrzu, prezentującą prace naszych najmłodszych czytelników. Edukacyjny Plac Zabaw, który oprócz rozrywki pozwoli zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Stoły przy których wspólnie z rodziną i przyjaciółmi będzie się można zmierzyć przy grach planszowych. I w końcu w wygodne leżaki - bo czy można przyjemniej spędzić ciepły letni dzień, niż w ogródku pełnym książek?
Miejskie Centrum Kultury ONI TWORZYLI HISTORIĘ Aleksandrowski Słownik Biograficzny kujawsko-pomorskie Aleksandrów Kujawski 69
ALEKSANDROWSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY to publikacja, w której umieszczone zostaną życiorysy i zdjęcia aleksandrowskich postaci z zasługami we wszystkich dziedzinach życia nie tylko na rzecz miasta i lokalnej społeczności, ale również na rzecz wszystkich Polaków. ALEKSANDROWSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY, w którym hasła utworzone zostaną w porządku alfabetycznym, napisany będzie na podstawie sprawdzonych materiałów źródłowych. Publikacja będzie bogatym, rzetelnym i wiarygodnym zbiorem wiedzy o aleksandrowskich postaciach zapisanych w historii miasta, regionu i Polski .
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu Nie tylko ławeczka w centrum miasteczka wielkopolskie Wieleń 76
Strefa/miejsce "Tu odpocznij i poczytaj" w ramach projektu "Nie tylko ławeczka w centrum miasteczka" to miejsce dostępne dla wszystkich pragnących wypoczynku w mieście. Dla Wielenia to będzie miejsce szczególne – bo pierwsze! U nas brakuje przestrzeni miejskiej na odpoczynek, integracje. Jeśli wygramy to zamontujemy tam ławeczki, gablotę a nawet ustawimy półkę na książki czy gazety. Pewnie myślicie, że to standard, bo w każdym mieście coś takiego jest! Macie rację, ale nam zależy na przestrzeni, którą urządzą mieszkańcy... bo w Wieleniu mieszkamy i sami go zmieniamy!
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej „350 lat młodości - Osiedle z historią, ludzie z przyszłością” wielkopolskie Rawicz 198
Rada Osiedla 350-lecia Rawicza postawiła na aktywizację i integrację międzypokoleniową. Młodzież naszą historię poznaje poprzez Internet. Seniorzy twierdzą, że o nich zapomniano, że wszystko jest dla młodych. Rośnie dystans między pokoleniami. Wiedza i pamięć o historii naszego miasta, może a nawet powinna być spoiwem między pokoleniami. Czas połączyć doświadczenie z inwencją i młodzieńczym zapałem. Razem z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zamierza zorganizować zajęcia, stwarzające możliwość współpracy: 1. Spotkania międzypokoleniowe dla dzieci i młodzieży z najstarszymi rawiczanami z Osiedla 350-lecia 2. Spektakle teatralne 3. Historyczną grę miejską 4. Malowanie murali - warsztaty plastyczne w plenerze, przekształcenie zaniedbanych estetycznie miejsc na kolorowe, graficzne projekty, inspirowane opowieściami seniorów. Połączmy siły, działajmy wspólnie – Niech żywa historia i owoce naszych działań zagoszczą w nas, na naszych ulicach i w sieci – Jesteśmy Razem.
Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim Od Juniora do Seniora – „Z szachami przez życie” lubelskie Międzyrzec Podlaski 12
Projekt zakłada zakupienie „wielkoformatowych” gier planszowych: szachy plenerowe, chińczyk, węże i drabiny. Następnie zorganizowanie integracyjnych spotkań Od Juniora do Seniora–„Z szachami przez życie”. Imprezy zostaną przeprowadzone z okazji Dnia „Babci i Dziadka”, pod koniec stycznia 2016r. w ZPO Nr 1 i ZPO Nr 3 w Międzyrzecu Podl. Imprezy mają promować integrację międzypokoleniową, połączoną z ruchem i "pracą umysłową" oraz pokazać, jakie możliwości wspieranie edukacji młodego pokolenia daje korzystanie z planszowych gier umysłowych. Zakładamy udział 180 beneficjentów dzieci i osób dorosłych. W czasie imprez zostanie zaprezentowana bajka pt. Żelazna klatka Tamerlana”. W inscenizacjach wezmą dwie 16-to osobowe grypy (dzieci i dorośli). Każda uczestnik gry będzie przypisany do bierki szachowej. Zadaniem osób biorących udział w zabawie będzie wykonanie ruchu na szachownicy zgodnie z opisem czytanym przez lektora-uczeń klasy 2 lub 3. Program przewiduje inne gry połączone z ruchem.
Muzeum Historyczne (w organizacji) "Tu zaszła zmiana". Przasnyski Plener Malarski im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego mazowieckie Przasnysz 26
Beneficjentami projektu będą: utalentowana artystycznie młodzież szkół średnich z powiatu przasnyskiego, przedstawiciele środowisk twórczych Przasnysza i Ciechanowa, w tym osoby niepełnosprawne. Celem projektu jest integracja środowisk twórczych dwóch sąsiednich miast powiatowych, umożliwienie uzdolnionej młodzieży z Przasnysza i okolic zaprezentowania swoich talentów i pracy pod okiem doświadczonych twórców, wsparcie osób niepełnosprawnych oraz udokumentowanie w malarstwie współczesnych przemian Przasnysza. Plener będzie nosił imię Stanisława Ostoja-Kotkowskiego, twórcy sztuki laserowej, który mieszkał tu w latach 1937-45. Sposób realizacji projektu: organizacja pleneru malarskiego trwającego trzy dni, zorganizowanie wystawy poplenerowej oraz aukcji charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych podejmujących działalność społeczno-kulturalną i twórczą. Korzyści z płynące z projektu: zaktywizowanie utalentowanej młodzieży, zasilenie zbiorów muzeum, pomoc dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum im. Orła Białego Skarżyskie Archiwum Cyfrowe (SAC) świętokrzyskie Skarżysko-Kamienna 22
Skarżysko-Kamienna jest miejscem o krótkiej, lecz znaczącej historii. Dzieje miasta są ważnym przyczynkiem do historii społecznej i gospodarczej Polski. Muzeum im. „Orła Białego” mając świadomość tego faktu, od wielu lat stara się chronić archiwalia związane z historią miasta. Dzięki nowym technologiom i zaangażowaniu mieszkańców oraz osób związanych z ośrodkiem - chociażby przez przodków - istnieje możliwość stworzenia przestrzeni, w której nieograniczona liczba osób będzie mogła czerpać wiedzę na temat dziejów Skarżyska-Kamiennej. Główną ideą przedsięwzięcia jest gromadzenie i udostępnienie nieznanych dotąd źródeł historycznych. Każda zainteresowana osoba będzie mogła podzielić się swoimi pamiątkami (lub ich kopiami) z innymi ludźmi i opowiedzieć ich historię. Muzeum im. „Orła Białego” ma szansę stworzyć przestrzeń do pielęgnowania i promocji historii Skarżyska-Kamiennej na miarę XXI wieku.
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie Film dokumentalny „Spotkanie z zapomnianą historią żyrardowskich Zakładów Lniarskich” mazowieckie Żyrardów 186
Celem projektu jest zaktywizowanie obywateli w sprawach wspólnotowych poprzez przeprowadzenie wywiadów video z dawnymi pracownikami Zakładów Lniarskich w Żyrardowie oraz utrwalenia ich wspomnień poprzez wyprodukowanie filmu dokumentalnego „Spotkanie z zapomnianą historią żyrardowskich Zakładów Lniarskich”. Ze względu na brak możliwości ponownego uruchomienia fabryki, najpotężniejszego zakładu lnu XIX-w. Europy, jest to ostatni moment na utrwalenie wspomnień pracowników, które mogą być nośnikiem relacji świadków historii i bardzo cennym materiałem dla potomków. Efektem realizacji działań będzie zwiększenie tożsamości lokalnej, więzi z regionem, poczucie dumy i przywiązania, a także zakotwiczenie w świadomości społeczności istoty dbania o lokalną tradycję i potrzebę podejmowania wspólnych działań na rzecz przyszłych pokoleń. Premiera filmu oraz dwa seanse skierowane do młodzieży z lokalnych szkół (500 osób) odbędą się w maju 2016 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.
Myslenicki Ośrodek Kultury i Sportu - filia Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie Światło przyciąga dobrych ludzi - oświetlenie sceny sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie małopolskie Głogoczów 112
"Żaden aktor, muzyk, artysta nie jest w stanie pokazać całego swojego kunsztu bez dodatkowych elementów takich jak np. muzyka czy odpowiednie oświetlenie." Beneficjenci projektu: aktorzy Teatru Krótkich Opowieści (TKO) działającego przy WDK w Głogoczowie, lokalne instytucje, organizacje oraz mieszkańcy Głogoczowa, artyści i goście, którzy są zaangażowani w życie kulturalne miejscowości. Cele projektu to: - poprawa warunków oświetleniowych sceny WDK w Głogoczowie poprzez wymianę, starego oświetlenia na nowe, właściwy montaż i ustawienie - umożliwienie właściwej ekspresji scenicznej osobom występującym na scenie, w tym dzieciom - aktorom Teatru działającego przy WDK - poprawa jakości imprez i spotkań organizowanych przy współpracy z lokalnymi partnerami - integracja społeczności wokół wspólnego celu Cele zostaną zrealizowane poprzez zakup i montaż nowoczesnych reflektorów RGB oraz wspólną organizację wydarzeń rozpoczynających i kończących projekt.
Ochotnicza Straż Pożarna Placyk zabaw "Florek" przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Margoninie wielkopolskie Margonin 106
Placyk zabaw "Florek" usytuowany w miejscu ogólnodostępnym będzie atrakcją dla dzieci w ciągu całego roku. OSP, która aktywnie i prężnie działa w gminie Margonin, będzie tez realizować cele edukacyjno-wychowawcze m.in z zakresu pierwszej pomocy, instruktażu wzywania pomocy, ochrony przed burzą czy innymi zagrożeniami. Warto wspomnieć że szczególnie latem wiele osób z dziećmi zagląda do siedziby straży pożarnej z pytaniem kiedy będą zajęcia, konkursy, zabawy przeprowadzone przez druhów. Na uwagę zasługuje też Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która działa przy jednostce bardzo aktywnie i propaguje wśród młodszych pozytywne postawy społeczne .Z zabawą będzie więc zatem odbywać się też edukacja dzieci a także przy okazji dorosłych (opiekunów).
Ochotnicza Straż Pożarna w Bytnicy Propagowanie ochrony zdrowia wśród Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Bytnicy oraz mieszkańców Gminy Bytnica. lubuskie Bytnica 7
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Bytnicy powstała w 2014 roku liczy obecnie 14 członków, którzy z zaangażowaniem podchodzą do zadań jakie przed nimi stawiamy. Jednym z głównych programów jakie sobie założyliśmy na ten rok było przygotowanie naszych młodych druhów do ratowania zagrożonego życia i zdrowia ludzkiego. Kilkadziesiąt godzin ćwiczeń oraz spotkań spowodowało, że na dzień dzisiejszy nasza młodzież w pewnym stopniu zna pewne ważne dla ratowania życia postępowania. Utrwalanie posiadanych już wiadomości i umiejętności oraz wpajanie kolejnych nowych zasad postępowania są jednymi z naszych priorytetów, które sobie stawiamy na kolejne miesiące naszej wspólnej na rzecz mieszkańców działalności.
Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrzycy II Rodzinny Bieg Wolności zachodnio-pomorskie Dobrzyca 1
II RODZINNY BIEG WOLNOŚCI TO IMPREZA O CHARAKTERZE REKREACYJNY -SPORTOWYM, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ DNIA 11 LISTOPADA 2015 ROKU. MA ONA NA CELU ZINTEGROWAĆ ŚRODOWISKO LOKALNE I WSKAZAĆ NA PONADCZASOWĄ WARTOŚĆ JAKĄ JEST WOLNOŚĆ.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kamionce „Gmina Ostrów przyjazna maluchom” podkarpackie Kamionka 123
Głównym celem projektu jest poprawienie jakości życia społeczności lokalnej oraz funkcjonalności przestrzeni publicznej poprzez utworzenie w Urzędzie Gminy w Ostrowie przyjaznej sfery dla najmłodszych jego mieszkańców. Członkowie Stowarzyszenia OSP w Kamionce, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców i ich rodzin, nawiązali współpracę z Urzędem Gminy w Ostrowie, Zespołem administracyjno – ekonomicznych szkół i przedszkoli oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w celu utworzenia kącika przyjaznego najmłodszym mieszkańcom regionu. Przedsięwzięcie to pozwoli dorosłym mieszkańcom gminy na spokojne załatwienie swoich spraw urzędowych czy też skorzystanie z biblioteki gminnej, a maluchom, które w tym czasie są rozdrażnione i zwyczajnie znudzone czekaniem – na kreatywne spędzenie czasu - malując, rysując, czytając i rozwijać się poprzez gry edukacyjne.
Ochotnicza Straż Pożarna w Luboli Plac zabaw dla turysty i malucha - budowa placu zabaw w Luboli łódzkie Pęczniew 9
Odbiorcami naszego projektu będą mieszkańcy okolicznych wsi, a także turyści wypoczywający w okolicy. Celem naszego projektu jest zwiększenie aktywności dzieci, a także budowa wspólnot międzypokoleniowych. Budowa placu zabaw dla dzieci to początek szerokiego projektu w którym ma powstać m.in grill, wiata biesiadna i siłownia, a zagospodarowany teren będzie kulturalno-sportowym centrum rozrywki. Za wszystkie prace przy budowie placu zabaw odpowiedzialni będą w formie społecznej druhowie i mieszkańcy sołectwa Lubola, a pozyskany grant zostanie przekazany jedynie na zakup poszczególnych elementów placu zabaw.
Ochotnicza Straż Pożarna w Lutomiu Rewitalizacja plaży wiejskiej w Lutomiu wielkopolskie Sieraków 31
Czyste jezioro, piękne widoki, wiele atrakcji na brzegu - właśnie tak chcielibyśmy, aby wyglądała nasza wiejska plaża. Miejsce, z którego korzystać mogliby wszyscy - od najmłodszych do najstarszych, mieszkańcy i turyści.
Ochotnicza Straż Pożarna w Majdanie Górnym skwerek wypoczynkowy lubelskie Tomaszów Lubelski 20
Projekt skierowany jest do mieszkańców Majdanu Górnego i sąsiednich miejscowości. W centrum wsi znajduje się zaniedbany plac który wymaga uporządkowania i odnowienia. w ramach projektu planujemy wykonanie fontanny, wytyczenie alejek i rozstawienie ławeczek. Realizacja tego przedsięwzięcia zmobilizuje mieszkańców do działania we wspólnym celu. Smutny plac zmieni się w atrakcyjne miejsce spotkań, spacerów i wypoczynku przez co będzie podniesiona estetyka przestrzeni publicznej całej miejscowości. Na zakończenie projektu planowane jest uroczyste otwarcie dla uczestników projektu oraz mieszkańców wsi.
Ochotnicza Straż Pożarna w Nagoszynie Utworzenie ogólnodostępnej audiosali dla mieszkańców Nagoszyna podkarpackie Nagoszyn 1
Naszym projektem chcemy zapalić iskierkę do działania w każdym mieszkańcu sołectwa Nagoszyn. Celem projektu będzie zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi, stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy i organizacje tj. osp, klub sportowy, koło gospodyń, rada sołecka działające na terenie wsi będą mogły się spotykać, bawić, czy dokształcać. Będzie to ogólnodostępna audio-sala wyposażona m. in. w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu, ekran szkoleniowy, utworzona dzięki społecznej pracy członków OSP Nagoszyn oraz wszystkich osób zaangażowanych w projekt przeznaczona do realizacji zadań edukacyjno-szkoleniowych przy użyciu nowoczesnych technik komputerowych i multimedialnych. W tej chwili sala jest odremontowana, ale niestety niewyposażona. Audio-sala będzie przystosowana do prowadzenia szkoleń i prezentacji multimedialnych. Dodać można, że będzie to pierwsza tego typu sala na terenie gminy Żyraków.
Ochotnicza Straż Pożarna w Osowcu Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść podlaskie Goniądz 4
Osowiec jest wsią posiadającą świetlicę wiejską, która wymaga gruntownego remontu. Mieszkańcy wsi wspólnymi siłami wyremontowali już toalety, które wcześniej były w złym stanie. Pozyskane środki na remont kuchni umożliwią użytkowanie pomieszczeń przez wszystkich mieszkańców. Wykonawca remontujący kuchnię otrzyma wsparcie od mieszkańców wsi przy wykonaniu prac ogólnobudowlanych. Celem projektu jest poprawa warunków życia mieszkańców wsi Osowiec poprzez udostępnienie pomieszczeń w dobrym stanie sanitarno-technicznym świetlicy wiejskiej w Osowcu. Dążenie do wspólnego dobra poprzez integrację rożnych grup wiekowych podczas wspólnie wykonywanej pracy oraz w trakcie organizowanych lokalnych imprez i spotkań towarzyskich.
Ochotnicza Straż Pożarna w Pałuszycach Pomoc sąsiedzka małopolskie Wietrzychowice 30
Miejscowości Nowopole i Pałuszyce to dwie sąsiadujące ze sobą i najmniejsze wioski w gminie Wietrzychowice. Nowopole liczy 129 mieszhańców, Pałuszyce 69. Wspólnie organizują się do realizacji niektórych przedsięwzięć. Tym razem mieszkańcy Nowopola zwrócili się do członków OSP Pałuszyce o pomoc w uporządkowaniu terenu wokół Domu Ludowego w ich miejscowości. Sami zobowiązali się do wycięcia drzew owocowych i zakrzaczeń na terenie działki oraz ich usunięcia. Przedmiotem wniosku jest uzyskanie dofinansowania na wykarczowanie pozostałych pni, wyrównanie terenu o pow. ok. 0,34 ha co wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i środków finansowych. Po wykonaniu tych prac członkowie OSP Pałuszyce zadeklarowali przygotowanie gleby, oraz zasiew trawy. Docelowo Dom Ludowy i jego otoczenie stanowić mają bazę noclegową i teren rekreacyjny dla Wiślanej Trasy Rowerowej. Uporządkowany teren stałby się ponadto miejscem organizacji spotkań plenerowych mieszkańców obydwu miejscowości, a także gości.
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W SWĘDZIENIEJEWICACH ZDROWO I SPORTOWO łódzkie ZAPOLICE 12
OSP poprzez realizacje projektu zadba o kondycję fizyczną mieszkańców, zintegruje społeczeństwo, da początek nowym inicjatywom sportowym wsi organizując zawody strażackie, zawody dla dzieci i młodzieży oraz chce włączyć seniorów do rozgrywek w różnych grupach wiekowych. Kształtowanie zdrowych, sportowych postaw , dbania o rozwój fizyczny mieszkańców, zagospodarowanie czasu wolnego oraz nabywanie umiejętności współpracy, samoorganizacji i kontaktów to cel OSP, którego efektem będzie zdrowe i zadowolone społeczeństwo
Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebieszowie Muzyką łączymy pokolenia lubelskie Trzebieszów 59
Jesteśmy grupą osób, której marzy się odtworzenie istniejącej kiedyś przy OSP orkiestry dętej. Z zazdrością patrzymy na stare zdjęcia przedstawiające trzebieszowską orkiestrę i ze smutkiem słuchamy starszych ludzie, że "kiedyś to było..." Mamy umiejętności, instrumenty, prezes OSP udostępni salę, zakupi nam mundury, pomoże w transporcie jak już orkiestra ruszy i będziemy mieli zaproszenia na koncerty. Potrzebujemy kapelmistrza, który profesjonalnie nas poprowadzi, z indywidualistów zrobi orkiestrę, dobierze repertuar i pomoże nam się zgrać. W ramach projektu chcemy zakupić również niezbędne nuty i zorganizować lokalne świętowanie (a przy okazji promocję projektu) z okazji naszego pierwszego koncertu.
Ochotnicza Straż Pożarna w Zaraszowie Letnie Kino w Alei Ksztanowej lubelskie Bychawa 123
Projekt polega na zagospodarowaniu podworskiej Alei Kasztanowej w miejscowości Zaraszów na wielofunkcyjne miejsce do rekreacji dla mieszkańców. W ramach projektu zaplanowane jest: 1.Przygotowanie terenu do organizacji kina letniego oraz boiska 2.Prace pielęgnacyjne przy kasztanach w Alei Kasztanowej: podcięcie suchych gałęzi, założenie specjalnych preparatów przeciwko szkodnikowi (szrotówek) 3.Organizacja kina letniego 4.Urządzenie miejsca spotkań do dyskusji po seansach. Repertuar dobierany będzie zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Jedynym ograniczeniem funkcjonowania kina będzie pora roku - warunki pogodowe. Seanse będą nieodpłatne. Ze względu na plenerowy charakter kina nie będzie ograniczonej liczby widzów podczas jednego seansu. W ramach projektu urządzone zostanie również boisko do piłki plażowej, które będzie atrakcją dla mieszkańców w różnym wieku, głównie dla dzieci i młodzieży w sezonie letnim. Będą mogły odbywać się rozgrywki piłki siatkowej, badmintona, piłki nożnej.
Oratorium im. św. Jana Bosko Przegląd Piosenki Radosnej łódzkie Łódź 3
Projekt pn. „Przegląd Piosenki Radosnej” jest formą aktywizacji społeczno-kulturalnej mieszkańców Łodzi i okolic, która ma na celu promowanie młodych talentów oraz integrowanie dzieci i młodzież z różnych środowisk poprzez pobudzanie do rozpowszechniania w społeczności lokalnej umiejętności wokalno-instrumentalnych. Uczestnikami projektu ma być ok. 150 osobowa grupa dzieci i młodzieży (wokalistów, grup i zespołów muzycznych, chórów, rodziców, opiekunów, trenerów, nauczycieli, osób towarzyszących) pochodząca z terenu miasta Łodzi i okolic z różnych środowisk – świetlic środowiskowych, warsztatów terapii zajęciowej, szkół, parafii, domów kultury i innych. Projekt realizowany będzie w dwóch etapach. W pierwszym, prowadzony będzie nabór uczestników poprzez kontakt internetowy, telefoniczny, osobisty, także poprzez promocję na portalach społecznościowych oraz w mediach. II etap stanowi zasadnicza część projektu, czyli sam Przegląd przeprowadzony w Oratorium im. św. Jana Bosko w Łodzi.
OSP Żarki STWÓRZMY SAD JAK ZA DAWNYCH LAT śląskie Żarki 4
„Stwórzmy Sad Jak Za Dawnych Lat” – czy pamiętasz czas jak za domem rósł sad a czy w ogóle wiesz co to jest sad? My mieszkańcy pragniemy zrealizować coś co już dawno jest zapomniane a można przypomnieć i pozostawić na dłuższe lata poprzez stworzenie ogrodu z drzew owocowych które będą służył tobie i całemu społeczeństwu. Gdy odwiedzisz Jurę i przyjedzież na na ostańce to przystaniesz i odpoczniesz przy ścieżce, przy ogrodzie a gdy zgłodniejesz to owoce zerwiesz i skosztujesz bo u nas na Jurze smakuje bardziej, smaczniej i radośniej.
Ostrowskie Stowarzyszenie "LUDZIE Z PASJĄ" "W 100 minut dookoła Ostrowi..." mazowieckie Boguty-Pianki 60
Czy można poznać prawie sześćset lat historii Ostrowi Mazowieckiej w jedno popołudnie? Do tego w sposób atrakcyjny dla wszystkich mieszkańców? Okazuje się, że tak! Gra miejska to nowa forma spędzania wolnego czasu. Miasto staje się planszą do gry, po której poruszają się uczestnicy. Celem ośmiu czteroosobowych drużyn jest rozwiązanie wszystkich zadań na wyznaczonych stacjach przy drodze. Misje będą dla graczy tajemnicą. Uczestnicy poznają nieznane zaułki Ostrowi, a przy tym będą się integrować. Rywalizacja dąży do wyłonienia zwycięskiej drużyny. Na mecie czekają na wygranych atrakcyjne nagrody. Wszystko to w połączeniu różnych aktywności, od sprawnościowych przez artystyczne do multimedialnej zabawy. Niech wygrają najlepsi!
Ostrzeszowskie Centrum Kultury Tajemnica Grodu Kazimierza wielkopolskie Ostrzeszów 85
Czy znasz swoje miasto? Pewnie wielu z Was na to pytanie nie może odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. Dlatego w naszych głowach zrodził się pomysł, aby stworzyć interaktywną możliwość poznawania naszego miasta poprzez stałą przygodową grę miejską, gdzie będzie można otrzymać specjalne od np.: gen.Hallera, Walerego Gorgolewskiego, Antoniego Serbeńskiego czy samego Króla Kazimierza, czyli od osób mniej lub bardziej związanych swą historią z Ostrzeszowem. Dzięki tej grze będzie można w niebanalny sposób, świetnie się bawiąc odkrywać tajemnice Ostrzeszowa.Gra będzie dostępna na wielu poziomach, dlatego będą z niej mogli korzystać i świetnie się bawić zarówno turyści, mieszkańcy jak i znawcy Ostrzeszowa. Nasza gra wiąże się z tablicami zaopatrzonymi w specjalny QR code, który trzeba będzie skanować podczas gry. Tablice te będą przedstawiać jak wyglądał Ostrzeszów przed laty i liczymy, że będą piękną ozdobą naszego miasta.
Ośrodek Kultury w Jastrowiu Jastrowie wczoraj, dziś i jutro wielkopolskie Jastrowie 37
Wynikiem działań przeprowadzonych w ramach projektu będzie zagospodarowanie przestrzeni miejskiej - stworzenie miejskiej galerii na murze. Na murze zawisną wielkoformatowe zdjęcia ukazujące Jastrowie w trzech odsłonach: wczoraj (archiwalne zdjęcia, dziś - aktualne i jutro - graficzna wizja przyszłości danego miejsca). W projekcie udział wezmą gimnazjaliści oraz osoby w wieku 50+. Powstanie muru łączącego pokolenia poprzedzone będzie spotkaniem pokoleniowym, na którym wybrane zostaną archiwalne fotografie przyniesione przez starszych mieszkańców, warsztatami fotograficznymi, podczas których wykonane zostaną zdjęcia wybranych części miasta oraz warsztatami graficznymi, podczas których grafik wprowadzi młodzież i seniorów w tajniki grafiki, wysłucha ich marzeń i na tej podstawie sporządzi graficzną wizję wybranych części miasta. Podsumowaniem projektu będzie wystawa wszystkich zdjęć wykonanych w ramach projektu, a zwieńczaniem montaż wielkoformatowych zdjęć na murze.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli "Mała Solanka"- odbudowa zespołu ludowego śląskie Rajcza 52
Benerenieficjentami są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe mieszkające na terenie wsi Sól. Na terenie miejscowości nie ma zespołu, który kultywował by tradycję oraz folklor góralski. Zakup strojów góralskich umożliwia wiekszej liczbie dzieci uczestnictwo w występach artsystycznych. "Mała Solanka" to zespół kultywujący tradycję i kulturę Żywiecczyzny, która zanika wśród nowoczesności i życia w ciągłym biegu i stresie, dla tego też tak istotne jest jego wsparcie.
Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świetego w Pokoju Parafialny turniej piłkarski opolskie Pokój 44
Projekt ma na celu zorganizowanie parafialnego turnieju rozgrywek piłki nożnej i zaangażowanie poprzez jego realizację całej społeczności lokalnej. Wspólne działanie wzmacnia i pogłębia więzi i uczy współpracy oraz integruje. Zamierzeniem jest budowanie współpracy miedzy grupami społecznościowymi, wspólne podejmowanie działań we współpracy kościoła z innymi organizacjami i społecznością lokalną, odwrócenie uwagi dzieci i młodzieży od alkoholu, używek i pokazanie im, danie im dobrego przykładu i możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Turniej piłkarski kierowany jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku. Działanie ma zapewnić im aktywne spędzenie wolnego czasu. Poprzez organizacje turnieju projekt angażuje społeczeństwo, zwiększając jego aktywność i mobilizuje je do udziału i zaangażowania w lokalne działania.
Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa Doposażenie świetlicy wiejskiej przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Józefa w Tarnawcu podkarpackie Kuryłówka 27
Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego miejsca spotkań dla dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach świetlicowych. Beneficjentami będzie grupa ok. 80 dzieci i młodzieży działających we wspólnotach parafialnych przy świetlicy wiejskiej, mieszkańcy Gminy Kuryłówka.W realizację projektu będą zaangażowane dzieci i młodzież, które przygotują pomieszczenia świetlicy, wykonają prace porządkowe.Zakup wyposażenia i sprzętu odbywać się będzie przy współpracy z dziećmi i młodzieżą,aby miejsce, które powstanie spełniało ich oczekiwania. Korzyści z realizacji projektu:poprawa bezpieczeństwa, wzrost zadowolenia dzieci i młodzieży, zapewnienie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu,wzrost motywacji do dalszego działania, zmniejszenie zjawiska agresji i patologii, podniesienie świadomości i przynależności do lokalnej społeczności. Dzięki realizacji projektu zostanie dostrzeżona ciężka praca dzieci i młodzieży, będzie to dodatkowa motywacja do dalszej pracy nad sobą,niesienia pomocy innym
Parafia Rzymsko-Katolicka Pw. Św. Kazimierza Królewicza w Grzebowilku Misteria Męki Pańskiej - Grzebowilk 2016r. mazowieckie Grzebowilk 60
Misteria Męki Pańskiej- Grzebowilk 2016r. - to wydarzenie o charakterze religijnym odbywające się w plenerze, gdzie wykorzystywane są naturalne walory naszej miejscowości. Przygotowywane z wielką dbałością o szczegóły, wykorzystujące różnorakie zabiegi artystyczne aby stworzyć odpowiednią atmosferę dla uczestników. Gra aktorów amatorów, muzyka, odpowiednie oświetlenie, efekty specjalne- to wszystko sprawia, że wydarzenie jest przejmujące i dramatyczne, nie pozostawiające nikogo obojętnym. Duża ilość osób zaangażowanych sprawia, że projekt scala, buduje więzi w lokalnej społeczności. Tu każdy ma swoje zadanie, a nowi mieszkańcy przyjmowani z radością, mogą zapoznać się z mieszkańcami i włączyć aktywnie w społeczność. Bardzo ważne jest budowanie naszego wizerunku miejscowości wobec osób z zewnątrz. Dzięki projektowi, wiele osób po raz pierwszy przyjeżdża do Grzebowilka i ma szansę poznać naszą wieś. Nasz projekt odznacza się autentycznością i prawdziwym zaangażowaniem,pasją mieszkańców.
Parafia Rzymskokatolicka Św. Wyznawców o. R. Kalinowskiego i br. A. Chmielowskiego Klub Wysiłków Intelektualnych mazowieckie Warszawa 73
Jesteśmy Rodzicami, ludźmi w tzw. wieku średnim z Parafii św. Wyznawców przy ul. Gwiaździstej. Nie chcemy, żeby nasze i Wasze dzieci siedziały samotnie przed komputerem, albo poszukiwały inspiracji w „mocarzu”. Kiedyś nasze osiedla tętniły życiem – na boiskach, trzepakach i w „tajnych” zakątkach byliśmy razem. Teraz dzieci często są same. Wolimy, żeby moc – tę prawdziwą – czerpały z tego, co rzeczywiste – z prawdziwych ludzi i realnego świata, a przede wszystkim z własnych serc. Znamy też ludzi „z drugiej strony” – czyli tych, którzy już mają czas. Mają go nawet zbyt dużo. W sumie tak samo, jak wiele „blokowych” dzieci. I „last but not least” – troszkę się nam tęskni za wieczorkami brydżowymi naszych Rodziców ? Dlatego tworzymy „Klub Wysiłków Intelektualnych” - miejsce, gdzie można się spotkać. I pograć – razem! Miejsce już mamy – przy Gwiaździstej 17. Planujemy kupić gry planszowe i szachy. Dlatego prosimy o Wasze wsparcie – chcemy stworzyć miejsce, gdzie będziemy się poznawać.
Pniewskie Stowarzyszenie "Perspektywa" Miejsce z perspektywą wielkopolskie Pniewy 111
Gmina Pniewy to miejsce, gdzie młodość i doświadczenie łączą się we wspólne działanie, którego wyniki mogą zmieniać miejsca, w których mieszkamy. Chcąc działać na rzecz wspólnego dobra Pniewskie Stowarzyszenie "Perspektywa" zamierza zrealizować projekt, w którym grupa międzypokoleniowa (seniorzy i dzieci ze szkoły podstawowej) podczas warsztatów przygotują wspólną koncepcję zagospodarowania wymagającego rewitalizacji małego skweru - tytułowego "MIEJSCA Z PERSPEKTYWĄ" w centrum miasta Pniewy. Następnie wspólnie przystąpią do jej wdrożenia poprzez prace ogrodnicze i nasadzeniowe. W trudniejszych pracach ziemnych uczestnikom projektu pomogą uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w Pniewach. Realizując projekt chcemy pobudzić aktywność społeczną mieszkańców, zmienić ich postrzeganie przestrzeni publicznej jako "niczyjej" i uczyć współodpowiedzialności za "małą ojczyznę", zwłaszcza w procesie edukacji najmłodszych i przekazywania dobrych wzorców poprzez współpracę międzypokoleniową
Podgórskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne W jedności siła małopolskie Lipnica Murowana 50
Projekt "W jedności siła" dowodzi iż, przez doświadczenie wspólnego działania, można zrealizować zamierzone cele dotychczas nie osiągalne indywidualnie. Partnerstwo kilku lokalnych organizacji pozarządowych wywiera pozytywny wpływ na Radę Gminy, Wójta Gminy uzyskując możliwość zagospodarowania przyrodniczego skwerku w centrum wsi Lipnica Górna w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej lokalizując wiatę edukacyjno - turystyczną. Wiata edukacyjno - turystyczna posłuży do realizacji interdyscyplinarnych programów działających NGO; Zespołu Górzanie, Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Górnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Górnej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Podgórskiego Stowarzyszenie Kulturalno - Społecznego i oczywiście Szkoły Podstawowej w Lipnicy Górnej. Integracja wynikająca ze wspólnego kultywowania kultury ludowej, przygotowywania degustacji tradycyjnych potraw regionalnych, budowania wspólnot między pokoleniowych, wieczornic patriotycznych, ognisk i wspólnej zabawy.
Polski Czerwony Krzyż Lubelski Oddział Okręgowy w Lublinie "Książę Paweł Sapiecha- reminiscencja, inspiracja, autorytet" lubelskie Lublin 65
Głównym celem projektu jest reminiscencja osoby Księcia Pawła Sapiechy, I prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża. Świadomość lokalnego, a nawet ogólnopolskiego społeczeństwa na jego temat jest dość słaba, a według nas jest to osoba godna upamiętnienia. My, jako PCK, pragniemy, aby przywrócić dawną pamięć i cześć Księciu Sapiesze. W ramach projektu zamierzamy wykonać tablice upamiętniającą osobę P. Sapiechy, zlokalizowaną przy jego nagrobku we wsi Siedliska na Lubelszczyźnie. Ponad to zredagujemy broszurę informacyjną związaną z historia jego działalności dobroczynnej w kraju w latach jego życia. Zamierzamy również inaugurując projekt zorganizować event i sympozjum z okazji roku 2015, który został ogłoszony przez Dyrektora PCK rokiem P. Sapiechy, Projekt będziemy realizować z pomocą samorządu Gminy Lubycza Królewska, Starostwem Powiatowym Tomaszów Lub., grupy senioralnej oraz Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych działających przy Oddziale Rejonowym PCK w Tomaszowie Lub.
Polski Związek Wędkarski Okręg we Wrocławiu, Koło Wołów „Wszyscy biorą pożyczki tylko ryba nie bierze" dolnośląskie Wołów 14
W ramach projektu stworzymy przyjazne miejsce do uprawiania wędkarstwa, spacerów, rekreacji i integracji międzypokoleniowej w Wołowie, na Gliniankach. Najpierw przygotujemy teren poprzez wysprzątanie, wykoszenie i wyrównanie w miarę potrzeb, następnie ustawimy altanę oraz trzy solidne, betonowo-drewniane ławki, dzięki czemu spacerujący czy wędkujący tu mieszkańcy będą mogli spocząć nad wodą i schronić przed deszczem i wiatrem. Na uroczyste otwarcie małej infrastruktury zorganizujemy zawody wędkarskie o puchar Banku Zachodniego WBK w trzech kategoriach wiekowych. Wszelkie prace, m.in. koszenie, porządkowanie, równanie terenu, montaż i zabezpieczanie, a także organizacja i przeprowadzenie zawodów zostaną wykonane wolontarystycznie przez 10 osób w czasie 100 godzin. Ze dotacji zakupimy altanę i 3 solidne ławki betonowo - drewniane, natomiast puchary oraz drobny poczęstunek dla uczestników zawodów zakupimy ze środków własnych Koła. W projekcie weźmie udział 45 osób ze wszystkich pokoleń.
Polskie Towarzystwa Ekonomiczne Oddział Koszalin "Domowe finanse" zachodnio-pomorskie Koszalin 1
Projekt "Domowe finanse" jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia świadomości ekonomicznej wśród mieszkańców Koszalina i okolic. W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl programów telewizyjnych, emitowanych w lokalnej telewizji MAX Koszalin. Eksperci będą odpowiadać na problemy, z którymi borykają się gospodarstwa domowe. Tematyka spotkań z ekspertami będzie dotyczyć następujących zagadnień: 1) Emerytura – OFE czy ZUS? 2) III Filar ubezpieczeń emerytalnych – IKE, IKZE, PPE. 3) Spadek, darowizna, pożyczka a podatek. 4) Funkcjonowanie parabanków – regulacje prawne, zagrożenia. 5) Fundusze inwestycyjne – czy warto? 6) Moja pierwsza firma – od czego zacząć? 7) Czy każdy dochód należy opodatkować? 8) Produkty bankowo-ubezpieczeniowe – korzyści i zagrożenia. 9) Giełdy instrumentów finansowych: GPW, Forex, Catalyst. 10) Procent składany – nominalne a realne oprocentowanie.
Pomorskie Stowarzyszenie Promocji Nauki „Klasycy na Pogodnie” - cykl koncertów muzyki poważnej w Szczecinie. zachodnio-pomorskie Szczecin 13
Klasycy na Pogodnie to świetna okazja, aby młodzi polubili muzykę poważną! Spotkanie z muzyką poważną w Zachodniopomorskim dalej jest zarezerwowane dla nielicznych. Chcemy to zmienić! Jak wskazują badania i praktyka pedagogiczna, muzyka poważna wspiera rozwój młodych osób, harmonizuje ich, pomaga im zrozumieć historię i sztukę oraz stanowi alternatywę dla komercyjnej oferty. Koncerty odbędą się w przygotowanej sali o dobrej akustyce. Przed każdym programem będzie wprowadzenie w twórczość mistrzów. Po koncercie przewidziany jest poczęstunek i integracja uczestników. Drugim celem koncertów jest promowanie współpracy między studentami, rodzicami oraz lokalnymi twórcami życia obywatelskiego.
Powiat Zgorzelecki AKCJA - REAKCJA dolnośląskie Zgorzelec 208
Za ścianą słyszysz krzyki. Po pewnym czasie milkną. Idziesz spać. Na ulicy rodzic szarpie dziecko. Przechodzisz obok. Przecież je wychowuje sam. Starsza sąsiadka znajomych nie może sama pójść do sklepu – dzieci zabierają jej emeryturę i same nią dysponują. Ile takich sytuacji już widziałeś/aś? Nie wiesz jak się zachować? Nasz projekt ma to zmienić. Przemoc nadal jest tematem TABU. Usłyszmy niemy krzyk tych, którzy boją się prosić o pomoc. A może ktoś krzywdzi Ciebie? Pokażemy Ci jak poradzić sobie w trudnej sytuacji, jaka jest dla Ciebie ścieżka pomocy. Akcja w całym powiecie - nagła, zmasowana i trochę prowokująca. Tak, by wyryła się wszystkim w pamięci. Do tego prowadzona przez młodzież, która pozna ten trudny temat. AKCJA - REAKCJA to krok na drodze do normalnego życia wielu osób. Część z nich mijasz codziennie na ulicy...
Pro Futuro Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Lokalnych O HISTORII OKOLICY Z UŁAŃSKĄ FANTAZJĄ - ODKRYWAMY NASZE MOŻLIWOŚCI. lubelskie Białopole 27
Projekt zakłada rozegranie i upowszechnienie gry terenowej opartej na motywach autentycznych wydarzeń, jakie rozegrały się na naszych terenach. Uczestnicy gry przeniosą się w realia z czasów wojny polsko – bolszewickiej. Podzieleni na szwadrony będą ze sobą rywalizować w wykonywanych zadaniach, idąc z odsieczą majorowi Tadeuszowi Kossakowi. Zorganizujemy również konkurs i piknik historyczny dla mieszkańców związane z tematyką gry. W ramach projektu zintegrujemy mieszkańców, wspólnie z nimi będziemy kontynuować lokalną tradycję mającą źródło w historii, wykorzystamy i spopularyzujemy turystyczne walory okolicy, a także zachęcimy do czynnego wypoczynku i rekreacji. W efekcie tych działań wypromujemy okolicę w której mieszkamy jako atrakcyjną turystycznie, zwiększy się obywatelska aktywność, gdyż mieszkańcy gminy zjednoczą się w działaniu na rzecz wspólnoty lokalnej. Beneficjentami projektu będą mieszkańcy gminy Białopole: dorośli, dzieci i młodzież (ok. 120 uczestników bezpośrednich).
PRZEDSZKOLE NR 216 Przedszkolna RODZINA mazowieckie Warszawa 85
W dzisiejszym świecie czasu który rodzic poświęca dziecku jest coraz mniej, relacje rodzic-dziecko schodzą na dalszy plan. Chcemy to zmienić proponując dzieciom i rodzicom i dziadkom wspólne zajęcia. Rodzinne czytanie – to wspólnie spędzony, rodzinny czas. Razem czytamy malujemy i bawimy się, pogłębiając więzi rodzinne budując, relację z innymi rodzicami. Tworzymy prawdziwą przedszkolną społeczność – zaangażowanych rodziców których potencjał wykorzystywany będzie w przyszłości na rzecz dzieci. Stworzymy też Rodzinny Teatr w którym to rodzice i dziadkowie zmienią się w aktorów – stworzą razem, wspaniałe przedstawienie. Zaprosimy rodziców i dziadków do cyklicznego czytania bajek w grupach przedszkolnych. Rozszerzymy ofertę przedszkolnej biblioteczki zachęcając rodziny do czytania w domu. Zaprosimy autorów książek - do przeczytanych przez nich opowiadań dzieci wykonają ilustracje. Planujemy również wydanie publikacji z opowiadaniami i wykonanymi przez dzieci ilustracjami.
Przedszkole Publiczne im Ks. Prałata Aleksandra Siemieńskiego w Szynwałdzie Mini ogród sensoryczny miejscem relaksu i odpoczynku w Szynwałdzie małopolskie Szynwałd 7717
W ramach projektu powstanie "mini gród sensoryczny"(strefa zapachu,dotyku,słuchu)pierwsze takie miejsce w pow.tarnowskim,które będzie zagospodarowanie w taki sposób aby osoba odwiedzająca pobudziła swoje zmysły,a przy tym mogła odpocząć,zrelaksować się.Ćwierkanie ptaków,szum drzew,wiatru,szelest liści,stukanie dzięcioła,będą niesamowicie uspokajały,wprowadzały w nastrój niesamowitego odprężenia,ucieczki od problemów życia codziennego.Będzie to miejsce z którego będzie można podziwiać cała gamę barw ogrodu jak i panoramę Szynwałdu.Chcemy dostarczyć dzieciom materiał do samodzielnego odkrywania przyrody,badania i doświadczania jej z wykorzystaniem wielu zmysłów–wzroku,słuchu,powonienia i dotyku.Sądzimy,że wiedza zdobyta w ten sposób,przyczyni się w największym stopniu do pogłębiania wrażliwości ekologicznej dzieci i rodziców.Ogród poprawi estetykę miejsca i będzie ciekawym miejscem dla osób, które przyjeżdżają do przedszkola/szkoły,odwiedzają bibliotekę czy też korzystają z placu zabaw.
Przedszkole Publiczne Nr 48 Ścieżka Ornitologiczna zachodnio-pomorskie Szczecin 4
Nasze Przedszkole usytuowane jest w głębi dzielnicy Szczecin - Pomorzany, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek położony jest na powierzchni 70 arów, z czego połowę stanowią obszerne tereny zielone. Dzięki pozyskanym środkom finansowym można będzie zagospodarować dotychczas niewykorzystane miejsce, o powierzchni 12 arów. Zorganizujemy tu zajęcia edukacyjne, gdzie wspólnie wykonamy karmniki i budki lęgowe. Karmniki będą stały na przygotowanym i obsadzonym roślinnością terenie, w miejscu umożliwiającym ich obserwacje i zimowe dokarmianie. Budki lęgowe będą zamontowane na rosnących u nas drzewach, które zapewnią wśród zieleni azyl ptakom i ich pisklętom. Całość dopełnią tablice ornitologiczne, edukując o życiu i zwyczajach ptaków zamieszkujących naszą miejską okolicę. Ta estetycznie zagospodarowana przestrzeń, obsadzona roślinnością, będzie ostoją zarówno dla małych jak i dużych. Będzie to miejsce sprzyjające: wypoczynkowi, edukacji i miłym spacerom wśród śpiewu ptaków i zieleni.
Przyjazny Buchałów Cyfrowy świat dorosłego człowieka. lubuskie Świdnica 20
Projekt skierowany jest do mieszkańców wsi w gminie Świdnica. Celem projektu jest wyjaśnienie zasad funkcjonowania nowoczesnych technologii w zakresie usług publicznych. Współczesne rozwiązania techniczne pozwalają na korzystanie z bankowości elektronicznej, platform e-usług administracji publicznej oraz portalu NFZ dotyczący e-zdrowia. Uczestnicy projektu wezmą udział w prelekcjach i warsztatach poświęconych w/w tematyce. Spotkania zostaną zorganizowane w salach wiejskich, które wyposażone są w komputer z dostępem do Internetu oraz bezpłatną siecią WiFi. Podczas warsztatów, z pomocą osoby nadzorującej, uczestnicy w praktyce sprawdzą nabytą wiedzę. Wymiernymi korzyściami z udziału w projekcie są nabyte nowe umiejętności posługiwania się cyfrowymi rozwiązaniami dzięki którym można zaoszczędzić czas i pieniądze. Tego rodzaju edukacja jest konieczna ponieważ coraz więcej spraw administracyjnych można i należy realizować przez Internet, co przekłada się na poprawę jakości życia i pracy.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Szwagrowie „Szkolna świetlica uczy, bawi i rozwija bez komputera” świętokrzyskie Osiek 22
Projekt ma na celu adaptacje pomieszczenia na świetlicę szkolną, poprawę jego estetyki i funkcjonalności. Odnowienie mebli. Organizację kącików tematycznych oraz ich wyposażenie. Odbiorcami będą uczniowie naszej szkoły. Chcielibyśmy aby uczniowie spędzali czas na świetlicy w miłej i bezpiecznej atmosferze. Chcemy zapewnić im miejsce do: racjonalnego spędzania czasu wolnego, rozwijania sprawności manualnych poprzez składanki origami, rozwijanie logicznego myślenia poprzez gry planszowe typu szachy, Piotruś 13 itp., miejsce gdzie będą mogli odrobić lekcje korzystając z pomocy nauczyciela.
Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Przytocznicy Tu mieszkam, tu zmieniam wielkopolskie Doruchów 37
Przytocznica jest małą wioską w woj. wielkopolskim. Centrum życia kulturalnego stanowi nasza szkoła, która jednoczy dzieci, rodziców, dziadków oraz mieszkańców pobliskich wsi Przytocznica i Godziętowy. Dzięki udziałowi w dwóch projektach SPSK oraz szkole udało się pozyskać fundusze na plac zabaw, który od momentu powstania cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Miejsce stało się osnową spotkań nie tylko dzieci uczęszczających do szkoły, ale także rodziców, dziadków i młodzieży, która zupełnie nie ma dla siebie alternatywy spędzania wolnego czasu. Bardzo zależy nam, aby ta przestrzeń była jeszcze lepiej wykorzystana i służyła ogółowi. Pozyskane granty przeznaczymy na zakup stolików oraz ławek, a także koszy na śmieci. Ze swojej strony planujemy posadzić tuje, które nadadzą miejscu jeszcze bardziej estetyczny wygląd, stworzą pewną intymność oraz naturalną granicę placu.
Publiczne Gimnazjum im. Polskich Profesorów Lwowskich w Pęgowie "Pamięć i hołd Polskim Profesorom Lwowskim" Czerpiemy z dziedzictwa naszych przodków: pamiętamy o przeszłości – żyjemy teraźniejszością – myślimy o przyszłości dolnośląskie Pęgów 157
W wyniku zmian historycznych, polska ludność z Lwowa została przesiedlona i znalazła dom m.in. na Dolnym Śląsku. Ich potomkowie żyją wśród nas i są żywym świadectwem tamtych czasów. Polscy Profesorowie Lwowscy byli autorami wielu odkryć na miarę światową. Chcemy, aby Ci, którzy ofiarowali swoją wiedzę Ojczyźnie, stali się wzorem dla młodzieży, aby byli autorytetami w budowaniu świata niepowtarzalnych wartości. Sztandar i izba pamięci mają być rzeczywistą obecnością tych wartości wśród nas. Nasze działania mają pogłębić więzi lokalne, być kolejnym mostem budowania wspólnoty międzypokoleniowej. Planujemy: rozpisanie otwartego konkursu na projekt sztandaru, stworzenie izby pamięci, nawiązanie kontaktu z żyjącymi potomkami profesorów oraz z ludźmi związanymi z kulturą i nauką lwowską, wzbogacanie dokumentografii. Sztandar i izba pamięci będzie ważnym elementem budowania tożsamości młodego człowieka i upamiętnienia postaci ważnych dla historii, kultury i nauki naszego narodu.
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku Obszary Natura 2000 wolne od odpadów mazowieckie Płock 22
W naszym mieście są wyjątkowe i urokliwe miejsca, miejsca gdzie można byłoby spacerować, mile spędzić czas na świeżym powietrzu. Ale niestety miejsca te nie są wolne od odpadów, dzikich wysypisk, które wykazują negatywny wpływ na środowisko i są elementem zaburzającym krajobraz. Poprzez realizację projektu chcemy zachęcić mieszkańców do nie śmiecenia, selektywnej zbiórki odpadów, włączenia do działań na rzecz ochrony środowiska - w tym celu pragniemy zainicjować akcje wolontarystyczne podczas których wolontariusze będą sprzątać wyznaczane tereny (aby posprzątali to, co sami „zgubili” wracając ze szkoły, pracy do domu lub wypoczywając). Wszystkim uczestnikom akcji przekażemy worki i rękawiczki. Ale nie chcemy aby było to tylko akcja jednodniowa, dlatego pragniemy zainicjować w przedszkolach i szkołach organizację kampanii edukacyjnych. Najciekawsze kampanie edukacyjne zostaną zamieszczone na stronie internetowej RCEE w Płocku jako przykład dobrej praktyki, a ich autorzy nagrodzeni.
SAMORZĄDOWY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W IZBICY Z SIEDZIBĄ W TARNOGÓRZE Tu na razie jest ściernisko ale będzie fest boisko! lubelskie Izbica 16
Projekt "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie fest boisko" ma na celu budowę pełnometrażowego boiska do piłki siatkowej plażowej we wsi Orłów Murowany w gminie Izbica. Poprzez budowę takiego boiska chcemy pokazać dzieciom, młodzieży, że wspólnie spędzony czas "w realu" to nie to samo, co gra w gry komputerowe czy też spotkania na portalach społecznościowych. W rozgrywkach sportowych będą mogły brać udział sportowcy z okolicznych wsi jak też planujemy cykliczne zawody odbywające się raz w roku dla większej liczby osób. Takie rozgrywki "Orłowska siatka" byłyby świetnym sposobem na integrację, naukę i świetną wspólną zabawę.
Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie Arena Zagórze - łączymy mieszkańców śląskie Janów 149
Beneficjentem projektu będą mieszkańcy wsi Zagórze w różnym przedziale wiekowym. Celem projektu jest: aktywizacja sportowa i poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w miejscowości Zagórze.Udział mieszkańców w życiu wsi, budowanie wspólnoty międzypokoleniowej, poprzez wyposażenie boiska w atestowane bramki. Sposób realizacji: tworzenie drużyny piłkarskiej biorącej udział w rozgrywkach gminnych, organizacja meczy wielopokoleniowych oraz innych imprez sportowych.
Saski 2018 Spacerownik "Wokół Pałacu Saskiego". Poznaj historię najważniejszego placu Warszawy mazowieckie Warszawa 166
W ramach projektu "Spacerownik "Wokół Pałacu Saskiego". Poznaj historię najważniejszego placu Warszawy", proponowanego przez stowarzyszenie Saski 2018, planujemy przeprowadzenie dziesięciu bezpłatnych spacerów, których tematyka nawiązywać będzie do historii i architektury okolic dzisiejszego placu J. Piłsudskiego - najważniejszego placu w stolicy. Bogata i niezwykle interesująca historia tego miejsca wiąże się przede wszystkim z dawnymi pałacami Warszawy - pałacem Saskim i pałacem Brühla. Każdy ze spacerów będzie koncentrował się innych zagadnieniach i wydarzeniach historycznych: od informacji i ciekawostek o barokowym pałacu Saskim po anegdoty z życia polskiej dyplomacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Oprócz możliwości wzięcia udziału w bezpłatnym spacerze, każdy uczestnik spaceru otrzyma od nas drukowany spacerownik, w którym odnajdzie szczegółowo opisane wszystkie trasy naszych spacerów, prowadzonych w ramach projektu - co pozwoli na dalsze samodzielne pogłębianie wiedzy.
Sokólski Ośrodek Kultury Podniebny sen – lotnicy z Sokólszczyzny podlaskie Sokółka 7
Poprzez organizację wystawy poświęconej tematyce lotników z Sokólszczyzny oraz cyklu warsztatów modelarskich chcemy przybliżyć mieszkańcom historię naszego miasta oraz zmotywować do wspólnej pracy i poszukiwania nowych zainteresowań. Temat modelarstwa ma połączyć pokolenia i pomóc znaleźć wspólne zajęcia w gronie rodziny, alternatywne wobec komputera i telewizora. Uczestnikami warsztatów byłyby zespoły rodzinne w dowolnym układzie – dziadek z wnuczką, ojciec z synem, żona z mężem. W projekt zaangażowane jest również Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sokólskiej, aktywnie promujące historię regionu oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku Oddział w Sokółce.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Budowa siłowni zewnętrznej dla mieszkańców osiedla Karolówka w Zamościu na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Śląskiej 45A lubelskie Zamość 50
Celem projektu jest budowa siłowni zewnętrznej dla mieszkańców Osiedla Karolówka w Zamościu i osób niepełnosprawnych. Siłownia będzie mieściła się na terenach zielonych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w centrum osiedla. Siłownia zewnętrzna będzie miejscem aktywnego, rodzinnego wypoczynku mieszkańców. Planuje się ustawienie trzech urządzeń, z których jednocześnie będą mogły korzystać cztery osoby. Urządzenia będą zróżnicowane pod względem możliwości rozwoju poszczególnych partii ciała.
SPOŁECZNE STOWARZYSZENIE FORUM PRUSZKÓW Śniadania w Parku Kościuszki mazowieckie Pruszkow 61
Jesteśmy zespołem ludzi, których łączy pasja zmiany postrzegania Pruszkowa jako „miasta mafii” czy jako „sypialni Warszawy”, gdzie nie ma miejsca na ciepłe relacje sąsiedzkie i atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. W tym roku, w roku wprowadzania Budżetu Obywatelskiego nasze lokalne organizacje otworzyły się na współpracę i wspólnie przeprowadziliśmy śniadaniowe spotkania połączone z atrakcjami dla całych rodzin pod nazwą „Śniadania w Parku. Pruszków 2015”. Śniadania te dawały przestrzeń do ciekawego odpoczynku, do rozmów i spotkań wielopokoleniowych a nam udało się zmienić negatywne podejście mieszkańców miasta do oddolnych inicjatyw z "nie da się" na "warto próbować". Aby nasza inicjatywa odniosła długotrwałe efekty, konieczne jest zachowanie cykliczności wydarzeń oraz wsparcie ich promocji. Póki brakuje środków na te cele nasz pomysł stoi przed murem nie do przeskoczenia. Zależy nam na budowaniu mostów i przezwyciężanie murów, dlatego prosimy o wsparcie naszego pomysłu.
Spółdzielnia Socjalna FADO Gra Miejska "BarieroŁamacz" w Poddębicach łódzkie Łódź 218
Gra Miejska BarieroŁamacz, która odbędzie się w Poddębicach będzie świetną okazją aby zobaczyć z jakimi problemami mierzą się na co dzień osoby niepełnosprawne. W każdym z czterech, oznaczonych logiem Gry Miejskiej punktów gry będziesz mógł przekonać się na własnej skórze jak radzą sobie osoby na wózkach jeżdżąc nie zawsze po równym chodniku czy osoby niewidome próbując odróżnić w sklepie puszkę groszku od puszki kukurydzy. W "Mieście Głuchych" z kolei odwrócimy sytuację, przez co będziesz musiał zrozumieć co mówi migający lekarz czy pracownik Urzędu Skarbowego. Próbując napisać maila w specjalnych, utrudniających ruchy rękawicach zobaczysz jak funkcjonują osoby niepełnosprawne intelektualnie. Gra Miejska jest świetną okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół, a także ważną, poszerzającą świadomość inicjatywą społeczną.
Starogardzkie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Pokolorujmy Starogard Muzyką, czyli pianino w przestrzeni miejskiej pomorskie Starogard Gdański 21
“Pokolorujmy Starogard Muzyką” to propozycja ustawienia w mieście ogólnodostępnego pianina, ozdobionego przez lokalnych artystów. Będą mogli zagrać na nim nie tylko profesjonalni muzycy, ale wszyscy, którzy będą chcieli spróbować swych sił. Chcielibyśmy, żeby instrument stojący w sercu miasta wyzwolił w jego mieszkańcach inwencję twórczą, odwagę i kreatywność. To także sposób na “odczarowanie” klasycznego instrumentu i pokazanie, jak różnorodną muzykę można na nim tworzyć i odtwarzać. Sposób na to, by zainteresować naszych najmłodszych mieszkańców, zaszczepić w nich bakcyla i miłość do muzyki. To możliwość obcowania ze sztuką dla dzieci ze środowisk deficytowych pod względem dostępu do kultury i szansa na wyłowienie talentów także wśród nich. Mamy nadzieję, że miejskie pianino stanie się pretekstem do spotkań przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i nurtów muzycznych.
Starostwo Powiatowe w Gołdapi Jestem EKO – inwestuję w przyrodę warmińsko-mazurskie Gołdap 4
Odbiorcami projektu będą mieszkańcy powiatu gołdapskiego (dorośli i dzieci). Celem projektu jest wykształcanie w świadomości dzieci i dorosłych dbałości o środowisko naturalne, w którym żyją oraz kształtowanie zachowań proekologicznych. W ramach projektu przewidziano przeprowadzenie zbiórki elektrośmieci „Jestem EKO–oddaję elektrośmieci” i zabawy edukacyjnej: „Ekologiczna zgaduj-zgadula”. Każda dorosła osoba, która przyniesie elektrośmieć, dostanie sadzonkę rośliny lub EKO–notes, a dzieci drewnianą zabawkę lub grę. Projekt ma kilka pozytywnych aspektów-zebrany sprzęt nie będzie stanowił zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi, bo będzie poddany utylizacji. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma sadzonkę lub EKO-notes, co przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania odbiorców tematyką ochrony środowiska. A u dzieci biorącym udział w zabawie będą kształtowały się właściwe postawy ekologiczne.
Stoowarzyszenie Przyjaciół Drawska "Meander" Bliżej-dalej mi do Słońca - kamienna miniatura układu słonecznego w Drawsku Pomorskim zachodnio-pomorskie Drawsko Pomorskie 57
Cel: edukować i poprawiać estetykę drawskiego otoczenia. Innowacyjny projekt, który zakłada rozmieszczenie głazów (3-10 ton) w półkolu, symbolizujących poszczególne ciała niebieskie tj. słońce, planety i satelita Ziemi, wiernie je odzwierciedlając. Z budową układu wiąże się także cykl spotkań z ludźmi zaangażowanymi w popularyzację wiedzy dotyczącej astrofizyki. Cykl rozpocznie prelekcja Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik, młodego popularyzatora nauki i pasjonata astronomii, który na pewno zainteresuje zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców tematem astrofizyki. Co więcej, będzie to miejsce spotkań dla uczniów różnych szkół, zarówno tych podstawowych, jak i licealnych. Wiedza przekazywana w taki sposób zachęci potencjalnych naukowców do samodzielnego poszerzania wiedzy w tym temacie. Nie można także zapomnieć o estetycznych walorach. Urozmaici on otoczenie i będzie ciekawym miejscem dla turystów. W historii miasta nie było podobnego projektu, ma on szansę przetrwać wieki.
Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Szczupliny, Nowa Wieś. Działaj san - nie czekaj na innych. warmińsko-mazurskie Rybno 67
Zagospodarowanie terenu nad jeziorem Rumian w Szczuplinach. Jest to teren rekreacyjny, turystyczny, sportowy. Znajduje się nad największym jeziorem na terenie pow. Działdowskiego. Korzystają z niego mieszkańcy pow. Działdowskiego, Ostródzkiego, jak również uczestnicy spływów kajakowych rzeką Wel z terenu całego kraju. Jest tu jedyne miejsce do noclegu dla kajakarzy na trasie od Dąbrówna do Lidzbarka Welskiego. Chcemy usunąć krzaki, niektóre stare drzewa, nawieść piasku w celu lepszego wykorzystania istniejących warunków. Prace porządkowe na cmentarzu Ewangielickim z końca XIX wieku. Malowanie ścian zewnętrznych świetlicy w Nowej Wsi. Wyjazd do Gospodarstwa Ekologicznego - Agroturystyczne, oraz odwiedzimy "Rozlewisko Morąskie". Występują tu unikalne w skali Europy gatunki ptaków takich jak : kania rdzawa, orlik krzykliwy, orzeł bielik, krogulec. W gospodarstwie ekologicznym zapoznamy się z zwierzętami domowymi, zasadami uprawy i hodowli żywności ekologicznej.
Stowarzyszenie " Pomocna Dłoń" " Ja jako dziecko, ja, jakiego nikt nie zna" wielkopolskie Nekla 43
Problematyce starości poświęca się dziś bardzo wiele uwagi. W gminie Nekla, podobnie jak w całym kraju ważnym problemem społecznym jest starzenie się.Mamy seniorów, którzy są aktywnymi działaczami, angażują się na rzecz lokalnej społeczności. Czas jest sterem naszego życia, które upływa i nie jesteśmy w stanie go zatrzymać. Jednak możemy uwiecznić chwile,wspomnienia dzięki narzędziom, które stworzyła technika. Beneficjentami projektu są osoby 65+ zamieszkujące gminę Nekla.Głównym celem projektu jest upamiętnienie postaci, osób, które urodziły się w tej społeczności, mieszały tu, pracowały i chciałyby o swoim życiu opowiedzieć innym. Za pośrednictwem młodzieży, wolontariuszy chcemy poznać ludzkie historie z życia i zapisać je w formie pamiętnika oraz przedstawić poprzez zorganizowanie wystawy. Realizacja projektu wpłynie na postrzeganie starości nie jako konieczności, a kolejnego, bogatszego etapu w życiu. Realizacja projektu pozwoli upamiętnić tych, którzy żyli nie tylko dla siebie.
Stowarzyszenie Akademia Seniora „Kocham swoje miasto - Bielsko-Biała dawniej i dziś, sprawdźmy co wiedzą starsi a co młode pokolenie” śląskie Bielsko-Biała 73
Bielsko-Biała stolica Podbeskidzia, to piękne, nowoczesne miasto, z bogatą historią. Działające tu od dwóch lat Stowarzyszenie Akademia Seniora, swoim projektem chce zintegrować mieszkańców: seniorów i młodych, zachęcić do poznawania miasta na nowo, używając starej zabawy podchody w nowej odsłonie „gry miejskie”. Zabawa poprzedzona będzie cyklem wykładów wybitnych specjalistów, mieszkańców Bielska-Białej, którzy w przystępny sposób „przeniosą nas” w odległe czasy średniowiecznego Bielska aż do współczesności. W czasach ogromnych możliwości, jakie dają nowoczesne technologie fascynujące głównie młode pokolenie, niezbędne stają się działania w zupełnie innej formule, które będą w stanie zaoferować dzieciom i młodzieży coś, czego nie znajdą w sieci. Tą alternatywą dla elektronicznych zabawek i Internetu jest nasz projekt czyli działania, które są nie tylko nową, twórczą formą edukacji przez zabawę, ale też czynnikiem integrującym młode i starsze pokolenie.
Stowarzyszenie "AktywnaOlza" Światło z Olzy do Nieba śląskie Olza 29
Projekt "Światło z Olzy do Nieba" polega na samodzielnym wykonaniu (z giętych pretów i LED-ów), oryginalnych, święcących figur do stajenki ustawionej na scenie w parku wiejskim. Zadanie to wykonają lokalni "Fachowcy". Po uroczystym zapaleniu świateł na imprezie pod w/w nazwą, stajenka będzie się świeciła codziennie, zachęcając do odwiedzenia parku po zmroku przez dzieci i starszych. Sama uroczystość będzie wielkim artystycznym wydarzeniem w Olzie.Po wspólnym odliczaniu rozświetlimy stajenkę. Wystąpią zespoły śpiewacze i kapele w specjalnym programie a potem wspólnie z uczestnikami zaśpiewamy kilka kolęd. Dla obecnych przygotowany zostanie poczęstunek z wypieczonych wspólnie przez Babcie z Wnukami, tradycyjnych ciasteczek świątecznych. Dla ogrzania i stworzenia atmosfery postawimy koksowniki. Projekt zintegruje różne grupy społeczne w tym wpłynie na poprawę relacji międzypokoleniowych.
Stowarzyszenie Aktywne Serca Bądźmy Zgraną Wspólnotą Bez Konfliktów świętokrzyskie Raków 16
Mała miejscowość Jamno potrzebuje wielkiej pomocy. Szanowni internauci. Prosimy Was o danie nam szansy zrobienia wspólnej, globalnie małej ale dla nas wielkiej rzeczy. Jesteśmy małą społecznością i dlatego Wasze głosy są dla nas bezcenne. Głosy wszystkich internautów przysłużą się poprawie estetyki miejscowości. W ramach projektu planujemy zacieśnić więzi pomiędzy mieszkańcami poprzez realizację wspólnego celu jakim jest zmodernizowanie otoczenia przy przydrożnym krzyżu w miejscowości Jamno w gminie Raków. Podsumowanie modernizacji nastąpi podczas zorganizowanego uroczystego śpiewania majówki wraz z mszą św. Tradycja śpiewu majówek w Jamnie sięga pamięcią naszych ojców i dziadków. Inicjatorem oraz współorganizatorem wydarzenia oraz autorem projektu jest sołtys wsi Jamno.
Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne Cytawa Power Cytawa Graffiti Jam pomorskie Pruszcz Gdański 2
Cytawa Graffiti Jam to projekt polegający na aranżacji przestrzeni miejskiej poprzez tworzenie murali. Na miejsce powstania muralu wybraliśmy prestiżowe miejsce w centrum miasta Pruszcza Gdańskiego. W chwili obecnej miejsce jest zaniedbane i w negatywny sposób wyróżnia się od otoczenia. Murale zostaną zaprojektowane przez artystów plastyków. Pierwszą fazą projektu będzie zaproszenie artystów do współpracy i stworzenie spójnego projektu na zagospodarowanie przestrzeni. Dodatkowo ogłosimy otwarty konkurs na projekt murala. Damy w ten sposób szanse realnego wpływu na wygląd przestrzeni miejskiej oraz zbadamy gusta i upodobania mieszkańców. Zwycięzca będzie mógł zrealizować swój projekt na wyznaczonej przestrzeni. Wydarzenie będzie miało miejsce w jeden z słonecznych wrześniowych weekendów. Chcemy zaprosić mieszkańców do pomocy przy realizacji dzieła. Każdy chętny otrzyma pędzel do ręki i będzie mógł aktywnie przyczynić się do powstania murala.
Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu Bezpieczne,czyste otoczenie szansą na lepsze życie. Remont klatki schodowej. mazowieckie Radom 22
Miejsce realizacji projektu to osiedle socjalne na przedmieściach Radomia- swoiste "getto" ludzi wykluczonych społecznie. Wg MOPS, aż 80% rodzin korzysta z pomocy materialnej, występują tam uzależnienia i przestępczość. Nie ma żadnej placówki oświatowej, urzędu czy sklepu. W blokach znajduje się wspólna łazienka na każdym piętrze. Klatki schodowe są zdewastowane i odstraszające. Brak jest oświetlenia. Inicjatywa remontu klatki schodowej wyszła od samych mieszkańców. Żyjąc w biedzie i poczuciu wykluczenia chcą coś zmienić, poprawić, przejąć inicjatywę w swoim otoczeniu i swoim życiu. Mają przecież małe dzieci. Sami jednak nie dadzą rady. Potrzebna jest pomoc. Cześć prac wykonają sami, ale potrzebne są środki na zakup materiałów. Remont obejmie naprawę drzwi , pomalowanie ścian oraz zamontowanie oświetlenia. Na odnowionych ścianach zawisną prace dzieci. Efektów wspólnej pracy na pewno nikt nie pozwoli zniszczyć, a odzyskanie poczucia godności i wiary, że można coś zmienić nie ma ceny.
Stowarzyszenie Chóralne Chór "Cantilena" i "Przyjaciół Czytelnictwa" Rekonstrukcja wydarzeń historycznych " Wrzesień 1939 r. - obrona mostu w Tryńczy". podkarpackie Tryńcza 23
Projekt "Tu mieszkam, tu zmieniam" będzie realizowany w miejscowości Tryńcza (zlokalizowanej w gminie Tryńcza w powiecie przeworskim, woj. podkarpackie). Rekonstrukcja wydarzeń historycznych nawiązujących do lokalnych wydarzeń z 10 września 1939 r. jakie miały miejsce przy moście na rzece Wisłok w Tryńczy będzie prawdziwą lekcją historii dla młodego pokolenia, a dla seniorów lekcją wspomnień i budowania wspólnot międzypokoleniowych. Odbiorcami bezpośrednimi będą: - społeczność lokalna (dorośli, dzieci, młodzież) – ok. 2.500 - 3.500 osób, - pasjonaci historii, II wojny światowej, militariów – ok. 500 - 1000 osób, - grupy rekonstrukcyjne – ok. 100-120 osób, - turyści – ok. 300-500 osób, - uczniowie, studenci, środowiska naukowe – ok. 200-300 osób, - przedstawiciele mediów (informacyjnych i „branżowych”) – ok. 20 osób, - kombatanci jako Goście Honorowi przedsięwzięcia – ok. 10-20 osób, - przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego - ok. 50-100,
Stowarzyszenie "Dajmy Dzieciom Szansę" Chełme-Osada Bezpieczeństwo, piękno i praca nas wzbogaca. pomorskie Chełmek Osada 18
Projekt piszemy, jako Rada Sołecka Tujska. Stowarzyszenie „Dajmy Dzieciom Szanse” Chełmek-Osada udziela nam osobowości prawnej. Nasze zadania mają na celu poprawienie estetyki miejscowości, bezpieczeństwa, wzajemnych stosunków mieszkańców oraz wiedzy o miejscowości. Plany nasze są duże, ale fundusze małe. Część naszych zamierzeń jest oparta o Fundusz Sołecki, a pozostałą pragniemy pozyskać z napisanego projektu do Fundacji BZ WBK. Zadania do wykonani to ułożenie własnymi siłami polbruku pod wiatami. Zrobienie z elementów ławek i stołów do wiaty. Na utwardzonym placu ustawić tablicę do kosza oraz słupków do tenisa lub siatkówki i w ten sposób oderwać od komputerów. Poprawienie estetyki i bezpieczeństwa placu zabaw (klomb, pomalowanie elementów). Zorganizowanie konkursu o naszej miejscowości, która ma już 666 lat. Zorganizowanie festynu integracyjnego, który zbliży mieszkańców a jednocześnie będzie podziękowaniem za prace mieszkańcom. Powstanie piękne miejsce odpoczynku. Prosimy o głos.
Stowarzyszenie "Dla Młodych" Ścieżkami Płocka - gry terenowe dla każdego mazowieckie Płock 4
Projekt jest pomysłem na integrowanie społeczności lokalnej – juniorów i seniorów poprzez przygotowanie propozycji wspólnego spędzania wolnego czasu z dala od telewizji i komputerów. Chcemy wydać książkę zawierającą 5 scenariuszy gier terenowych po Płocku, które rodziny, grupy przyjaciół czy uczniów będą mogły dla siebie prowadzić poznając w ten sposób własne miasto, historie z nim związane, osobliwości przyrodnicze. Książkę opracuje młodzież z Gimnazjum nr 5 w Płocku pod kierunkiem nauczycieli historii i geografii. Tworząc scenariusze autorzy będą sprawdzać ich poprawność przeprowadzając poszczególne gry ze swoimi kolegami i rodzinami. Książka trafi do bibliotek, szkół, organizacji oraz osób zainteresowanych tematyką.
Stowarzyszenie Edukacja Przyszłości Jak być patriotą? dolnośląskie Złotoryja 2
Dawniej patrioci walczyli o wolność kraju, o utrzymanie granic, o wolność słowa. Dzisiejsi patrioci mają trudniejsze, bo nie tak jasno sformułowane zadania. Najważniejsze to poznawanie tożsamości narodowej. Na tożsamość narodową składają się także pieśni patriotyczne, które wśród młodego pokolenia powoli odchodzą w zapomnienie, a przecież przywołują fakty historyczne, zbiorową pamięć i zawierają potężny ładunek emocjonalny. Chcemy zachęcić młodych ludzi do śpiewania pieśni patriotycznych. Zorganizujemy konkurs dla zespołów młodzieżowych. Konkurs będzie dwuetapowy. Pierwszy etap to „I Złotoryjski Konkurs Pieśni Patriotycznych”. Jury złożone z lokalnych autorytetów wybierze trzy najlepsze wykonania, które zostaną zaprezentowane podczas Miejskiej Uroczystości Obchodów Święta Niepodległości. Publiczność wybierze zwycięzcę, a Burmistrz wręczy nagrody. Ważnym elementem zachęcającym do udziału będą nagrody – bon na zakup instrumentu lub lekcji muzyki w miejscowej szkole muzycznej.
Stowarzyszenie Edukacyjne Integracja Oddział w Łodzi Gra miejska Śladami pisarzy i poetów z Dąbrowy łódzkie Łódź 11
Do wspólnej zabawy zaprosimy mieszkańców osiedla Dąbrowa w Łodzi, a do współpracy w organizowaniu punktów z zadaniami zaangażujemy lokalne instytucje i organizacje. Gra miejska to zabawa, która integruje i uczy. Dzięki zadaniom dotyczącym dorobku literackiegi i biografii patronów osiedlowych ulic, dzieci, młodzież, a także dorośli i osoby starsze lepiej poznają Leśmiana, Staffa, czy Broniewskiego. W grze będą mogły wziąć udział kilkuosobowe drużyny rodzinne, koleżeńskie, czy sąsiedzkie. Każda z drużyn będzie miała do przebycia określoną trasę, na której usytuowane będą punkty kontrolne. Na każdym punkcie dla uczestników będzie czekało zadanie, za jego rozwiązanie drużyna otrzyma punkt. Dla trzech drużyn, które zdobędą najwięcej punktów i pokonają trasę najszybciej będą nagrody, a pozostali uczestnicy, oraz osoby, które zaangażują się stojąc na punktach kontrolnych otrzymają miłe upominki. Dla wszystkich uczestników zabawy przygotujemy poczęstunek.
Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów "Nestor" w Porębie "Ratujmy Wieżę! - ogłoszenie pilne - działanie jeszcze pilniejsze!" śląskie Poręba 105
Wolontariusze z Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej w Porębie, od 2012 roku rozpoczęli działania mające na celu zahamowanie procesu degradacji najważniejszego zabytku Poręby - Wieży Wyciągowej z 1798roku, która jest wpisana do rejestru zabytków przemysłowych województwa śląskiego A-2111/75. Przez lata Władze Miasta nie przeznaczały środków na zabytek. Wieża z roku na rok ulegała degradacji. W 2012 roku wolontariusze wzięli sprawy w swoje ręce. W okresie dwóch lat przeprowadzono szereg prac, dzięki którym Wieża odzyskała nowy blask. Wolontariusze inwestując własne środki finansowe, angażując młodzież do współpracy, pozyskując drobny sponsoring dokonali "coś z niczego". Teren jest na bieżąco sprzątany i pielęgnowany, organizowane są koncerty, wykonano podesty sceniczne, pozyskano siedziska dla publiczności, wykonano mini muzeum z eksponatami przemysłowymi. Projekt przewiduje wymianę 4 konstrukcji okiennych wg istniejących wzorów i jest kolejnym etapem w procesie ochrony zabytku Poręby.
Stowarzyszenie Europa i My Przydrożne kapliczki, krzyże i figury - bezcenne bogactwo grodziskiego krajobrazu mazowieckie Grodzisk Mazowiecki 19
Grodzisk Mazowiecki, miasto obchodzące w tym roku 493 urodziny. Posiada wiele zabytków, wśród których przydrożne kapliczki, krzyże i figury prezentują się nader skromnie. Często zapomniane, ukryte, niepozorne skrywają niesamowitą historię. Są niemym świadkiem dziejów wsi, miasta, kraju. Wspólnie z grupą wolontariuszy chcemy zebrać informacje o nich, porozmawiać z sąsiadami, ich budowniczymi, rodzinami tych, którzy pamiętają ich powstanie. Zaprezentujemy je wszystkie na stronie www, otagujemy, oznaczymy pozycję GPS, opiszemy. Stworzymy trasy wycieczkowe. Pozwolimy innym dodawać zdjęcia, komentarze, historię. Chcemy, aby nasz wirtualny album tworzony był przez wszystkich mieszkańców i przyjezdnych. Celem projektu jest zachowanie dorobku kulturowego miasta i wsi gminy GM., ochrona dziedzictwa kulturowego. Poprzez inwentaryzację oraz przygotowanie specjalnej mapy ciekawych miejsc w okolicy chcemy zachęcić mieszkańców do poznawania historii gminy podczas rowerowych i pieszych wycieczek.
Stowarzyszenie Fabryka Feniksa „Tkane ściany” – warsztaty malowania murali mazowieckie Żyrardów 3694
"Utkajcie" z nami poprzemysłowe ściany najpotężniejszej fabryki XIX w. Europy, Zakładów Lniarskich w Żyrardowie! Pomóżcie stworzyć nam jedyny w Mieście mural (pow. 600 m2), który powstanie na elewacji budynku i murze prowadzącym do Muzeum Lniarstwa. Będzie nawiązywał do dziedzictwa poprzemysłowego regionu (pomnik historii) poprzez odniesienie do tkanin lnianych i oryginalnych wzorów sitodrukowych (szablony drukarskie). Projekt artystyczny zaangażuje różne grupy społeczne w podnoszeniu tożsamości i świadomości nt tradycji lniarskich i poprawi estetykę popadającego w ruinę obszaru Bielnika, zniszczonych ścian, rozwarstwionych tynków, łuszczącej się farby odsłaniającej niezwykłą historię tego miejsca. Działania polegają na wyborze (konkurs z nagrodą) najlepszego projektu wizualnego muralu oraz przeprowadzeniu 2-dniowych warsztatów malowania murali skierowanego do 100 osób, rodzin z dziećmi, młodzieży z lokalnych szkół. Podsumowanie prac odbędzie się podczas Święta Lnu, w październiku 2015
Stowarzyszenie Franopol Sosnowa Kraina Grzybowa integracja mazowieckie Franopol 51
Projekt Integracja Grzybowa realizowany będzie na ogólnodostępnym placu rekreacyjno-sportowym Sosnowa Kraina we wsi Franopol, gm. Sarnaki. Chcemy nie tylko poprawić estetykę i funkcjonalność poprzez wybudowanie wiaty z tablicami dydaktycznymi, ale również postawić na zdobycie wiedzy o grzybach. Ich podziale, przyrządzaniu, zasadach dobrego grzybiarza. Projekt ma zintegrować wielopokoleniową społeczność na każdym z etapów projektu, dodatkowo dając dobre wzorce zachować również dla społeczności spoza gm. Sarnaki. Chętni mieszkańcy wykonają tabliczki z nr własnych posesji z malunkiem grzyba, dając znak rozpoznawalny rodziny. Finałem projektu będzie wspólne Grzybobranie, połączone z edukacją, degustacją potraw własnoręcznie przygotowanych przez społeczność lokalną, śpiewem i zabawami przy muzyce oraz konkursami dla dzieci. Młodzież stworzy film z przeprowadzonych działań i zamieści go na youtube.
Stowarzyszenie "GIMSUL" Sybirak - Superbohater lubuskie Sulęcin 71
Projekt "Sybirak - Superbohater" ma na celu udokumentowanie wspomnień Sybiraków przez młodzież gimnazjalną. Wszystkie wspomnienia gromadzone podczas wywiadów zostaną wydane w publikacji, z której uczniowie z różnych szkół będą mogli korzystać na lekcjach. W ten sposób wypracują sobie sami materiały źródłowe przydatne do pracy w szkole. Żyjemy w dobie wielu superbohaterów, głównie tych wymyślonych, wykreowanych dla showbiznesu, a obok nas żyją ciągle ludzie, którzy przeżyli kaźnie zesłań w głąb syberyjskich terenów zwanych "Nieludzką Ziemią" i zdołali przetrwać mimo głodu, chorób, śmierci najbliższych i warunków bytowych trudnych do zniesienia. Czyż to nie do nich najlepiej pasuje określenie "Superbohaterowie".
Stowarzyszenie "Głębowiczanie" Na blokach jest fajnie! - wspólnie budujemy plac rekreacyjny w Głębowicach. dolnośląskie Głębowice 36
W ramach projektu stworzymy całkiem nowe miejsce do wypoczynku, zabawy i rekreacji, dla najmłodszych dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz seniorów. Plac zostanie wyznaczony na terenie niewielkiego osiedla bloków (4 bloki) we wsi Głębowice w gminie Wińsko na Dolnym Śląsku. Najpierw przygotujemy teren, wyrównamy, uporządkujemy, wyznaczymy plac zabaw, ogrodzimy go i zamontujemy na nim drewniany domek ze zjeżdżalnią oraz huśtawkę ważkę oraz dwie solidne ławeczki. Na zakończenie prac zorganizujemy piknik rodzinny, podczas którego uroczyście otworzymy nasze wspólne miejsce, a przecięcia wstęgi dokona Dyrektor oddziału wołowskiego Banku Zachodniego WBK. Na piknik przygotujemy poczęstunek w postaci kiełbasek z ogniska, pieczonych ziemniaków oraz konkursy sprawnościowo integracyjne dla dzieci i młodzieży. Z grantu planujemy zakupić ogrodzenie, dwie drewniane zabawki oraz 1 ławkę, drugą ławkę i artykuły spożywcze zakupimy ze środków własnych. Wolontarystycznie przepracujemy ponad 78 godzin.
STOWARZYSZENIE GROCHOWICE ZDRÓJ GRA WIEJSKA dolnośląskie Kotla 38
Projekt pod nazwą "Gra Wiejska" będzie realizowany w Grochowicach w gminie Kotla, woj. dolnośląskie. Zakłada zaangażowanie społeczności lokalnej do organizacji oraz uczestnictwa w następujących działaniach: konkurs kulinarny "Leśne Smaki" skierowany do grup formalnych i nieformalnych z terenu gminy Kotla, Piknik Rodzinny połączony z Dniem Dziecka organizowany z wydatną pomocą miejscowych strażaków, Rodzinne malowanie na polanie w ramach Stachuriady 2016. Na potrzeby organizacji ww. imprez oraz do przyszłych działań planujemy zakup ścianki pawilonowej. Dla poprawy estetyki wsi oraz zagospodarowania przestrzeni zakładamy zakup i montaż stojaków na rowery oraz zagospodarowanie skwerów zielonych. Liczymy na zaangażowanie lokalnych organizacji: KGW, OSP, Rady Sołeckiej oraz członkiń zespołu folklorystycznego "Grochowiczanki", które ze swoimi członkami włączą się w swoistą grę wpływającą na poprawę i uatrakcyjnienie życia na wsi.
Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku "Śladami Nauczycieli Tajnego Nauczania" podlaskie Białystok 2
"Śladami Nauczycieli Tajnego Nauczania" to projekt, którego efektem będzie wykonanie muralu na ścianie VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Motywem przewodnim wielkoformatowej grafiki będzie oddanie hołdu bohaterskim nauczycielom, którzy zdecydowali się podjąć wielkie ryzyko, i mimo surowych kar, organizowali tajne komplety ocalając naród od duchowej zagłady. W ramach projektu w szkole w holu głównym zostanie zaprezentowana również wystawa Szkolnej Izby Pamięci. Młodzież licealna weźmie udział w warsztatach przygotowujących powstanie grafiki wielkoformatowej. Mural będzie widoczny z trasy przelotowej, którą przejeżdżają autobusy i wiele samochodów. W pobliżu znajduje się ścieżka rowerowa. Obchodzimy właśnie 70-lecie zakończenia II wojny światowej i mural wpisze się w miejskie obchody tej rocznicy, otwarcie planujemy połączyć z reaktywowaniem imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania w VII Liceum Ogólnokształcącym.
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych: Naukowych, Innowacyjnych, Artystycznych SILNIA! Stary Wielisław, wieś z historią w tle dolnośląskie Kłodzko 34
Projekt "Stary Wielisław, wieś z historią w tle" związany jest z poznaniem i promowaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego. Jego głównym celem jest stworzenie na terenie jednej z najstarszych miejscowości Ziemi Kłodzkiej trasy turystycznej w oparciu o zachowane zabytki, która poszerzałaby ofertę turystyczną regionu. Realizować go będzie 10 osobowa nieformalna grupa młodzieży w wieku 16 - 19 lat "Detektywi przeszłości" pod opieką coacha, historyka i regionalisty, co ma zapewnić rzetelność realizowanych działań, podobnie jak poprzedzająca je szczegółowa kwerenda w dostępnych źródłach. Tym samym projekt przyczyni się do kształtowania tożsamości lokalnej uczestników i odbiorców. W ramach jego realizacji zaplanowane zostały różnorodne działania: warsztaty, spotkania, wycieczki. Efektem projektu będą tablice informacyjne, a także foldery z trasą i przewodnik po Starym Wielisławiu, które poszerzą ilość dostępnych dziś publikacji regionalnych oferowanych turystom odwiedzającym region.
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Pokolenia" Renowacja Kopca Tadeusza Kościuszki w Rozniszewie mazowieckie Magnuszew 135
Sto lat temu mieszkańcy Rozniszewa i kilku okolicznych wiosek, spontanicznie zaczęli sypać ziemię na kopiec. W ten sposób chcieli upamiętnić Tadeusza Kościuszkę, który według lokalnej tradycji, miał ponoć odpoczywać w Rozniszewie podczas marszu do Warszawy w 1794 roku. Prace przy sypaniu pomnika zakończono w 1918 roku. Na szczycie kopca postawiono żelazny krzyż i kamienną płytę z napisem: „Tadeuszowi Kościuszce w setną rocznicę zgonu – 1917 – parafianie Rozniszewa”. Wojna i upływający czas destrukcyjnie wpłynęły na obecny stan pomnika i jego otoczenia. Naszym zamiarem jest doprowadzenie do profesjonalnej renowacji kopca i jego otoczenia. Pragniemy przywrócić historyczny wygląd tego miejsca oraz sprawić, żeby znów stało się centrum patriotycznych wydarzeń i spotkań mieszkańców.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych dla Rozwoju Wsi Łaszczówka Odkrywamy na nowo Rezerwat 'Piekiełko' połozonego we wsi Łaszczówka, w gminie Tomaszów Lubelski. lubelskie Tomaszów Lubelski 219
"Piekiełko" - jeden z najmniejszych rezerwatów ścisłych w Polsce gdzie na niewielkim obszarze znajduje się aż 68 ogromnych głazów o niezwykłej twardości i budowie. Ich pochodzenie i rozmieszczenie jest zagadką nierozwiązaną przez geologów i historyków do dziś. Anglicy mają swoje Stonehenge słynne na całym świecie, więc my zadbajmy o nasze "Piekiełko" i pozwólmy, aby każdy turysta był w stanie bez problemu je znaleźć i zwiedzić. Chcemy zainwestować w drogowskazy, tablice informacyjne, ławki, stojaki rowerowe...niby niewiele, ale jesteśmy pewni, ze wystarczy jeden raz odwiedzić "Piekiełko", aby na zawsze zostać pod urokiem tego naszego 'uroczyska'.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Osieku "Duch wodza tatarskiego" małopolskie Osiek 38
„Duch wodza tatarskiego” to gra terenowa przeznaczona dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Osiek.Celem gry jest zapoznanie uczestników z legendą dot. powstania Osieka oraz zaszczepienie w nich promowania działań w zakresie kultywowania dorobku historycznego.Trasa gry będzie liczyć ok.7km.Każda z grup będzie zbierała kolejne elementy mapy,która doprowadzi ich do ukrytego skarbu. W charakterystycznych punktach trasy,wystylizowane postacie będą opowiadały o historii związanej z danym miejscem,a także po zaliczeniu wymaganego zadania,przekażą wskazówki dot. dalszej trasy.Po zakończeniu gry-odnalezieniu skarbu,wszyscy uczestnicy zabawy,osoby zaangażowane w organizację zostaną zaproszeni na poczęstunek (pieczony świniak, ognisko). Korzyści płynące z udziału w imprezie: zapoznanie z lokalną historią i miejscami pamięci w Osieku oraz sposobami ich pielęgnowania i kultywowania, aktywne spędzenie wolnego czasu.
Stowarzyszenie Inicjatywa Polesia Studio filmowe na Szkolnej lubelskie Włodawa 2335
Projekt ,,Studio filmowe na Szkolnej” ma na celu przystosowanie pomieszczenia, by pełniło rolę studia filmowego. W tym celu zakupimy i umocujemy szyny sufitowe oraz zawiesimy materiał zaciemniający. Pomieszczenie na studio filmowe użyczy Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego we Włodawie. Będzie można nagrywać filmy nie tylko w plenerze, w zastanej scenografii i przy zastanym świetle, ale również w studiu filmowym samemu tworząc scenografię i swobodnie pracując z dźwiękiem i światłem. W trakcie realizacji projektu dwie ekipy filmowe stworzą 2 filmy, które zostaną zaprezentowane na III Włodawskim Przeglądzie Filmowej Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej. Przyszli beneficjenci to 20 dziewcząt i chłopców w wieku 12–16 lat, z preferencją osób niepełnosprawnych i z terenów wiejskich, osoby nieaktywne zawodowo, uczące się, mieszkańcy Włodawy i okolic. Na każdym spotkaniu uczestnicy zajęć otrzymają drobny poczęstunek. Dzięki projektowi włączymy się w życie kulturalne Włodawy
Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Zrównoważonego Nasza ulica, nasza sprawa zachodnio-pomorskie Koszalin 3
Jeszcze niedawno fragment tej ulicy był meliną pijacką, nielegalnym wysypiskiem śmieci i toaletą pod chmurką. Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i wydzierżawili kawałek działki od miasta. Na własny koszt zamurowali zaułek i uprzątnęli teren. Teraz chcą proprawić estetykę poprzez malowanie i odnawianie.
Stowarzyszenie Klub Żeglarski HORYZONT Bezpieczne żeglowanie dolnośląskie Jelenia Góra 54
Na Jeziorze Pilchowickim niema żadnej jednostki ratownictwa, zazwyczaj to nasi bosmani są pierwsi na miejscu zdarzenia. Wyposażenie przystani w ponton spowoduje szybsze i bardziej efektywne niesienie pomocy na wodzie. Ponton lekki, stabilny , jest najlepszym rozwiązaniem przy udzielaniu pomocy na wodzie. Widzimy na innych akwenach jak służby ratunkowe posługują się właśnie takimi jednostkami. Miękkość burt nie powoduje dodatkowych obrażeń przy wyciąganiu dziecka czy dorosłego z wody. Od kilku lat na jeziorze szkolą się dzieci, stawiając swe pierwsze kroki w żeglarstwie, ponton zabezpieczający ich poczynania zwiększyłby poczucie bezpieczeństwa młodych żeglarzy.
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzewie Leśna Scena wielkopolskie Rzgów 5
Stowarzyszenie KGW w Zarzewie powstało w 2011r.Od tej chwili staramy się aktywnie działać na rzecz naszej miejscowości i regionu.Dzięki takim akcjom powstała m.in.Wiejska Strefa Rozrywki i Rekreacji w której znajdują się Chata Grillowa,stoliki z ławkami oraz plac zabaw dla dzieci.To wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całych rodzin oraz organizacje imprez plenerowych.Na takich właśnie wydarzeniach wyraźnie dostrzegany jest brak sceny,która poprawiłaby warunki do występów.Podczas eventów gościmy dzieci ze szkół z występami artystycznymi,zespoły taneczne,orkiestry dęte oraz wielu innych.Jakie korzyści płyną z tej inicjatywy?Otóż oprócz zagospodarowania lokalnej przestrzeni, poprawy jej estetyki i funkcjonalności;zwiększenia zaangażowania społecznego w kulturę- warto jeszcze dodać coś dla najmłodszych.Na scenie dziecko ćwiczy cierpliwość,uczy się współpracy i odpowiedzialności, uczy się pokonywać tremę,panować nad emocjami,ćwiczy pamięć,ma okazję być aktorem,zabłysnąć i poczuć się dumne.
Stowarzyszenie Krotochwile Druga strona przystanku wielkopolskie Krotoszyn 53
Podróż do szkoły, pracy, do znajomych i rodziny dla wielu mieszkańców odbywa się przede wszystkim miejskimi środkami komunikacji. Niezależenie od tego dokąd się wyrusza, trzeba znaleźć się w konkretnym miejscu - na przystanku. Jednak oczekiwanie na autobus w otoczeniu szarych i smutnych płyt betonowych przystanków na przedmieściach Krotoszyna, nie należy do przyjemnych. Chcemy to zmienić! Celem projektu jest stworzenie przystanków przyjaznych i kolorowych, ale niosących ponadto swój własny przekaz. Rozpoczniemy współpracę z krotoszyńskimi szkołami - uczniami i ich nauczycielami, tworząc przystanki, których motywem przewodnim będzie podróż w literaturze. Każdy z wybranych przystanków będzie odwzorowaniem i nawiązaniem do podróży znanych z powieści postaci, co nada przystankom zarówno walory estetyczne, jak i wartość edukacyjną. Na przystankach oprócz grafik, znajdą się również cytaty z literatury, która ma wielki wpływ na naszą tradycję i kulturę.
Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego Wytyczenie szlaku turystycznego we Włodzieninie opolskie Głubczyce 39
Trasa turystyczna zaczynać się będzie od starego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja i będzie biegła przez Park Historii. Następnie będzie wyznaczona obok "Szwedzkich Szańców" z okresu "Potopu" i mijać będzie stare średniowieczne grodzisko. Tam ustawimy tablicę informacyjną, gdzie turyści zapoznają się z historią grodziska. Kolejnym etapem będzie namalowanie względnie umieszczenie tabliczek oznaczających szlak turystyczny. Trasa będzie przebiegała w pobliżu zbiornika retencyjnego i tamy i biegła na około miejscowości. Trasa będzie przygotowana tak, aby można ja było pokonać na rowerze lub pieszo. W tym celu zostanie ona skoszona oraz zostaną wycięte krzewy, które mogą utrudniać poruszanie się turystą na rowerach.
Stowarzyszenie Kryspinów Przystań rowerowa Kryspinów małopolskie Kryspinów 6
Stworzenie przystani rowerowej w Kryspinowie polegać będzie na zbudowaniu w centrum Kryspinowa miejsca, gdzie będzie można się zatrzymać, naprawić rower w mobilnym punkcie napraw, skorzystać z toalety, zjeść posiłek pod zadaszeniem i przy wybudowanych do tego celu ławkach oraz stołach. Planujemy również przygotować tablicę informacyjną oraz foldery informujące o zlokalizowanych w pobliżu atrakcjach turystycznych oraz przygotować mapy z trasami rowerowymi. Wybudowanie przystani przyczyni się przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa turystów odwiedzających naszą miejscowość, ze względu na to, że na całej trasie nie ma podobnego punktu, rodzice z dziećmi mają problem choćby ze znalezieniem toalety oraz miejsca, gdzie pociechy mogą odpocząć. Dzięki realizacji projektu stworzymy miejsce spotkań dla mieszkańców, ponieważ z czasem będziemy chcieli rozbudować przystań o plac zabaw oraz miejsce gdzie będzie można rozpalić grilla, pograć w szafy itp.
Stowarzyszenie Kulturalne Stara Szkoła 19 Galeria na płocie wielkopolskie Kwilcz 13
Stowarzyszenie Kulturalne Stara Szkoła 19 powstało, aby działać na rzecz rozwoju życia kulturalnego w Kwilczu. "Galeria na płocie", którą planujemy uruchomić, całkowicie wpisuje się w ten cel. W galerii będą prezentowane prace lokalnych artystów, wystawy starych zdjęć Kwilcza, wystawy czasowe prezentowane w Centrum Kultury i Edukacji w Kwilczu (CKiE). Galeria umieszczona zostanie na płocie przed budynkiem CKiE. W tym celu płot zostanie odpowiednio przygotowany, oczyszczony ze starej farby, rdzy a następnie pomalowany. Na przygotowanym płocie zostaną zamontowane 4 gabloty wystawiennicze o wymiarach 190x90 cm oraz szyld galerii. Do przygotowania płotu, montażu gablot i szyldu zostaną zaangażowani członkowie stowarzyszenia oraz wolontariusze. Poprzez "Galerię na plocie" chcemy wyjść z kulturą na ulicę a tym samym zwiększyć udziału mieszkańców w życiu kulturalnym, przełamywać stereotypy i uprzedzenia.
Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe „Węglin Północny” w Lublinie Literacka dzielnica Lublina lubelskie Lublin 64
Projekt adresowany jest do mieszkańców Węglina Północnego, ze względu na peryferyjne położenie dzielnicy, które bardzo ogranicza dostęp do kultury. Osoby te mieszkają na ulicach, których patronami są bohaterowie literaccy z rożnych epok począwszy od Starożytności, aż do okresu Młodej Polski. Skierowanie działań projektowych do osób w różnym wieku będzie miało pozytywny wpływ na wymianę doświadczeń oraz niwelowanie barier i negatywnych postaw dzieci i młodzieży wobec osób starszych i osób starszych wobec dzieci i młodzieży. W ramach zadania przewidziane jest przygotowanie i realizacja cyklu Weekendów Literackich umożliwiających mieszkańcom dostęp do kultury i budowanie więzi społecznych. Ponadto mieszkańcy dokonają adaptacji wybranej ulicy do realiów odpowiadających epoce literackiej poprzez wykonanie zakątków (miejsc) tematycznych odnoszących się do postaci bohatera-patrona ulicy oraz wykonanie ozdobnych tablic z nazwą ulicy oraz numerami posesji.
Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe "Do Źródeł" "Ocalić od zapomnienia" - upamiętnienie akcji wysiedlenia w 1943 roku mieszkańców wsi Majdan Mały. lubelskie Krasnobród 3
Projekt zakłada upamiętnienie akcji wysiedlenia w 1943 roku mieszkańców wsi Majdan Mały poprzez utworzenie miejsca pamięci i wmurowanie tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie w czasie wysiedlenia następowała segregacja ludzi. Ponadto, projekt ma na celu stworzenie więzi międzypokoleniowej, polegającej na przekazaniu faktów historycznych młodemu pokoleniu przez mieszkańców, którzy przeżyli te tragiczne wydarzenia.
Stowarzyszenie "Kuźnia Milanowska" "Jedwabny szlak Milanówka i okolic" mazowieckie Milanówek 97
Przez wiele lat słowo „Milanówek” natychmiast nasuwało skojarzenie „jedwab”. Miasto słynęło z produkcji jedwabiu naturalnego i jego ręcznego artystycznego zdobienia. Niestety, po sprywatyzowaniu Zakładów Jedwabniczych w roku 1997 zauważamy postępujący proces rozmywania się silnego niegdyś wizerunku miasta – kolebki polskiego jedwabnictwa. Szczególnie młode pokolenie nie ma możliwości poznania miejsc i ludzi związanych z jego historią. Projekt nasz zakłada stworzenie szlaku edukacyjnego upamiętniającego miejsca związane z jedwabnictwem i działalnością rodzeństwa Witaczków w Milanówku i okolicach. Pragniemy przybliżyć mieszkańcom naszego miasta a także turystom historię tworzenia i działania fabryki jedwabiu poprzez tablice informacyjne oraz folder z mapką szlaku i grą edukacyjną dla dzieci. Będzie to ciekawa forma upamiętnienia naszego dziedzictwa, dająca jednocześnie możliwość aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny, spacerując ulicami pośród zieleni i starej willowej zabudowy.
Stowarzyszenie LGD NASZA KRAJNA Kultura w szczerym polu kujawsko-pomorskie Sępólno Krajeńskie 8
Naszym celem jest ożywienie relacji międzypokoleniowych, budowanie więzi, opowiadanie o kulturze i tradycjach dzięki powrotowi do jednej z nich. Chcemy zbudować piec chlebowy plenerowy na terenie świetlicy wiejskiej w Dorotowie. Kiedyś kobiety spotykały się by wspólnie wypiekać chleb dla swoich rodzin. Dzieki czemu wieś była jedną wielką rodziną. Podczas takich spotań można było wspólnie rozwiązywać problemy i sobie pomagać. Dziś rodzina na wsi to własne podwórko, a wszelkie cywilizacyjne wynalazki owszem poprawiły jakość życia ale zamknęły, ograniczyły współżycie ludzi ze sobą. Dzis już nikt u nas nie piecze chleba w tradycyjny sposób w specjalnym piecu chlebowym. Mamy nadzieję wskrzesić tę tradycję i zaszczepić ją również wśród tych najmłodszych. Za dotację z projektu "Tu mieszkam tu zmieniam" chcemy zakupić potrzebne do tego materiały budowlane i opłacić specjalistę który taki piec postawi.
Stowarzyszenie Lokalana Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak "Jedzie Straż Ogniowa" opolskie Pokój 18
Projekt "Jedzie Straż Ogniowa" ma na celu spełnianie marzeń dzieci w wieku przedszkolnym o zawodzie strażaka oraz edukację dzieci i młodzieży z zakresu wiedzy p.poż., a tym samym poprawę bezpieczeństwa na wsi. Dzieci najmłodsze będą mogły rozwijać swoją pasję, by w przyszłości zasilić szeregi OSP lub odpowiednio przygotować się do być może pełnionej funkcji strażaka zawodowego:) Działania mają polegać na zakupie strojów strażackich dla dzieci oraz zorganizowaniu festynu rodzinnego o tematyce pożarniczej, który ma za zadanie bawić, integrować pokolenia ale przede wszystkim uczyć. Dzieci młodzież, ale również dorośli, będą mieli okazję podziwiać strażaków "w akcji" oraz sprawdzić własne umiejętności. Nabędą nową wiedzę i sprawdzą już posiadaną o pożarach - zapobieganiu im, zachowaniu podczas pożaru, nauczą się jak postępować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Mnóstwo dobrej zabawy z pewnością dostarczą konkursy dla dzieci i młodzieży oraz "bal strażaka" dla osób w każdym wieku!
Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Słupsku Turnieje koszykówki i piłki nożnej pamięci Bł. Bronisława Kostkowskiego pomorskie Słupsk 0
Będą to dwa, dwudniowe turnieje. Koszykarski dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym i piłki nożnej dla chłopców z rocznika 2005 i młodsi. Prócz zmagań sportowych, będzie również wspólne wyjście pod popiersie Błogosławionego, złożenie tam kwiatów i uczestniczenie we Mszy Św. Poczęstunek, prelekcja i dyskoteka dla uczestników. Nocleg
Stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy POLONIA PORAJ NAPRAW ROWER W GMINIE PORAJ śląskie Poraj 42
U podstaw projektu leży przekonanie, że w Poraju brak serwisu rowerowego więc alternatywą jest samoobsługowa rowerowa stacja naprawcza. Beneficjentami projektu będą mieszkańcy Gminy, a także wszyscy odwiedzający. Samoobsługowa rowerowa stacja naprawcza wyposażona w pompkę oraz zestaw wysokiej jakości narzędzi będzie służyła rowerzystom potrzebującym szybkiej naprawy lub wyregulowania swojego osprzętu. Stacja ze względu na wyposażenie m.in. w pompkę serwisową (na wszystkie rodzaje wentli) oprócz oczywistego wsparcia dla rowerzystów będzie pomocna również rodzicom z wózkami dziecięcymi, opiekunom osób niepełnosprawnych - wózki inwalidzkie, a także osobom chcącym napompować piłki sportowe i materace. Pompka w razie potrzeby uzupełnią również powietrze w oponach motocyklowych czy samochodowych. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji oraz chronione przed deszczem. Aby naprawa roweru była łatwiejsza, na stacji zamontowany jest uchwyt na którym można zawiesić rower.
Stowarzyszenie Ludzi Twórczych " Konkurs na pamiątkę z regionu brzozowskiego" z elementami i wzorami kultury ludowej podkarpackie Brzozów 2
Konkurs na pamiątkę z regionu z tradycyjnymi elementami i wzorami kultury ludowej Powiatu Brzozowskiego ma na celu pielęgnowanie historii i wiedzy o regionie, aktywizowanie młodzieży, stwarzanie warunków umożliwiających młodym ludziom działalność społeczną, współpracę z pokoleniem pamiętającym historię i tradycje. Obejmuje tematycznie rękodzieło ludowe, przedmioty codziennego użytku, stroje ludowe, itp.- co dokładnie będzie opracowane w Regulaminie konkursu. Na zakończenie konkursu odbędzie się spotkanie połączone z wystawą prac konkursowych, koncert 20-osobowego młodzieżowego zespołu wokalnego z wiązanką ludowych piosenek oraz specjalnie dla uczestników spotkanie z ilustratorem bajek - członkiem Stowarzyszenia Ludzi Twórczych i wystawą Jego prac.
STOWARZYSZENIE "MAGAZYN SZTUK" "Razem możemy więcej" kujawsko-pomorskie Świecie 24
"Razem możemy więcej" projekt ten zakłada remont Wiejskiej Świetlicy. Wieś Czapelki położona jest na obrzeżach Borów Tucholskich.Piękne lasy, czyste jeziora w okolicę przyciągnęły całkiem sporo ludzi z miasta aby osiąść tu na dłużej.Niestety przez długi czas nie następowała integracja pomiędzy nowymi mieszkańcami wsi a pozostałą częścią. Wieś posiada świetlicę,która długo stała pusta. Ale dzięki aktywnym ludziom z naszej wsi zaczęło sporo się dziać.A to pikniki, a to ogniska, podchody czy kursy z pierwszej pomocy. Dzięki temu nastąpiła niesamowita integracja ludności. Okazało się,że jest wielu chętnych aby coś wspólnie zrobić. Pomysłem lokalnego społeczeństwa jest odnowić świetlicę, która stała się niejako łącznikiem mieszkańców, miejscem spotkań i ważnych wydarzeń, które odbywają się w Czapelkach. Świetlica spełnia we wsi ważny element integracyjny mieszkańców.
Stowarzyszenie "Maja" im. Marii Delimaty "Naszym dzieciom" - edukacyjno-terapeutyczne wsparcie dzieci ze spectrum autyzmu i ich rodzin. podkarpackie Tarnobrzeg 50
Projekt ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz podniesienie jakości życia dzieci z autyzmem i ich rodzin. Projekt polega na utworzeniu Biblioteki-Wypożyczalni materiałów oraz pomocy edukacyjnych i terapeutycznych oraz przeprowadzeniu cyklu grupowych treningów umiejętności społecznych dla dzieci ze spectrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Z zasobów Biblioteki będą mogli korzystać specjaliści pracujący z w/w grupą dzieci, rodzice i opiekunowie tych dzieci, wolontariusze oraz studenci kształcący się na kierunkowych studiach.Treningi podniosą poziom umiejętności społecznych dzieci. Realizacja projektu jest rozszerzeniem naszej dotychczasowej oferty skierowanej w stronę dziecka z autyzmem i jego rodziny. Chcemy zintegrować, zaktywizować środowisko rodzin, przełamać poczucie izolacji i osamotnienia, dać poczucie przynależności. Chcemy promować aktywne, kreatywne postawy,podnieść jakość naszych oddziaływań edukacyjno-terapeutycznych, zmienić świat naszych dzieci.
Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Topolowego w Bytkowie Boisko osiedlowe wielkopolskie Bytkowo 18
Szanowni Państwo, jako niewielkie stowarzyszenie organizujemy i aktywizujemy życie naszej małej społeczności już od 6 lat. Udało się zbudować plac zabaw dzięki środkom mieszkańców, funduszom sołeckim i przede wszystkim pracy społecznej naszych sąsiadów. Dzięki naszym działaniom nasze dzieci wychodzą z domów i poznają się. W zeszłym roku udało nam się zbudować małe boisko, mamy już bramki, trawę i kilka drzew. Zgromadziliśmy 1100 zł na ogrodzenie tego miejsca w postaci dwóch 4 metrowych „piłkołapów” zabezpieczających ten teren. Jednak koszt instalacji całości - 2 piłkołapów wysokości 4 m i szerokości 19 m to 10 tys zł .Wnioskujemy o pomoc w postaci grantu na 7 tys . Resztę środków zgromadzimy we własnym zakresie. W pracach instalacyjnych pomoże nam gmina, – co mamy nadzieję obniży koszty. Bardzo prosimy jako młoda lokalna społeczność o pomoc Fundacji BZWBK dla dokończenia naszego niewielkiego i skromnego osiedlowego miejsca sportu i rekreacji..
Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi Czeladzianie na salonach śląskie Czeladź 10
Projekt zakłada stworzenie grupy młodych ludzi - gimnazjalistów zainteresowanych filmem lub fotografią, którzy przy użyciu nowych mediów zrealizują krótkie filmy lub fotoreportaże w niebanalny sposób ukazujące znanych, wybitnych czeladzian zmarłych lub żyjących, ale zasłużonych dla miasta i lokalnej społeczności (są wśród nich m.in. światowej sławy projektant i grawer znaczków pocztowych i banknotów, twórca najmniejszych książek świata, aktorzy, pisarze, kompozytorzy). Projekt umożliwi młodzieży zdobycie ciekawego doświadczenia, da im szansę nauczenia się bądź udoskonalenia wiedzy dotyczącej fotografii i filmu, pokaże ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu oraz wzmocni lokalne więzi i poczucie dumy z bycia czeladzianinem. W ramach projektu zakłada się spotkania z członkami Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, zorganizowanie warsztatów fotograficznych i filmowych, ogłoszenie konkursu i wybór najlepszych reportaży oraz wystawę i spotkanie podsumowujące projekt z prezentacją filmów.
Stowarzyszenie Miłośników Wilczyna Aranżacja osady kultury, edukacji, rekreacji i wypoczynku w Wilczynie – „Wilczynówka”. dolnośląskie Wilczyn 1459
Aranżacja terenu wokół świetlicy pozwoli zorganizować integracyjne centrum kultury - wypoczynku - edukacji - "Wilczynówka"dla 500 mieszkańców Wilczyna, turystów i pielgrzymów. Aby to osiągnąć zaplanowano: - utworzenie miejsca pamięci poprzez ustawienie w godnym miejscu głazu, który jest w miejscowości od czasu napływu pierwszych mieszkańców, z kamienną tabliczką z sentencją, - ustawienie tablic edukacyjnych o otaczającym wieś środowisku naturalnym, - zakup drewnianych ławek, - porządkowanie i upiększenie terenu (posadzenie drzewek, krzewów i kwiatów). "Wilczynówka" to miejsce promujące wartości związane z miejscową kulturą, historią i przyrodą, poprawi jakość życia mieszkańców wsi. Powstałe centrum spotkań wiejskich i wspólne spędzanie czasu umożliwi bliższe poznanie i integrację społeczności. Realizacja projektu wpłynie na rozwój tożsamości społeczeństwa poprzez kultywowanie tradycji wsi i regionu oraz na pobudzenie aktywności mieszkańców do dalszych działań na rzecz swojej wsi.
Stowarzyszenie Młodzi dla wsi Historia kluczem do naszej przyszłości... mazowieckie Pomiechówek 19
Celem projektu jest upamiętnienie lokalnej historii i ważnych postaci oraz budowa dialogu międzypokoleniowego i wyposażenie młodzieży w kompetencje ważne na rynku pracy. W projekcie weźmie udział 10 młodzieży i 20 osób starszych. Beneficjentem będzie jednak cała społeczność. W ramach projektu zostanie wydana książka na temat historii okolicy, a także powstanie strona internetowa na której będziemy na bieżąco relacjonować postępy w projekcie. Ogłoszone będą też konkursy - fotograficzny i na najlepszy wywiad z mieszkańcami. Prace młodzieży zamieszczone będą w publikacji. Będą też spotkania z lokalnymi pasjonatami historii, fotografem, a także zajęcia z tworzenia stron internetowych w WIX, i związane z pracą z różnymi bezpłatnymi narzędziami internetowymi. Planowane jest wydanie 100 egzemplarzy książki i dodrukowane kolejnych 100, a także wydanie e-booka. Ogłoszone zostaną konkursy w których będzie można wygrać publikację. Książka będzie bezpłatnie dystrybuowana w społeczności lokalnej.
Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny Trasa turystyczna w Mysłowicach do Trójkąta Trzech Cesarzy śląskie Mysłowice 369
Projekt ma na celu promocję i propagowanie - wśród dzieci, młodzieży szkolnej oraz wszystkich mieszkańców miasta Mysłowice - historycznej, pieszej trasy turystycznej, jaką przemierzali 100 lat temu turyści z całej Europy do historycznego miejsca Trójkąta Trzech Cesarzy - styku trzech granic, z rozszerzeniem o zabytkową starówkę i Rynek. Przybliżenie historii miasta, propagowanie czynnego spędzenia czasu. Projekt zakłada: a) postawienie wzdłuż trasy 3-5 szt tablic informacyjno-historycznych; b) stworzenie i wydrukowanie mapy z naniesioną trasą turystyczną, obiektami historycznymi; c) organizacja finałowego spaceru wielopokoleniowego Rynek - TTC wraz z przewodnikami w okresie maj-czerwiec 2016; d) przeprowadzenie trasą turystyczną grup dzieci i młodzieży szkolnej z mysłowickich szkół; Organizacją wspierającą projekt jest PTTK O/Mysłowice, który wspomoże w oznakowaniu trasy turystycznej, konsultacji oraz częściowym zagospodarowaniem terenu przy TTC, jak i w promocji trasy.
stowarzyszenie na 102 A pamiętasz ? pomorskie Lębork 2
Mamy mnóstwo zdjęć przedwojennego i powojennego Lęborka zebranych w czasie realizacji projektu Magazyn Wspomnień. Powiększymy je, wydrukujemy na odpowiednim materiale. Pokażemy jak kiedyś wyglądało miasto. Na ścianach kamienic, na płotach umieścimy zdjęcia tego samego miejsca sprzed stu, siedemdziesięciu i pięćdziesięciu lat. Czasem cztery z różnych lat, czasem jedno. Pokażemy miejsca, zmianę, ludzi, upływ czasu.
Stowarzyszenie Na Górze Ceramiczny street art - Chodzież wielkopolskie Chodzież 64
Międzypokoleniowa grupa integracyjna będzie uczestniczyć w cyklu warsztatów ceramicznych, podczas których ulepi tabliczki ceramiczne zaprojektowane przez uczniów szkół podstawowych w Chodzieży. W szkołach zostanie ogłoszony konkurs na hasło i obrazek zachęcający do sprzątania po swoim psie. Komisja w skład, której wejdzie: przedstawiciel Stowarzyszenia Na Górze, Urzędu Miejskiego i szkół wybiorą najlepsze hasła i prace, na bazie których zostaną ulepione płytki ceramiczne (około 40 prac). Tabliczki będą rozmieszczane w różnych miejscach miasta – szczególnie w miejscach spacerowych, tzw. „psich trasach”. Każdy zwycięzca konkursu plastycznego będzie uczestniczyć w montowaniu swojej tabliczki, dostanie dyplom, oraz ceramiczny upominek ulepiony przez uczestników projektu. Na promenadzie miejskiej nad jeziorem zorganizowana zostanie wystawa wszystkich prac plastycznych biorących udział w konkursie oraz dokumentacji fotograficznej przebiegu projektu.
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Otwarta Dłoń" Altana pełna terapii i relaksu lubelskie Łaszczów 34
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni rekreacyjno-terapeutycznej dla osób niepełnosprawnych - 45 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Muratynie. W ramach projektu chcemy przekształcić znajdującą się w pobliżu budynku warsztatu altankę w miejsce do terapii, rekreacji, ciekawego i aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Czterdziestoletnia altana, pełniąca obecnie rolę graciarni, wymaga gruntownego remontu. Po wyposażeniu jej w stoły, ławki i grilla, osoby niepełnosprawne będą miały swój kącik, w którym będą mogły zrelaksować się, odpocząć, porozmawiać. Będą w niej także prowadzone zajęcia terapeutyczne, które wzbogacą ofertę prowadzonych przez warsztat działań rehabilitacyjnych o nowe, ciekawe i atrakcyjne formy.
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada Magia Świąt Bożego Narodzenia pomorskie Swornegacie 0
Obecnie tradycje bożonarodzeniowe wydają się zbędnym balastem. Ograniczając się do biegania po marketach i porządków, łatwo zapomnieć, o co tak naprawdę chodzi w świętach Bożego Narodzenia. Tradycje związane z obchodami Świąt pamiętają jeszcze starsi mieszkańcy Kłodawy. Dlatego też opracowaliśmy projekt uwzględniający zwyczaje bożonarodzeniowe, które angażowały całe pokolenia. Realizację projektu rozpoczniemy od międzypokoleniowych warsztatów tworzenia ozdób świątecznych z szyszek i siana - tradycji praktykowanej niegdyś w Borach Tucholskich. Kolejnym etapem będą warsztaty kulinarne. Przeprowadzą je najstarsi mieszkańcy, korzystając z przepisów regionalnych. Przygotowane ozdoby i potrawy posłużą do zorganizowania tradycyjnej Wigilii dla mieszkańców wsi. Obrzędem, który również przypomnimy będzie wspólne kolędowanie. Ożywienie zwyczajów bożonarodzeniowych przyczyni się do zwiększenia poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców Kłodawy. Uczestnicy projektu poczują prawdziwą Magię Świąt
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Głowaczów "Stąd pochodzę i jestem z tego dumny" mazowieckie Głowaczów 2
Projekt skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży z terenu gminy Głowaczów. By zrealizować nasze cele chcemy wraz z młodymi ludźmi stworzyć mapę miejsc pamięci narodowej. Z najbardziej znaczących w historii stworzymy ścieżkę dydaktyczną oraz wydamy mapę.Śladów przeszłości będziemy szukać również w starych fotografiach.Z wybranych zdobytych fotografii stworzymy zestaw pocztówek,które rozprowadzimy wśród lokalnej ludności.Zorganizujemy warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez lokalnych twórców.Jednym ze świadków i symboli,zarówno historii,jak i kultury oraz tradycji,są przydrożne kapliczki.Wraz z młodymi ludźmi w miarę możliwości finansowych odnowimy świątki,a potem stworzymy ich album.Podsumowaniem będzie wystawa w Bibliotece zdjęć odnowionych kapliczek i zebranych fotografii.Każde z działań będzie realizowane przez młodych ludzi,by mogli osobiście zaangażować się, głównie emocjonalnie,w poznanie własnych korzeni, miejsc,z których się wywodzą i z których powinni być dumni.
Stowarzyszenie Na rzecz Rozwoju Szkoły Wielkopolskie gry i zabawy naszych dziadków wielkopolskie Ostrzeszów 84
Projekt „Wielkopolskie gry i zabawy naszych dziadków” ma zachęcić do zabaw opartych na prostych zasadach, z wykorzystaniem niezbyt skomplikowanych akcesoriów lub rekwizytów. Nie można znaleźć tych gier w naszych sklepach. Zabawy te przestały istnieć w świadomości młodszych pokoleń, a stwarzają one niezwykłe możliwości tworzenia ciekawych form współzawodnictwa i miłego spędzania czasu z innymi ludźmi. Chcemy zachęcić różne grupy wiekowe, w tym także rodziny z dziećmi, aby zechciały korzystać z materiałów opracowanych w ramach projektu. Czy znacie takie gry jak: sztekiel, cymbergaj, palant, bilbokiet, patyk i fajerka, szczudła? Brzmi ciekawie, prawda? Już niedługo możecie bawić się z nami.
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Jelna "Złoty Potok" Zagospodarowanie i poprawa funkcjonalności terenów rekreacyjno wypoczynkowych w miejscowości Jelna. podkarpackie Nowa Sarzyna 21
Projekt pn. „Zagospodarowanie i poprawa funkcjonalności terenów rekreacyjno wypoczynkowych w miejscowości Jelna” polega na przystosowaniu 2 małych zbiorników wodnych (stawów) i nadbrzeżnych terenów zielonych, położonych w pięknej lokalizacji centrum wsi Jelna w sąsiedztwie zabudowań Klasztoru i Kościoła o Bernardynów i Domu Klultury do celów aktywnego wypoczynku i rekreacji mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży. Zakłada on zarybienie zbiorników, ustawienie na zielonym terenie brzegów ławek parkowych, oraz obsadzenie ich ozdobnymi drzewkami. Efekty realizacji Projektu będą służyć mieszkańcom jako miejsce do wędkowania, odpoczynku i wzajemnych spotkań. Dla dzieci i młodzieży będzie to atrakcyjna oferta oderwania się od cynerprzestrzennych form kontaktów i wymiany informacji na rzecz spędzania wolnego czasu w obcowaniu z przyrodą, bezpośrednich spotkań z rówieśnikami, oraz rozwoju pasji i zainteresowań wędkarskich.
STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU WSI PASIECZNA "Tu mieszkam, tu się kształtuję, tu wspólnie buduję" dolnośląskie Jaworzyna Śląska 47
W małej miejscowości Pasieczna, liczącej niespełna 350 mieszkańców tworzymy przestrzeń, gdzie będziemy mogli spotkać się z sąsiadem na "neutralnym" gruncie, zorganizować piknik dla maluszków, pogadać z rówieśnikami "na siedząco". W otoczeniu kwiatów, zieleni i na estetycznych siedziskach będzie można przyglądać się i kibicować rywalizacji dzieci i młodzieży na pobliskim boisku. A do tego celu potrzebujemy funduszy na zakup stojaków na rowery (łącznie na 12 szt.), 5 szt. ławek parkowych i na zakup elementów do wykonania drewnianego ogrodzenia, które zapewni ochronę przed wiatrem i zwiększy bezpieczeństwo przebywających tam ludzi. Zwieńczeniem PROJEKTU będzie zorganizowanie sportowej "Majówki w ogródku". Chętnych do pomocy mamy - więc wspólnie działamy.
Stowarzyszenie na rzecz wspierania dzieci i młodzieży KLUB MAM Uratować cmentarz w Ciecholewach! pomorskie Konarzyny 2
Cmentarz w Ciecholewach jest pamiątką naszych konarzyńskich przodków. Jest to najstarsza nekropolia w naszej gminie, a i jeden z najstarszych cmentarzy ewangelickich na Pomorzu. Warto to cmentarzysko uchronić od zapomnienia. Wśród wysokich drzew i krzewów tam rosnących rozrzucone szczątki historii widoczne jeszcze są.
STOWARZYSZENIE NA RZECZ WSPOMAGANIA ROZWOJU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH AMICUS POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE warmińsko-mazurskie Ostróda 42
POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE to projekt skierowany do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, czyli osób najczęściej spychanych na tzw. margines społeczny. My poprzez realizację naszego projektu chcemy udowodnić, że osoby niepełnosprawne są w stanie zmieniać otaczającą je rzeczywistość. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zupełnie inaczej ją postrzegają, dlatego kluczowe znaczenie mają słowa tytułu:poznanie przez działanie. Uczestnicy projektu, aby coś poznać,zauważyć i zmienić muszą tego dosłownie dotknąć, czyli doświadczyć. Do przeprowadzenia zmian w otaczającej rzeczywistości potrzebują akceptacji i wsparcia ze strony społeczeństwa. Projekt "POZNANIE PRZEZ DZIAŁANIE" umożliwia też społeczeństwu poznanie osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez integrację z młodymi ludźmi, czyli młodzieżą szkoły podstawowej oraz społecznością ostródzką - sonda uliczna. Jednocześnie wzmacnia wiarę młodzieży niepełnosprawnej w jej możliwości sprawcze.
STOWARZYSZENIE NA RZECZ WZBOGACANIA I ROZWOJU ŻYCIA KULTURALNO-SPOŁECZNEGO SZCZECINA „KLUB STORRADY” Od deski do deski - renowacja zachodniej elewacji Domku Grabarza w Szczecinie zachodnio-pomorskie Szczecin 1
Projekt polega na przeprowadzeniu prac konserwacyjnych w zabytkowym Domku Grabarza, służących renowacji zachodniej elewacji budynku. Zakres prac: szlifowanie i bejcowanie desek, ocieplenie ściany, usunięcie graffiti z podmurówki. Prace realizowane będą przez firmę budowlaną, przy wsparciu członków Klubu Storrady. Beneficjentem projektu będą odbiorcy działań kulturalnych, realizowanych w Domku – uczestnicy koncertów, warsztatów, wystaw. Dzięki przeprowadzeniu prac, poprawi się estetyka przestrzeni publicznej – zniknie szpecące graffiti, uzupełnione będą braki w stolarce i obróbkach blacharskich. Poprawie ulegnie także funkcjonalność obiektu – dzięki ociepleniu ściany zmniejszą się ubytki ciepła, co z kolei pozwoli na realizację działalności kulturalnej również w najzimniejszych okresach roku. Domek wpisany jest do rejestru zabytków, projekt służyć będzie zatem ochronie dziedzictwa kulturowego - zachowaniu jednego z nielicznych przykładów architektury ryglowej odeskowanej w Szczecinie.
Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji 'Pro Fortalicium" Rewitalizacja schronu przeciwlotniczego w Bytomiu-Miechowicach i stworzenie w nim izby muzealnej śląskie Bytom 87
W styczniu 1945 r. w Bytomiu-Miechowicach żołnierze Armii Czerwonej wymordowali wiele osób cywilnych. Szacunki mówią nawet o 350 osobach. Przez wiele lat po wojnie nie wolno było mówić o tym wydarzeniu. Pierwsze informacje pojawiły się dopiero po 1989 r. W 2015 r. na terenie woj. śląskiego ogłoszono "Rok Tragedii Górnośląskiej". Miechowice są jednym z głównych miejsc, gdzie do takich tragicznych wydarzeń doszło. Celem projektu jest wyposażenie izby muzealnej w plansze, tablice i niewielkie urządzenia multimedialne, pozwalające zwiedzającym lepiej poznać owe tragiczne wydarzenia. Obiekt ma być udostępniony do zwiedzania bezpłatnie. Prace członków Stowarzyszenia prowadzone są na zasadzie wolontariatu. Jak na razie udało się odnowić schron i rozwiązać problem zalewającej go wody. Obecnie jest gotowy do wyposażenia. Brakuje jednakże pieniędzy, aby stworzyć izbę muzealną, jedyną w mieście, przypominającą o masakrze z 1945 r.
Stowarzyszenie Nasza Nadzieja Ocalić od zapomnienia – o historii Kołaczkowa dla przyszłych pokoleń kujawsko-pomorskie Stanisławka 19
Projekt ma na celu budowanie więzi miedzypokoleniowych poprzez wspólne działania młodych (często napływowych) i starszych mieszkańców Kołaczkowa i leżącej nieopodal Stanisławki na rzecz przygotowania publikacji książkowej, dokumentującej historię okolic Kołaczkowa, relacjonowaną przez samych mieszkańców, a spisywaną przez osoby młodsze oraz przygotowaniu tablic informacyjnych, dotyczących dwóch wybranych zagadnień związanych z historią i kulturą Kołaczkowa, które wzbogaciłyby ścieżkę edukacyjną, którą stworzyliśmy w naszej miejscowości. Dla większej rzetelności publikacji i tablic informacje i fotografie przekazywane przez mieszkańców Kołaczkowa i Stanisławki byłyby weryfikowane przez Muzeum Ziemi Szubińskiej. Zwieńczeniem realizacji projektu byłoby uroczyste odsłonięcie tablic i prezentacja publikacji, wraz z wyróżnieniem jej autorów. Dodatkowo publikacja zostanie przygotowana w formie multimedialnej, dostępnej w Internecie.
Stowarzyszenie Nasze Łomianki WYRWANE Z OBJĘĆ PUSZCZY Renowacja nagrobków na cmentarzu kolonistów w Puszczy Kampinoskiej mazowieckie Łomianki 105
W lesie między dawnym torem kolejowym a wsią Dziekanów Leśny znajduje się miejsce szczególne. To teren opuszczonego od 70 lat ewangelickiego cmentarza kolonistów – dawnych mieszkańców tej wsi. Przez dwa lata pracowali tam pasjonaci wyrywając z objęć puszczy porosłe mchem kamienie, rozbite i porozrzucane. Porządkowali teren, zrzucone z grobów płyty odwracali napisami do słońca, ustawiali powalone pomniki, zbierali i składali te rozbite. Usuwali zarośla i śmiecie pozostałe po pijackich libacjach, zbudowali drewniane ogrodzenie. Były też w obecności młodzieży, mieszkańców i VIPów odsłonięcie tablicy informacyjnej i wspólna modlitwa pastora i proboszcza. Tak uratowano dla lokalnej społeczności oraz turystów ślad historii przywracający pamięć o wielokulturowości podpuszczańskich wsi. Napisy na płytach wiele mówią o życiu kolonistów, są dowodem jak się polonizowali. Dowody, choć z kamienia, są kruche. Jeśli ich fachowo nie zabezpieczymy, deszcz i mróz zrobią swoje – zniszczą bezpowrotnie.
Stowarzyszenie Nowoczesna Gmina Ławki w bardzo Długiej Goślinie wielkopolskie Murowana Goslina 16
Długa Goślina ma mało miejsc spotkań i odpoczynku - kilka wkopanych na stałe ławek na tyłach szkoły, zaniedbanych, oddalonych od uczęszczanych szlaków. Mieszkańcy sołectwa uznali, że ustawienie 15 ławek w różnych lokalizacjach - przy głównej drodze, na przystankach i ścieżkach biegowych - zaspokoi potrzeby przedstawicieli wszystkich pokoleń: skorzystają osoby oczekujące na autobus - ponieważ nasze przystanki nie posiadają ławek; osoby starsze będą mogły przysiąść, odpocząć, pogadać; sportowcy (szczególnie na ścieżkach w kierunku lasu) wykonają przy nich ćwiczenia. Matki z wózkami będą mogły na spacerze poczytać lub przewinąć dziecko. Pomysłodawcy projektu zadbali o wykorzystanie ławek do zbudowania poczucia dumy z bycia mieszkańcem Długiej Gośliny. Grawerowane tabliczki umieszczone na każdej sprawią, że ławki nabiorą unikalnego charakteru. Wybór treści grawerunku będzie nagrodą w konkursie literackim i będzie obok imię i nazwisko laureata.PROSIMY głosujcie na nas! CAŁA WIEŚ DZIĘKUJE :)
Stowarzyszenie "Odnowa Wsi Wawrzeńczyce" Rewitalizacja ogrodu parafialnego w Wawrzeńczycach małopolskie Wawrzeńczyce 13
Celem projektu jest rewitalizacja i poprawa estetyki znajdującego się w centrum miejscowości ogrodu parafialnego, a w efekcie przekształcenie go w park będący miejscem wypoczynku dla okolicznych mieszkańców. Dotychczas staraniem Stowarzyszenia została odnowiona znajdująca się w centrum ogrodu zabytkowa figura Maryi, wykonano chodnik brukowy, uporządkowano drzewostan oraz nasadzono nowe rośliny ozdobne. W ramach projektu planujemy ustawić ławki wzdłuż powstałej ścieżki, uzupełnić nasadzenia, wyremontować część ogrodzenia oraz urządzić ogród skalny na niezagospodarowanej skarpie. Z odnowionego ogrodu korzystać będą lokalni mieszkańcy spędzając tam wolny czas, może on posłużyć celom edukacyjnym – w ogrodzie żyją gatunki zwierząt i roślin charakterystyczne dla naszego regionu, co może zostać zaprezentowane uczniom pobliskiej szkoły w ramach żywej lekcji przyrody.
STOWARZYSZENIE ODNOWY I ROZWOJU WSI GRUSZKÓW DZISIAJ PIECZEMY GRUSZKI W GRUSZKOWIE A JUTRO.. dolnośląskie Gruszków 50
REALIZACJA PROJEKTU POZWOLI MIESZKAŃCOM I PRZYJEZDNYM TURYSTOM ODBYWAĆ WSZELKIE SPOTKANIA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU W NORMALNYCH WARUNKACH. ZADASZENIE KTÓRE JEST OBECNIE WYBUDOWANE OTRZYMA PODŁOGĘ Z KOSTKI BETONOWEJ CO POZWOLI USTAWIĆ ŁAWY I KRZESŁA. ZOSTANIE WYBUDOWANE PALENISKO. DZIĘKI PRACY LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI PRZY PRZYGOTOWYWANIU PODŁOŻA POD KOSTKĘ BĘDZIE OKAZJA DO WSPÓLNEJ WYMIANY DOŚWIADCZEŃ. WSPÓLNA PRACA I WSPÓLNA ZABAWA NA ZAKOŃCZENIE PROJEKTU PRZY PIECZENIU GRUSZEK I INNYCH PRODUKTÓW STWORZY PODWALINY DO KOLEJNYCH WSPÓLNYCH SPOTKAŃ. BYĆ MOŻE CYKLICZNYCH. WSZYSCY TURYŚCI CO BYLI W GRUSZKOWIE WIEDZĄ, ŻE JEST TUTAJ PIĘKNIE I PRZYJEMNIE BRAKUJE JEDYNIE MIEJSCA GDZIE MOŻNA WSPÓLNIE USIĄŚĆ DO STOŁU. WSPÓLNIE Z MIEJSCOWĄ LUDNOŚCIĄ WSPÓLNIE ZE SWOIMI PRZYJACIÓŁMI. TO BĘDZIE PRAWDZIWA KORZYŚĆ NA DŁUGIE LATA.
Stowarzyszenie Ostoja Wojnówko Ustawienie 2 tablic z planem wsi i mapą gminy z oznaczeniem ciekawych miejsc turystyczno - przyrodniczych w otulinie puszczy Zielonka na terenie wsi Wojnówko . wielkopolskie Wojnówko 107
Ustawienie 2 tablic z planem wsi i mapą gminy z oznaczeniem ciekawych miejsc turystyczno- przyrodniczych w otulinie puszczy Zielonka na terenie wsi Wojnówko. Dotychczas we wsi nie było dobrego oznakowania. Turyści i goście odwiedzający sołectwo zdani są na własne mapy i informacje otrzymane od mieszkańców. Tablica informacyjna ułatwi poruszanie się po wsi, poinformuje o atrakcjach turystyczno-przyrodniczych i umożliwi szybką orientację w lokalizacji ulic oraz ciekawych obiektów Takie działanie wychodzące na przeciw potrzebom najbardziej zainteresowanych; turystów i mieszkańców wsi, wpłyną na podniesienie atrakcyjności turystycznej Wojnówka. Im łatwiej odnajdzie się turysta, tym lepsze wrażenie z niej wywiezie i tym chętniej odwiedzi ją po raz kolejny.
Stowarzyszenie Oświatowe Horyzont w Bogumiłowicach Bogu Miłe Bogumiłowice czyli bierzemy sprawy w swoje ręce i tworzymy Klubokawiarnię Integracji Społecznej KUŹNIA czyli miejsce gdzie będzie się toczyć społeczne życie Bogumiłowiczan. małopolskie Bogumiłowice 94
Bogumiłowiczanie z rozrzewnieniem wspominają tętniący życiem Dom Ludowy. Tęsknią za spotkaniami w Kole Gospodyń Wiejskich, za biblioteką, za Opłatkami, Sylwestrami organizowanymi przez Straż Pożarną, za Klubem, w którym spotykała się młodzież (i nie tylko).Teraz nie mamy żadnego miejsca, jedynie młodzi mają hart ducha i zima-lato okupują plac zabaw. Chcemy to zmienić i stworzyć nasze wymarzone miejsce. Mamy chęci, mamy determinację, mamy projekt i ręce gotowe do pracy. Potrzebujemy jeszcze trochę gotówki aby móc stworzyć z naszego Domu Ludowego miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży, dorosłym i starszym - wierzymy, że dzięki Fundacji Banku Zachodniego WBK oraz Waszym głosom będzie to możliwe. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i Wasze głosy.
Stowarzyszenie Oświatowo - Edukacyjno - Wychowawcze SOWA Dęby Pamięci łódzkie Głuchów 33
Na terenie cmentarza parafialnego w Głuchowie ustawimy 2 rzeźby, wykonane w technice mataloplastyki, symbolizujące dęby i upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej ppłk. Stanisława Kuklę i kpt. Ignacego Nitkowskiego - mieszkańców Głuchowa. Rzeźby zostaną ustawione w miejsce cyklicznie niszczonych sadzonek dębów, które nasze stowarzyszenie posadziło po raz pierwszy w X 2009 roku w ramach ogólnopolskie akcji "KATYŃ ... ocalić od zapomnienia". Ustawienie rzeźb symbolizujących dęby rozwiąże problem dewastacji miejsca pamięci.
Stowarzyszenie Palczewo Serce Żuław Tradycje w komiksie pomorskie Ostaszewo 13
Jak wygląda Pankracy, Serwacy a jak Bonifacy? Gdzie szukać kwiatu paproci w Noc Świętojańską? - dowiemy się podczas realizacji projektu "Tradycje w komiksie". Celem projektu jest utrwalenie i kontynuacja obchodów ginących już zwyczajów, obrzędów. Przekazanie ich młodym osobom poprzez zabawę i zajęcia kulturalne. Odbędzie się cykl spotkań w parze z warsztatami rysowniczymi, na których będzie można zapoznać się z tradycjami polskimi, wziąć w nich udział, a także je przedstawić w zwyczajny lub humorystyczny sposób na papierze w formie komiksu. Warsztaty rysownicze zapoznają uczestników z techniką rysownia komiksu. Osoby w nich uczestniczące na podstawie opowieści, używając swojej wyobraźni lub obserwacji podczas uczestnictwa w obrzędach utworzą komiks. Prace uczestników warsztatów zostaną przedstawione na wystawie, którą będą mogli odwiedzać mieszkańcy i turyści . Z rysunków komiksowych utworzony zostanie KOMIKS-książeczka.
STOWARZYSZENIE PARKOWIANKA DZIAŁAJĄCE NA RZECZ ROZWOJU I AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ SOŁECTWA PARKOWO Pamięć o walecznych przodkach łączy pokolenia - utworzenie w parku wiejskim w Parkowie miejsca pamięci poświęconego uczestnikom I Wojny Światowej i Powstania Wielkopolskiego 1918/19 wielkopolskie Parkowo 1
Obelisk ma upamiętniać parkowian uczestniczących w I Wojnie Św. i Powst. Wielkopolskim. Miejsce jego usytuowania jest szczególne, gdyż park powstał w 1919 r. staraniem kier. szkoły St. Polczyńskiego. Ilość posadzonych wówczas lip przypomina o liczbie mieszkańców Parkowa, którzy zginęli w I Wojnie Św. Park jest w centrum Parkowa, otaczają go zabytkowy kościół, Zespół Szkół i ośr. zdrowia. Na głazie-obelisku umieszczona będzie tablica z napisem: "Bohaterom I Wojny Światowej i Powstania Wielkopolskiego 1918/19 r. Mieszkańcy Parkowa, grudzień 2015". Zamierzamy: przygotować podejście z bruku, ustawić ławeczki, posadzić roślinność, odsłonięcie połączyć z organizowaną dorocznie Wieczornicą Powstańczą w ZS w Parkowie (wieczornice przypominają postacie powst. wlkp. z regionu, zapraszani są ich potomkowie i kombatanci, wieczornice cieszą się popularnością w środowisku lokalnym), przygotować okolicznościowy folder, zorganizować konkursy dla dzieci związane z projektem.
Stowarzyszenie PL 18 Czas na zmiany! ZaangażujMYsię nie tylko dla najmłodszych! wielkopolskie Leszno 88
Przestrzenie do zabaw i gier powinny być podstawowymi obszarami w których występują aktywności społeczne, dlatego należy zadbać o to, aby były one bezpieczne i czyste.Glosując na nasz projekt wspierasz działanie mające na celu poprawę estetyki i funkcjonalności 2-ch placów zabaw, parku oraz przestrzeni wokół nich.Przyczynisz się do bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców naszego miasta podczas ich zabawy.Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że ruch na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna najmłodszych jest ważnym etapem życia, dlatego należy dbać o to,aby w przestrzeni publicznej były ładne,czyste i bezpieczne place zabaw, gdzie dzieci będą mogły milo spędzać czas.Pomóż nam zrealizować nasz projekt i spełnić marzenia najmłodszych,bo gdy śmieje się dziecko śmieje się cały świat. Zagłosuj to nic nie kosztuje,a możesz zmienić wiele. Zaangażuj się i dołóż swoją „cegiełkę” jednym kliknięciem pomożesz nam odrestaurować miejsca,gdzie mogą bawić się dzieci oraz integrować rodzice i seniorzy.
Stowarzyszenie Pokolenie Przywrócić pamięć - Henryk Witaczek. śląskie Katowice 0
Projekt ma na celu przypomnienie postaci Henryka Witaczka. Jednym z efektów projektu będzie prezentacja multimedialna zamieszczona w Internecie, przygotowana na podstawie źródeł archiwalnych, fotografii i dokumentów rodzinnych oraz relacji. Witaczek ur. się w 1901 r. Po wybuchu I wojny światowej wraz z rodzicami przebywał na terenie Gruzji, gdzie w 1919 roku odbył specjalny kurs hodowli jedwabników i morwy. W kraju zaangażował się w rozwijanie jedwabnictwa w Polsce. W 1924 otworzył Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą w Milanówku. Stacja rozpowszechniła w Polsce miliony sadzonek morwowych, prowadził kursy instruktorskie. Po wybuchu II wojny światowej współpracował z AK, a w swym majątku w Żółwinie ukrywał około 150 osób, w tym pisarzy: M. Dąbrowską, A. Ossendowskiego. Po wojnie władze zaczęły stosować wobec niego represje. Stracił cały majątek, a w 1951 za swą działalność został skazany na 8 lat więzienia. Zmarł w 1965 r. Przywrócenie pamięci o nim jest ważne dla budowania lokalnej tożsamości.
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów Festiwal Rodzinnych Zespołów Kameralnych lubuskie Skarbona 524
Festiwal Rodzinnych Zespołów Kameralnych, odbywający się 14 listopada 2015 r. w Dobczycach, ma umożliwić publiczny występ rodzinnym formacjom muzycznym, zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym. Festiwal ma charakter nierankingowy, nie podlega ocenie jury, a jedynie weryfikacji - jak każdy muzyk - przez publiczność. Organizacja Festiwalu umożliwi promowanie będącego w regresie zjawiska muzykowania domowego. Celem jest zachęcenie do wielopokoleniowego wykonawstwa muzyki, wydobycie zapomnianych umiejętności, dostarczenie radości wspólnego muzykowania. Uczniom i absolwentom szkół muzycznych umożliwi zaś publiczne występy wraz z członkami własnych rodzin, a także podzielenie się zdobytymi umiejętnościami. Podobne wydarzenia odbywają się w regionie i Polsce na tyle rzadko, iż Festiwal ma charakter unikatowy.
Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń' KUMAK Z RESZLA warmińsko-mazurskie Reszel 16
Reszel ma wiele zabytków i z tego jest znany, naszym celem jest zwrócić uwagę na inne wartości miasta. Chcemy żeby mieszkańcy byli świadomi zasobów Parku Miejskiego, żeby wiedzieli dlaczego jest wyjątkowy i przede wszystkim umieli o niego zadbać.Park położony w polodowcowym wąwozie, i wartka rzeka stwarzają wyjątkowe warunki i dlatego występują tu unikatowe populacje owadów i płazów. Żyje tu jeden z najrzadszych płazów w Polsce kumak nizinny oraz niezwykłe motyle- jest nawet paź żeglarek. Żeby właściwie przedstawić temat nawiążemy współpracę z pracownikami UW-M w Olsztynie, którzy prowadzili w parku badania. W trakcie projektu zostanie opracowany folder rzadkich gatunków, plakaty. Zależy nam aby uczestnicy warsztatów, wykładów wiedzieli jak zachowywać się w parku żeby "nie przeszkadzać" przyrodzie.Będziemy promować KUMAKA z Reszla, poświęcimy mu warsztaty papieroplastyki, zainteresujemy jego życiem i ochroną władze miasta.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem" „GUBIN NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU” lubuskie Zielona Góra 24
Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Gubinie zorganizowane zostaną przez SPOA „DALEJ RAZEM” z siedzibą w Zielonej Górze (którego członkami są m.in. rodziny dzieci z autyzmem z miasta i gminy Gubin) wraz z partnerem akcji - SPOA „Dom nad Lubszą” z Gubina. Nasze działania zakładają: Niebieski Marsz dla Autyzmu, który przejdzie ulicami miasta, akcję ulotkową wśród mieszkańców, audycję radiową i artykuły w prasie lokalnej o autyzmie, oświetlenie centralnego budynku w mieście (Baszta Ostrowska) na niebiesko, oplakatowanie miasta.Poprzez udział osób z autyzmem z różnych placówek oświatowych i terapeutycznych z terenu zach. części woj. lubuskiego w Prezentacjach Artystycznych Osób z Autyzmem „Tacy Sami” (w ub. roku 33 osoby z autyzmem uczestniczyły w tych prezentacjach!) pomożemy im zaprezentować szerszemu gronu odbiorców swój potencjał i talenty. Włączymy w to spotkanie włodarzy miasta, przedstawicieli różnych środowisk i organizacji oraz lokalnych przedsiębiorców.
Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami Zimowa półkolonia małopolskie Gorlice 9
Celem projektu jest zapewnienie dzieciom z rodzin biednych lub patologicznych atrakcyjnych, bezpiecznych i inspirujących ferii zimowych. Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych nie mają możliwości rozwoju, są podatne na negatywny wpływ otoczenia i już od najmłodszych lat zmagają się z różnymi uzależnieniami. Dlatego chcemy nauczyć ich jak w pełni wykorzystywać dane im przez Boga talenty, pokonywać wszelkie ograniczenia, prowadzić życie wolne od nałogów oraz wywierać pozytywny wpływ na życie innych ludzi wokół nich. Podczas półkolonii realizowane będą programy profilaktyczne, pozaszkolne i opiekuńczo-wychowawcze. W ramach projektu prowadzone będą zajęcia plastyczno-artystyczne, muzyczne, rytmiczno-taneczne, sportowe, teatr kukiełkowy, gry i zabawy integracyjne oraz wspomagające rozwój dziecka, warsztaty garncarskie oraz inne zajęcia edukacyjne. Wierzymy, że uczestnicy półkolonii nie tylko nauczą się czegoś nowego i spędzą miło czas, ale przede wszystkim poczują się ważni, akceptowani i kochani.
Stowarzyszenie przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu "Po prostu działaj" Dotknij Historii! małopolskie Olkusz 232
Nudzą cię lekcje lekcje historii w szkole? Nie musi tak być! Dzięki nam naprawdę będziesz mógł dotknąć i poczuć historii. Wykorzystując rekonstrukcję historyczną, krótkie filmy dokumentalne oraz atrakcyjne archiwalia, pokazywane w kontekście współczesności, stworzyliśmy interaktywny plan zajęć z historii lokalnej, podczas których dowiesz się i zapamiętasz ciekawe osoby i wydarzenia. Na początku opowieść o przeszłości usłyszysz od panów i pań w strojach z poprzedniej epoki, potem zobaczysz film dokumentalny z wypowiedziami świadków i inscenizacjami historycznymi, osadzony w tematyce danych zajęć, następnie będziesz mógł obejrzeć, dotknąć, przymierzyć wszystko co prelegenci ze sobą przywiozą: mundury, repliki broni, wyposażenie żołnierskie, rzeczy codziennego użytku... Dla każdego coś dobrego: dziewczęta będą mogły dowiedzieć się wiele o modzie sprzed kilkudziesięciu lat, natomiast chłopcy zapewne będą woleli "zająć się" bronią. Choć bojowo nastawionych dziewcząt nie wykluczamy... :)
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ BIESALA Targ Lokalnej Aktywności w Biesalu warmińsko-mazurskie GIIETRZWAŁD 26
Biesal to mazurska wieś koło Olsztyna. Mieszkańcy niechętnie angażują się w życie społeczne wsi a jest wielu takich, którzy mogą pochwalić się swoją m.in. artystyczną działalnością. Stowarzyszenie zaangażowało do współpracy lokalnych partnerów (dom kultury, szkoła, przedszkole, DPS, dom seniora, OSP, wójt gminy, Rada Sołecka) by zachęcić mieszkańców wsi do "wyjścia z domu" poprzez zagospodarowanie niewykorzystanej przestrzeni za budynkiem WDK i utworzenie tam otwartego miejsca integracji mieszkańców Biesala – Targu Lokalnej Aktywności. Pozyskano już środki na budowę zadaszonej sceny. Potrzebne są jeszcze stragany, ławki, stół, donice i oświetlenie. TLA to innowacyjna przestrzeń do prezentacji twórczości i działalności lokalnych organizacji oraz indywidualnych twórców, zdolnych dzieci i młodzieży podczas różnych imprez i wydarzeń. Na majową inaugurację TLA będzie przygotowana książka i spektakl o legendzie Biesala, pieczęć wsi i dukaty oraz regionalna potrawa "diabelski kociołek".
Stowarzyszenie Przyjaciół Trójwsi - Ostrowa, Przybynowa i Zaborza Renowacja pomnika bohaterów II wojny światowej w miejscowości Przybynów śląskie Żarki 24
Naszym projektem jest pomnik znajdujący się w miejscowości Przybynów. Pomnik, który jest wizytówką naszej miejscowości, kawałkiem jej historii, stoi przy drodze na szlaku pielgrzymkowym, lecz w ciągu 32 lat, czas i warunki atmosferyczne doprowadziły do jego zniszczenia. Pomnik poświęcony jest miejscowym bohaterom poległym w walce z okupantem w latach 1939 – 1945. Naszym wielkim pragnieniem jest renowacja pomnika i ogrodzenia, położenie kostki przed pomnikiem i uporządkowanie pobocza. Przed pomnikiem chcemy ustawić tablicę pamiątkową opisującą historię walk w Przybynowie, aby liczni turyści szlaku pielgrzymkowego i turystycznego poznali historię i bohaterstwo ówczesnych mieszkańców wsi. Chcemy, aby to miejsce przypominało następnym pokoleniom o ludziach, którzy walczyli o naszą wolność przypłacając to życiem. Praktycznie wszystkie prace będą wykonane siłami wolontariuszy i członków Stowarzyszenia, wydatki będą ukierunkowane wyłącznie na zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej Współpraca międzypokoleniowa przy ochronie miejscowych zabytków w Krzęcinie. Odnowienie XIX-wiecznego, wykonanego z piaskowca Krzyża z płaskorzeźbami na wiejskim cmentarzu. małopolskie Krzęcin 27
Kamienny, 6 metrowy Krzyż, który Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Krzęcińskiej chce odrestaurować, jest nie tylko symbolem religijnym, ale jednocześnie pięknym przykładem sztuki rzeźbiarskiej w piaskowcu; na cokole znajdują się płaskorzeźby o tematyce chrześcijańskiej. Krzyż niszczeje i bez odnowienia nie przetrwa tej zimy. Renowacja zostanie powierzona specjalistom, pracom będą towarzyszyć dodatkowe działania, -odnowa Krzyża stanie się wspólnym i ważnym przedsięwzięciem wszystkich mieszkańców wsi. Proces renowacji będzie na bieżąco dokumentowany fotograficznie przez Stowarzyszenie oraz rysunkami dzieci z miejscowej szkoły. Powstałe prace zostaną wyeksponowane na wystawie w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Stowarzyszenie, KGW, OSP i harcerze będą kwestować na rzecz odnowy zabytków. W dniu odsłonięcia Krzyżą odbędzie się harcerski bieg terenowy pn."Chrześcijańskie zabytki Krzęcina". Jego efektem będzie wykonanie inwentaryzacji wszystkich zabytków wsi (15) i zrobienie albumu.
Stowarzyszenie Pułap Zagadkowa Dzielnica VI małopolskie Kobylany 0
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie Questu, obejmującego obiekty znajdujące się na terenie Dzielnicy VI m. Krakowa, cechującej się niewykorzystanym potencjałem turystycznym, w dużej mierze ze względu na peryferyjną lokalizację w stosunku do rozwiniętego turystycznie centrum miasta. Opracowany i wdrożony quest to pomysł na prezentację, udostępnienie oraz interpretację dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Dzielnicy VI, poprzez zamierzone spotkanie jego uczestników (mieszkańców, turystów) z obiektami i walorami kultury Krakowa. Stanowi alternatywę dla tradycyjnego zwiedzania przestrzeni miejskiej (obciążonego kosztami wynajęcia przewodnika, zakupem materiałów informacyjnych, terminami wstępu do obiektów), w której uczestnicy questu stają się czynnymi uczestnikami wyreżyserowanej przez organizatorów przygody. Tworzenie questu będzie procesem, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele lokalnej społeczności, pod okiem wykwalifikowanych przewodników, pracowników naukowych.
Stowarzyszenie "Razem Lubnów i Nowowsielce" Rewitalizacja terenu "Grodzisko późno-średniowieczne w Lubnowie" dolnośląskie Lubnów 21
Uporządkowanie i zagospodarowanie terenu w centrum wsi, na którym od XII do XIV w zbudowane było średniowieczne grodzisko. Teren ten to fosa wraz wyspą, na której zostały pozostałości (głazy) średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej. W XVIII w teren ten został włączony w kompleks parku pałacowego, fosa została połączona ze stawami hodowlanymi, zostały posadzone drzewa. Obecnie teren ten to zarośnięta działka w centrum wsi na szlaku rowerowym "Kocie góry". Celem projektu jest: 1. Uporządkowanie terenu 2. Uporządkowanie zieleni 3. Budowa obiektów małej architektury: tablica informacyjna, miejsce odpoczynku (ławki, stolik, koszt na śmieci) na szlaku rowerowym
Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej Warsztaty średniowieczne i zabawy plebejskie - dla małych i dużych dolnośląskie Wołów 274
Późne średniowiecze.. mroczne wieki.. ale nie dla nas! Co robimy? Szyjemy ciuchy z XV wieku, gotujemy średniowieczne potrawy, chodzimy na szczudłach, strzelamy z łuku i wspólnie bawimy się i poznajemy naszą historię. Co zrobimy? Zorganizujemy cykl warsztatów średniowiecznych rzemiosł dla małych i dużych, podczas których będzie można m.in. wykonać siatkę kolczą, zrobić strzałę tradycyjną, którą później będziemy starać się trafić do tarczy, szyć średniowieczne pluszaki i sakiewki ze skóry, wyrzeźbić swoją własną łyżkę i zrobić wisiorek na rzemyku. Umiesz jeździć na nartach? Na pewno nie kilkuosobowych ;) Chodziłaś kiedyś na szczudłach? Chętnie sprawdzimy. Potrafisz przeciąć kapustę mieczem na dwie równe połowy? Jesteśmy bardzo ciekawi. Pokażemy Wam, że można w ciekawy sposób połączyć zabawę i naukę. A wspólnie z rówieśnikami i rodzicami można aktywnie i - twórczo spędzić wolny czas, zdrowo - na świeżym powietrzu. Wyrzućcie tablety i wskakujcie w ciżmy - Rycerze ze Stobna zapraszają!
Stowarzyszenie Rozowju Wsi Stradunia „Nasza świetlica – tu uczę się i bawię” opolskie Stradunia 17700
Najważniejszym celem projektu jest stworzenie miejsca, w którym dzieci będą mogły bezpiecznie i bezstresowo spędzać czas pozalekcyjny. Nowo powstała świetlica będzie pomostem między domem a szkołą., a dla rodziców stworzy możliwość podjęcia pracy zawodowej Realizując projekt zorganizujemy miejsce proponujące uczniom ciekawe formy rozwijające ich zainteresowania i zdolności.
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Stare Bogaczowice "Wsi spokojna, wsi wesoła z widokami dookoła" dolnośląskie Stare Bogaczowice 33
Projekt pn.: "Wsi spokojna, wsi wesoła z widokami dookoła", będzie realizowany w miejscowości Stare Bogaczowice koło Wałbrzycha. W ramach zadania zagospodarowana zostanie lokalna przestrzeń publiczna, gdzie znajdzie się punkt widokowy, z panoramą okolicznych pasm górskich, m.in Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych i Karkonoszy, miejsce do odpoczynku i rekreacji. Dodatkowo zostanie wytyczony i oznakowany szlak do uprawiania Nordic Walking i ścieżki pieszo-rowerowe. Punkt widokowy wykorzystany będzie jako miejsce edukacji dzieci - poznanie pasm górskich Sudetów Środkowych, promocja środowiska naturalnego i występującej w tym miejscu fauny i flory. Zagospodarowanie tego miejsca przyczyni się do integracji różnych grup wiekowych, a infrastruktura i szlaki, które zostaną wytyczone, zmotywują ludzi do aktywnego wypoczynku. Częściowo szlak Nordic Walking i ścieżki będą pokrywały się ze szlakiem cysterskim, wytyczonym przez Stare Bogaczowice, co podniesie zapewne atrakcyjność turystyczną wsi.
Stowarzyszenie Rozwoju i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Regionu "Przyjaźni Podmoklom" „Integrujmy się przy stole” lubuskie Babimost 1
Projekt zakłada zagospodarowanie miejsca na placu rekreacyjno- sportowym w Podmoklach Małych dla mieszkańców gdzie zostanie postawiony zewnętrzny stół do tenisa stołowego, przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wokół stołu zostaną zamontowane ławeczki parkowe, a teren zostanie uprzątnięty przez mieszkańców. Zostaną posadzone krzewy i posiana trawa. Od września w szkole w ramach zajęć w-f zostaną wznowione zajęcia gry w tenisa stołowego, tak aby dzieci po zamontowaniu stołu na zewnątrz mogły uczyć swoich rodziców, dziadków oraz seniorów z Klubu Aktywnego Seniora który działa w wiosce. Wolontariusze- mieszkańcy będą prowadzili edukationy – zajęcia edukacyjne z wszystkimi chętnymi którzy zechcą grać, a w szczególności z osobami niepełnosprawnymi i wykluczonymi społecznie. Następnie zorganizujemy rodzinny turniej tenisa stołowego połączony z integracyjnym festynem wiejskim.
Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi "Przystań Mościsko" 3MAJMY SIĘ RAZEM i …ZMIENIAMY LOKALNĄ RZECZYWISTOŚĆ dolnośląskie Mościsko 81
Aktywne organizacje pozarządowe to jeden z ważniejszych filarów rozwoju każdego regionu. NGO działają na rzecz lokalnej społeczności, przeciwstawiają się wykluczeniu społecznemu, walczą o interesy mieszkańców i dbają o edukację obywateli. W powiecie dzierżoniowskim funkcjonuje wiele aktywnych i niezwykle wartościowych organizacji pozarządowych. Większość z nich wciąż nie skorzystała jednak z ogromnego potencjału, jaki daje współpraca z innymi przedstawicielami III sektora. „Indiańskie” spotkanie integracyjne organizacji pozarządowych z terenu powiatu będzie swoistym bodźcem do podjęcia przez nie wspólnych działań na rzecz społeczności lokalnej i jej mieszkańców. Pozwoli na wzajemne poznanie swojej działalności, pomoże w budowie kapitału społecznego i umożliwi organizacjom zaprezentowanie swego dorobku. Najważniejszym efektem przedsięwzięcia będzie zbudowanie porozumienia oraz stworzenie lokalnej sieci podmiotów współpracujących ze sobą i działających zespołowo na rzecz wspólnego dobra.
Stowarzyszenie Rozwoju Orawy ODKRYWAMY SKARBY ORAWY małopolskie Jabłonka 75
Projekt "Odkrywamy skarby Orawy" ma na celu poprawę funkcjonalności i promocję lokalnych zasobów poprzez oznaczenie miejsc pamięci i zabytków znajdujących się na terenie Orawy, wydanie pocztówek i publikacji, oraz zorganizowanie konkursu fotograficznego w celu wypromowania nowo oznaczonych miejsc wśród mieszkańców i turystów. Obszar Orawy posiada wiele unikatowych i cennych miejsc nie tylko dla społeczności lokalnej ale i międzynarodowej. Wśród tych miejsc są min. drewniane dzwonnice loretańskie rozsiane po całej Orawie, które według wierzeń Orawian chronią mieszkańców przed burzami i ulewami, zapomniany cmentarz żydowski, farbiarnia, w której niegdyś farbowano płótno, kościół w Orawce z XVII w. czy źródełka siarczkowe z leczniczą wodą na różne dolegliwości zdrowotne. Wszystkie te miejsca z braku oznakowania i szczegółowego opisu są wciąż pomijane przez turystów zwiedzających Orawę i niedoceniane przez lokalnych mieszkańców. Zmiana tej sytuacji jest ideą tego projektu.
Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa "Zielonka" Kapliczki przydrożne we wsi Zielonka Nowa - odnowienie i przywrócenie znaczenia mazowieckie Zwoleń 68
Drodzy Internauci! Kapliczki przydrożne to nieodłączny element polskiego krajobrazu. Od wieków służyły nie tylko celom religijnym, ale stanowiły także widoczne znaki działań różnych wspólnot, zwłaszcza wiejskich. Nie inaczej w przypadku naszej wsi, Zielonki Nowej, której historia sięga wieku co najmniej XV i wiąże się m. in. z rodziną Kochanowskich. Kapliczki są jedynymi obiektami zabytkowymi we wsi. Fundowane były przez całą wspólnotę (gromadę) - mamy takie dwie - oraz przez osoby prywatne. Motywy stojące za ich powstaniem były różne - pobożność, chęć podziękowania za ocalenie w czasie zarazy... Są to jednak przede wszystkim materialne dowody działalności naszych Przodków. Upływ lat - najstarsze pochodzą z 1907 r. - odcisnął na nich swoje piętno, dlatego chcemy przywrócić im dawny blask i znaczenie. Chcemy, żeby nadal służyły jako miejsce spotkań i wezwanie do działań wspólnotowych. Prosimy o wsparcie naszego projektu!
STOWARZYSZENIE ROZWOJU WSI DŹWINIACZ DOLNY Międzypokoleniowe Centrum Rekreacyjno-rozrywkowe w Dźwiniaczu Dolnym podkarpackie Ustrzyki Dolne 68
Dzięki grantowi pragniemy wyposażyć świetlicę wiejską w stół bilardowy wraz z nakładkami do tenisa stołowego i cymbergaia, oraz osobnego tenisu stołowego dzięki którym mieszkańcy naszej wioski jak i okolicznych sołectwo mogliby wspólnie spędzać wolny czas i co najważniejsze otrzymać dostęp do form rozrywki niedostępnych dla naszych mieszkańców. Dodatkowo dzięki wspomnianym sprzętom pragniemy zapoczątkować serie lokalnych zawodów połączonych ze spotkaniami integracyjnymi naszej społeczności co jest sprawą szczególnie ważną w dobie zanikającej komunikacji między sąsiadami, oraz pogłębiającymi się przepaściami międzypokoleniowymi. Ufamy, że dzięki projektowi uda nam się zaktywizować nie tylko mieszkańców naszej wioski, ale również pokazać ludziom z sąsiednich wiosek, że dzięki odrobinie wysiłku i chęci można wspólnie zdziałać sporo dla lokalnej społeczności i tym samym zaktywizować ich do podobnych działań.
Stowarzyszenie Scena Kultury Nakręć dziadka komórką. mazowieckie Warszawa 2
Uświadamiamy młodym, że czas kiedy ich dziadkowie są jeszcze w dobrej formie i maja coś ciekawego do powiedzenie szybko minie. I tego czasu nie da się wrócić. A te starsze pokolenia mają nie tylko własne, arcyciekawe historie do opowiedzenia, ale też są świadkami zmian jakie zachodzą w miejscowościach, z którymi związane jest ich życie. "Nakręć dziadka komórką" to projekt atrakcyjny dla młodzieży tak ze względu na nowoczesny sposób dokumentowania historii jak i treść opowiadanych, rodzinnych, lokalnych historii. Młodzi dokonują archiwizacji dziedzictwa kulturowego, a także angażują inne pokolenia - rodziców, sąsiadów, świadków historii. To buduje społeczeństwo odpowiedzialne, nie bojące się zmian, a równocześnie szanujące historię. Historia uwieczniana jest za pomocą telefonów komórkowych. Dodatkowo zachęcamy również młodzież do ekspresji artystycznej poprzez stylizacje mody z epoki. Młodzi sami je muszą zaprojektować na podstawie zebranych materiałów.
Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki "Cienie zapomnianych kultur" zachodnio-pomorskie Kołbacz 18
Projekt „Cienie zapomnianych kultur” obywa się co roku w przestrzeni dawnego opactwa pocysterskiego w Kołbaczu, najstarszego obiektu ceglanego na Pomorzu. Odkryta przez grupę przyjaciół i pasjonatów przestrzeń dawnego spichlerza w nawie głównej kościoła została wspólnymi siłami uporządkowana i zamieniona na Galerię Cysterską. Tam, gdzie jeszcze do połowy lat 90. miejscowy PGR przechowywał zboże, dziś odbywają się spotkania, wystawy i koncerty. Projekt "Cienie zapomnianych kultur" to za każdym razem zaproszenie w ponadczasową podróż, która stawia pytania o naszą pamięć i tożsamość. Tu przenikają się różne porządki historyczne - od cystersów, książąt pomorskich po czasy PRL i współczesne. Obraz, słowo, dźwięk oraz zapach zboża i starego drewna tworzą wyjątkową aurę spotkań. Projekt promuje unikalne walory historyczne i turystyczne obiektów pocysterskich Kołbacza i podkreśla dalszą konieczność ich rewitalizacji.
STOWARZYSZENIE SPORTOWO - JEŹDZIECKIE IM. 10 PUŁKU UŁANÓW LITEWSKICH V Rajd Szlakiem 10 Pułku Ułanów Litewskich z 1939 pod hasłem „Ocalić od zapomnenia” podlaskie Grabowo 37
V Rajd Szlakiem 10 Pułku Ułanów Litewskich odbędzie się 1-3 maja 2016 r. Uczestnicy rajdu konno oraz bryczkami przejadą szlakiem którym przejeżdżał w 1939 r. 10 Pułk Ułanów Litewskich. We wszystkich miejscowościach na trasie przemarszu będziemy prezentować piękno i urok konia, umundurowanie i wyposażenia ułanów oraz zapoznawać z historią. Głównymi uczestnikami rajdu będą mieszkańcy powiatów: grajewskiego i kolneńskiego.
Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne ORZEŁ Świeszyno Moja pocztówka z gminy Świeszyno zachodnio-pomorskie Świeszyno 64
Gmina Świeszyno nie posiada i nigdy nie posiadała pocztówek ukazujących jej niewątpliwe walory. I właśnie to chcemy zmienić! W dobie internetu, portali społecznościowych, wiadomości elektronicznych, jakże miło jest otrzymać tradycyjną kartkę pocztową w atrakcyjnym wydaniu - na przykład z gminy Świeszyno! Dzięki projektowi chcemy zwiększyć świadomość lokalnej społeczności w zakresie posiadanych dóbr kultury i piękna otaczającego nas środowiska naturalnego. Pocztówki staną się wizytówką gminy Świeszyno nie tylko w Polsce, lecz również poza granicami naszego kraju. W ramach projektu zorganizujemy warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów oraz konkurs “Moja gmina w obiektywie”. Prace laureatów tego konkursu zostaną wykorzystane do przygotowania 10 różnych widokówek przedstawiających walory danego sołectwa. Po zakończeniu projektu pocztówki zostaną nieodpłatnie przekazane instytucjom i podmiotom z terenu gminy Świeszyno odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.
Stowarzyszenie Strefa Inicjatyw Społecznych Platforma Lokalnych Inicjatyw Społecznych – klikasz, wiesz, działasz! świętokrzyskie Kielce 95
„Zróbmy coś! „ - od tego stwierdzenia zaczyna się wiele fantastycznych projektów. Ale też wiele na nim tylko się kończy. Bo nie wiadomo jak, z kim, gdzie i dla kogo. Bo nikt nie wsparł, nie zdopingował. My, w Stowarzyszeniu Strefa Inicjatyw Społecznych chcielibyśmy, by w naszym mieście, w Kielcach, w tych najmniejszych, lokalnych – rodzinnych, przyjacielskich, sąsiedzkich społecznościach takie właśnie fantastyczne projekty powstawały. By można je było pokazać, promować, dzielić się nimi. Temu ma służyć PLIS - Platforma Lokalnych Inicjatyw Społecznych. Pomyślana jako miejsce, gdzie specjaliści i lokalni liderzy społeczni dzielić się będą doświadczeniem i wiedzą z tymi, przed którymi dopiero pierwszy krok w działalności społecznej. Powstanie platforma blogowa, edukacyjno-informacyjna, baza pomysłów i inspiracji, kalendarz wydarzeń, w których warto wziąć udział i projektów, do których warto dołączyć. Miejsce dla każdego.
Stowarzyszenie Sympatyków Kochanowskiego Klasa Młodych Przedsiebiorców wielkopolskie Konin 3
Młodzi , przedsiębiorczy, kreatywni gimnazjaliści to przyszli dobrzy pracownicy, którzy będą potrafili wybrać zawód i realizować swoje plany oraz marzenia . Wiedza to nie wszystko. Potrzebne jest jeszcze doświadczenie.Klasa Młodych Przedsiębiorców pozwoli uczniom na systematyczne poznawanie rynku pracy i poszukiwaniu na nim najbardziej odpowiednich ofert. Młodzi Przedsiębiorcy poznają także tajniki ekonomii, aby móc zakładać własne firmy i w ten sposób rozwijać region i miasto.Nauczą się także współpracy w grupie, dzielenia się doświadczeniem , wzmocni wiarę w swoje możliwości. Kontakt z różnymi zakładami pracy oraz spotkania z ludźmi sukcesu ekonomicznego pomoże uczniom kształtować wizję swojej przyszłości. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się,że liczy się pomysł i chęć samorealizacji , a wtedy ich marzenia się spełnią. Ważnym elementem działań jest także motywowanie młodych ludzi do pozostawania w rejonie konińskim i rozwój regionu..
Stowarzyszenie Trójka na Plus Teatr Niewidzialnych Dzieci wielkopolskie Słupca 112
Celem projektu jest stworzenie warsztatów teatralnych. Projekt skierowany jest do uczniów nieśmiałych, mało wyróżniających się w społeczności uczniowskiej, często wręcz "niewidzialnych", którzy różnią się między sobą statutem materialnym i społecznym, co ma być bazą do dyskusji na tematy trudne. W trakcie trwania warsztatów, nastąpi wspólne tworzenie scenariusza Naszego przedstawienia, aby opowiadana historia była prawdziwa i odzwierciedlała życie uczniów. Uczestnicy będą pracować nad swoimi umiejętnościami społecznymi tj.: wzajemną współpracą, porozumiewaniem się, a także będą ćwiczyć pamięć, przełamywanie wstydu i nieśmiałości. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję rozwijać swoje umiejętności manualne oraz projektowe tworząc wszystkie rekwizyty i dekoracje. Zajęcia mają doprowadzić do dwóch występów przed publicznością szkolną, a tematyka spektaklu poruszająca zagadnienia społeczne ma prowadzić do dalszych dyskusji na zajęciach wychowawczych.
Stowarzyszenie Trójkąt Warmiński Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej warmińsko-mazurskie Jeziorany 237
Zrealizowany przez 8 województw projekt o nazwie Szlak Frontu Wschodniego, założeniem którego było, iż trasa będzie wiodła w pobliżu obiektów historycznych z lat 1914-1918; pól walki, architektury obronnej i miejsc pamięci, mający na celu wykreowanie i promocję nowej atrakcji turystycznej naszego regionu, winien być uzupełniony o miejsca istotne dla przebiegu działań wojennych w czasie Wielkiej Wojny na terenie Warmii i Mazur. . Stowarzyszenie Trójkąt Warmiński zainteresowane jest podjęciem działań w kierunku oznakowania cmentarzy wojennych a w późniejszym czasie również ich renowacji. Otrzymaliśmy zgodę na stworzenie dodatkowej pętli na Szlaku wykorzystując logotypy szlaku wraz z przykładowym wyglądem tablicy informacyjnej o obiekcie. W ramach operacji wykonane zostanie jednolite oznakowanie wybranych cmentarzy wojennych na terenie wsi Zerbuń, Biesowo oraz Biesówko - tablice informacyjne o obiekcie (łącznie 5 szt.)
Stowarzyszenie Turystyczno Motorowodne „Odra Czerwieńsk” Skansen Fortyfikacyjny „Czerwieńsk” to nie tylko budowle militarne lubuskie Czerwieńsk 23899
Program ma na celu popularyzację historii naszego regionu ponad podziałami narodowościowymi i politycznymi. Projekt oparty będzie o tzw. "lekcje „żywej historii" prowadzonej w obiektach Skansenu Fortyfikacyjnego „Czerwieńsk” dla uczniów lokalnych szkół. W ramach projektu chcemy pokazywać losy żołnierzy obydwu stron walczących o umocnienia Lini Odry - "Oderstellung", przede wszystkim, jako zwykłych ludzi, synów i mężów, którzy nie zawsze mogli po wojnie przywitać swoje matki, żony, czy córki. Chcemy wyrobić u młodych ludzi poczucie zdrowego patriotyzmu, opartego na tolerancji oraz szacunku dla mogił żołnierzy wszystkich walczących stron, niezależnie od ich narodowości. Ukoronowaniem projektu będzie konkurs na pracę (prezentacja multimedialna) pod tytułem "Stąd pochodzę", w którym będą mogli wziąć udział uczestnicy projektu. Nagrody, które ufunduje Skansen Fortyfikacyjny „Czerwieńsk”, wręczone zostaną w auli UGiM Czerwieńsk, w obecności Burmistrza oraz przedstawiciela oddziału BZ WBK.
Stowarzyszenie Walka Kostrzyn Uatrakcyjnienie Placu Zabaw na ternie wsi Klony wielkopolskie Kostrzyn 57
Projekt ma na celu uatrakcyjnienie miejsca, które wspólnie tworzymy. Na ten moment otrzymaliśmy od Gminy działkę, która została przez mieszkańców wykarczowana i uporządkowana. W ramach funduszu sołeckiego zakupiliśmy ogrodzenie, trawę, zabawkę typu konik oraz ziemię do wyrównania terenu. Mieszkańcy zaangażowani w tworzenie tego miejsca ogrodzili teren, zasiali trawę na boisku, stworzyli ognisko oraz ławki dookoła. Jeden z mieszkańców podarował piaskownicę na Plac Zabaw. Z pozostałych na ten rok środków z funduszu sołeckiego oraz dodatkowych środków jakie udało nam zdobyć od Gminy Kostrzyn zostaną zakupione bramki piłkarskie oraz bujaczek na sprężynie. Z pieniędzy w ramach grantu chcielibyśmy doposażyć Plac Zabaw tak aby nasze dzieci miały stworzone ciekawe miejsce gdzie mogą kreatywnie spędzać czas wspólnie i z rodzicami. Stworzone miejsce integracji społecznej będzie stanowiło dla nas swego rodzaju fundament do dalszych działań.
Stowarzyszenie Wielkie Serce "Nasza pracownia - tu się uczymy, tu sprzedajemy" małopolskie Kraków 21
Zmiana zwykłej sali lekcyjnej, która ze względu na specyfikę budynku składa się z przedsionka (jest to aktualnie składzik materiałów dydaktycznych) na część wyglądającą jak prawdziwy sklep. Byłaby to pracownia zawodu sprzedawcy z prawdziwego zdarzenia. Duża, profesjonalna lada, a za nią regały sklepowe zawierające opakowania produktów potrzebnych do prowadzenia zajęć. Na ścianach samoprzylepne tablice kredowe informujące o danych promocjach. Na ladzie sprzedażowej kasa fiskalna i inne atrybuty profesjonalnego sprzedawcy. Całość pomieszczenia oczywiście odnowiona i pomalowana. Powiew świeżości i pełnego profesjonalizmu.
Stowarzyszenie WIĘZY "DAWNYCH ZABAWEK CZAR - PAPIER, ŻELAZO, KAMIEŃ". Projekt składa się z dwóch części (dwóch wystaw): (1) Dawnych zabawek czar; (2) Papier - Żelazo - Kamień. mazowieckie Wiązowna 22
""DAWNYCH ZABAWEK CZAR - PAPIER, ŻELAZO, KAMIEŃ" to projekt łączący dwie wystawy planowane w Wiązownie (pow. otwocki) na zimę 2015-2016. Na pierwszą wystawę ("Dawnych zabawek czar", grudzień-styczeń) zapraszamy całe rodziny. Przybyli będą mieli niepowtarzalną okazję, by pograć w stare gry komputerowe lub pobawić się klockami LEGO sprzed 20 lat. Chcemy przybliżyć dzieciom świat zabaw i zabawek ich rodziców i dziadków, czy też starszego rodzeństwa (m.in. stare komputery, filmy rysunkowe, zestawy LEGO, gry planszowe, pluszaki). Interaktywny charakter wystawy pozwoli zwiedzającym bawić się eksponatami. Druga wystawa ("Papier - żelazo - kamień", luty-marzec) zaprezentuje dzieła sztuki wykonane przez uznanych artystów w różnym materiale (na papierze, w metalu, w kamieniu). Chcemy pokazać, jak wyobraźnia artysty i rodzaj tworzywa oddziałują na siebie, współtworząc dzieło sztuki.
STOWARZYSZENIE WOLNA EDUKACJA Śmieci przerywają łańcuch życia śląskie TYCHY 60
Stowarzyszenie poprzez organizację warsztatów chce przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej, a także w bezpośredni sposób poprawić czystość i estetykę przestrzeni wspólnej. Beneficjentami akcji będą dzieci będące podopiecznymi stowarzyszenia które aktywnie wezmą udział w międzynarodowej kampanii Sprzątanie Świata (Clean Up the World) . Kampania ta ma finał każdego roku w 3 weekend września, polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Finał zostanie poprzedzony zajęciami edukacyjnymi przeprowadzonymi metodami aktywizującymi grupę czyli poprzez zajęcia ruchowe, plastyczne i wycieczki edukacyjne. Zajęcia zostaną przeprowadzone przez członków stowarzyszenia jak i we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi aktywnie na rzecz lokalnego środowiska.
Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy Tradycja Przyszłością Sypitek warmińsko-mazurskie Ełk 9
Głównym celem projektu,,Tradycja Przyszłością Sypitek" jest zainspirowanie i zaktywizowanie społeczności lokalnej Sypitek i powiatu ełckiego, do podjęcia działań prorozwojowych i wykorzystania potencjału lokalnego i tradycji w dziedzinie produktu lokalnego oraz branży agroturystycznej. Forma przeprowadzenia projektu jest rozwiązaniem innowacyjnym podzielonym na ,,Festiwal Lokalne Smaki Mazur Garbatych, dialog pokoleń przekazanie receptur dla młodszych mieszkańców i młodzieży z Sypitek i powiatu ełckiego oraz prelekcja przez osobę zajmującą się opisem historii Sypitek i okolic. Promocja i rozwój produktu lokalnego przyczyni się do wykorzystania lokalnych zasobów i tradycji oraz polepszenia warunków bytowych społeczności. Projekt ,,Tradycja Przyszłością Sypitek'' to również spotkanie pokoleń- rozmowy, opowieści i przekazywanie doświadczeń. Rozrywkową część projektu zapewni występ zespołu ludowego przy ognisku.
Stowarzyszenie Wspierania Wsi "Wspólne Dobro" Sala multimedialna wielkopolskie Kuchary 349
Środki uzyskane z programu wykorzystamy na wyposażenie szkoły w sprzęt multimedialny: laptop, projektor i ekran przenośny. Szkoła jest bardzo zaniedbana, ponieważ przez co najmniej kilka ostatnich lat władze gminy dążyły do jej likwidacji. Po długotrwałych walkach wynegocjowaliśmy przekazanie szkoły i przedszkola stowarzyszeniu. Od początku chcemy dążyć do rozwoju szkoły, a sprzęt multimedialny w dzisiejszych czasach jest niezbędny. Wyposażenie będzie wykorzystywane także przez warsztaty terapii zajęciowej oraz wszystkich mieszkańców na zebraniach wiejskich i innych spotkaniach. Szkoła jest głównym ośrodkiem kultury na wsi, a Stowarzyszenie powstało nie tylko w celu prowadzenia szkoły, ale także w celu ożywienia i rozwoju wsi. Chcemy dążyć do co raz lepszej integracji mieszkańców ze szkołą oraz z warsztatami terapii zajęciowej, czyli z osobami niepełnosprawnymi. Każda kwota jest znacząca nie tylko dla rozwoju wsi, ale może zaważyć o przetrwaniu istniejącej od ponad 130 lat szkoły.
Stowarzyszenie "Zaczarowana Pomoc" Dzielę się tym, co mam w sobie i zmieniam świat wokół mnie śląskie Katowice 3
Wierzymy, że każdy człowiek dysponuje zasobami, umiejętnościami, aby kreować przestrzeń wokół siebie i czynić świat lepszym miejscem. Nasz projekt „Dzielę się tym co mam w sobie i zmieniam świat wokół mnie” ma na celu uruchomienie potencjału tkwiącego w będzińskich seniorach i umożliwienie im realizację własnych pomysłów na rzecz innych z wykorzystaniem posiadanego doświadczenia i umiejętności. Chcemy zintegrować dwa światy seniorów i dzieci. Zmieniać postrzeganie starości. W ramach projektu seniorzy wystawią bajkę dla dzieci pt. „Jak książę Jędrzej Kurze Udko szukał żony” autorstwa Magdaleny Dudek. Seniorki uszyją dla Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie pokrowce na krzesła i zasłony, co pozwoli niedużym nakładem poprawić estetykę pomieszczeń, z których korzystają seniorzy. Odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci i seniorów podczas, których powstaną kartki świąteczne. Kolejne międzypokoleniowe spotkania to kultywowanie tradycji wspólnego kolędowania.
Stowarzyszenie "Zamek Czocha" Hartmannsdorf - filia obozu Gross Rosen. Zachować pamięć dolnośląskie Leśna 20
Projekt ma na celu utworzenie trwałego miejsca pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen - filia Hartmannsdorf (dziś Miłoszów k.Leśnej, woj. dolnośląskie) poprzez postawienie pamiątkowego obelisku w miejscu, gdzie znajdował się obóz. Obelisk wykonany będzie z granitu strzegomskiego i pozyskany ze złoża w okolicy, gdzie mieścił się główny obóz Gross-Rosen. Hartmannsdorf więźniowie we wspomnieniach określali jako "wieś silnych ludzi", z uwagi na katorżnicze warunki pracy i przebywania. Dziś miejsce to jest zapomniane (łąka i zarośla), obóz spalono wiosną 1945 przez wycofujące się oddziały SS. Dodatkowo, dzięki przygotowywanej przez młodzież gimnazjalną z Leśnej, społeczność lokalna Miłoszowa i członków Stowarzyszenia "Zamek Czocha" sztuce teatralnej nawiązującej do tamtych wydarzeń nastąpi oraz trwałe udokumentowanie widowiska teatralnego o obozie. Dokonana zostanie rejestracja widowiska i bezpłatne rozpowszechnienie go w postaci płyt DVD (wraz z książką o obozie).
Stowrzyszenie Przyjaciół Grabskiego „ Miejsce pamięci z widokiem na przyszłość” lubelskie Lublin 417
Projekt realizowany będzie w ramach promocji i upamiętnienia postaci, która wywarła pozytywny wpływ na lokalne środowisko i której dorobek jest żywy w lokalnej świadomości . Postać Mariana Kolasiewicza– legionisty, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, żołnierza II wojny światowej zamordowanego w Bykowni (tzw. lista ukraińska zamordowanych na wschodnie oficerów Wojska Polskiego) warta jest aby zaistniała w świadomości szerszego grona obywateli. Dzięki naszemu projektowi budowane będą więzi międzypokoleniowe oraz zagospodarowana zostanie lokalna przestrzeń publiczna.
Strzelecki Ośrodek Kultury Mój mały skrawek zieleni w centrum miasta opolskie Strzelce Opolskie 64
Projekt ekologiczny dla najmłodszych dzieci łączący edukację, zabawę, sztuki plastyczne, manualne służące docelowo wzrostowi świadomości młodego człowieka nt. otaczającego nas środowiska, zagrożeń płynących z zanieczyszczeń tego środowiska, ukształtowaniu właściwych postaw wobec fauny i flory. Dzieci zaangażowane w zadania w sposób bezpośredni - wizualny, werbalny i namacalny powoduje, że więcej rzeczy, zagadnień potrafią zapamiętać. Mały człowiek poprzez ten projekt będzie się uczył być przyjacielem przyrody, małym ogrodnikiem, który sam posadzi sobie drzewko czy inną roślinkę i będzie samodzielnie ją pielęgnował. Dzieci, przy pomocy dorosłych, wybudują własny zielony ogródek z domkiem wplecionym w architekturę centrum miasta, który docelowo będzie służył jako miejsce zabawy i wypoczynku tak dla dziecka jak i rodzica. Zostanie stworzone przyjazne miejsce, w którym można odsapnąć od zgiełku i gwaru miejskiego.
Suwalski Ośrodek Kultury ART – PLAST familijne plenerowe spotkania ze sztuką podlaskie Suwałki 27
Projekt będzie polegał na cyklicznych spotkaniach artystycznych, odbywających się raz w miesiącu, od wiosny do jesieni, w przestrzeni miejskiej Suwałk. Spotkania będą miały charakter rodzinny, wielopokoleniowy (będą skierowane do dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów). Wyjście ze sztuką w przestrzeń publiczną Suwałk wpłynie pozytywnie na: - wykorzystanie przestrzeni miejskiej, która stanowi jedną z największych jego wartości, jako dobra wspólnego, miejsca kontaktu z kulturą, - interakcje między obcymi sobie ludźmi i między pokoleniami, wzajemne poznanie siebie (wspólne zabawy i gry jednoczą społeczność lokalną), - przygotowanie mieszkańców miasta do odbioru współczesnej sztuki oraz aktywnego uczestnictwa w kulturze. Spotkania będą realizowane przez instruktorów SOK, przy udziale młodzieży skupionej przy SOK- grupy teatralnej Mikrus i teatru Form Czarno-Białych PLAMA. Każde spotkanie będzie miało określoną tematykę, wokół której będą realizowane działania twórcze i etiuda teatralna.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starej Sobótce Po sąsiedzku pod dębem - integracja mieszkańców sołectw pod dębem łódzkie Grabów 43
Mieszkańcy małych wiejskich miejscowości chcą by dąb o średnicy prawie 5 m. stał się pomnikiem przyrody.Teren wokół drzewa wymaga uporządkowania.Obecnie jest zarośnięty i zaniedbany.Po uporządkowaniu terenu zaplanowano dostawienie ławek, stołu oraz postawienie ogrodzenia.W planach jest również posadzenie nowych drzewek. Do wykonania ogrodzenia potrzebny będzie tylko cement, pozostałe materiały zostaną dostarczone przez Mieszkańców. Mieszkańcy zadeklarowali również prace przy porządkowaniu terenu i wykonaniu ogrodzenia.Na terenie miejscowości Wygorzele znajduje się plac po starej szkole.Rada sołecka wraz ze społecznością uczniowską chcą by na miejscu starej szkoły stanął kamień wraz z tablicą przypominającą o jej dawnej funkcji. Wszystkie te zadania zostały zaplanowane na sołeckim zebraniu i spotkały się z aprobatą mieszkańców jak również z wolą aktywnego uczestniczenia w kolejnych etapach projektu.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie Aktywny Senior - Uśmiechnięty Junior dolnośląskie Pszenno 25
Projekt pozwoli na wykazanie się inicjatywą mieszkańców. Uczestnicy pokażą, że wspólne spędzanie wolnego czasu jest alternatywą dla kontaktów nawiązywanych za pośrednictwem komunikatorów i portali. Chcemy uaktywnić środowisko lokalne we współpracy ze szkołą. W ofertę opiekuńczo- edukacyjno- kulturalną zostaną włączeni seniorzy z miejscowości. Dzięki temu proces uczenia się dzieci zostanie wzbogacony i urozmaicony. Ważnym aspektem uczenia się międzypokoleniowego jest doświadczanie zabawy i radości. Dlatego zostaną zorganizowane wspólne wyjazdy, zabawy, uroczystości, tańce. Wszystkie podjęte w ramach projektu działania międzypokoleniowe wzbogacą relacje i będą przeciwdziałały izolacji osób starszych. Przede wszystkim nacisk będzie położony na aktywność ruchową, która zapewni poprawę kondycji zdrowotnej na każdym etapie życia. Z przyjacielem w realu możemy się pośmiać, poćwiczyć, wymienić doświadczenia i pomysł, przekazać wiedzę. Razem możemy więcej.
Szkoła Podstawowa im. Wisławy Szymborskiej w Konikowie Koło teatralne międzypokoleniowe ,, My artyści" zachodnio-pomorskie Świeszyno 78
Zabawa międzypokoleniowa w teatr. Rodzice wraz z dziećmi przygotują przedstawienia dla różnych grup społecznych. Uzyskane doświadczenie pomoże uczniom w dalszym życiu, nauczy ich występów przed publicznością.
Szkoła Podstawowa nr 19 w Sosnowcu zagospodarowanie terenów wokół boisk sportowych - zamontowanie ławek dla dzieci i dorosłych śląskie Sosnowiec 0
Projekt zakłada zamontowanie ławek wokół boiska do piłki siatkowej i koszykowej. Będą one służyła uczniom,którzy często zmuszeni są do siedzenia na trawie oraz będą też służyły rodzicom i dziadkom, którzy przyprowadzają na boiska swoje pociechy w godzinach popołudniowych.Ławki będą wygodne i estetyczne, poprawią jakość spędzania czasu dzieci i dorosłych.Przyczynią się również do integracji środowiska lokalnego.
Szkoła Podstawowa nr 26 im. Armii "Łódź" Wertykalny park kieszonkowy. łódzkie Łódź 18
Co zrobić kiedy w mieście nie ma terenu na zieleń miejską? Załóżmy ogród wertykalny i ukwiećmy go. Pokażmy, że można. Stwórzmy własny park kieszonkowy.
Szkoła Podstawowa nr 89 w Poznaniu im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Świeżo, zdrowo, sezonowo - czyli lokalna edukacja kulinarna w Osiemdziesiątce Dziewiątce”. wielkopolskie Poznań 269
Stoi szkoła na Winiarach, wprawdzie z zewnątrz całkiem szara, jednak gdy uchylisz drzwi, od pomysłów aż się skrzy! Nadciągają zewsząd trzpioty, słychać wrzaski i chichoty. Barwny tłumek galopuje, z główek wiedza aż paruje! Jeśli chcesz by twa pociecha rozpływała się w uśmiechach, dobrym zdrowiem wciąż tryskała oraz wiedzą olśniewała… głosuj proszę dziś ochoczo, na nasz projekt co jednoczy, stare z nowym, a nudne z kolorowym. A co? zapytasz ciekawie, nic Ci mój drogi teraz nie wyjawię, zamiast tego... już dziś zapraszam do naszego kulinarnego świata.
SZKOŁA PODSTAWOWA W CHOBOCIE Klub Przyjaciół Pszczoły mazowieckie HALINÓW 95
Albert Einstein powiedział kiedyś, że jeśli pszczoły znikną, wkrótce to samo stanie się z ludźmi. Pszczoły wymierają obecnie w zastraszającym tempie, a Klub Przyjaciół Pszczoły ma szerzyć wiedzę o pszczołach wśród dzieci i dorosłych i pokazać jak ważny jest ich wpływ na nasze życie i zdrowie. Kto wie, że pszczoły mają narodowość i język? Że porozumiewają się tańcem? Że są budowniczymi, z których wiedzy czerpią architekci? Jak możemy pomóc im przeżyć? Na te tematy będziemy rozmawiać z dziećmi na zajęciach plastycznych, tanecznych, muzycznych oraz językowych. Dla dorosłych zorganizujemy prelekcje o znaczeniu pszczół i wykorzystaniu produktów pszczelich w lecznictwie i kuchni. Zwieńczeniem całorocznych aktywności będzie Piknik dla mieszkańców gminy, który będzie połączeniem wiedzy i zabawy. Odbędzie się pokaz przedstawienia "Taniec pszczoły", będą konkursy dla dzieci i dorosłych, będziemy rozdawać rośliny miododajne oraz sprzedawać fanty, z których dochód przeznaczymy na ochronę pszczół.
Szkoła Podstawowa w Dziembowie Moja mała ojczyzna - poznaję sztukę i kulturę mojego regionu. wielkopolskie Kaczory 3
Celem projektu jest umożliwienie dzieciom z wiejskiej szkoły w Dziembowie poznania kultury i sztuki naszego regionu. Beneficjentami programu są uczniowie SP w Dziembowie – 87 osób. W ramach projektu organizowane będą wyjazdy do regionalnych skansenów i muzeów. Przewidziane są też spotkania z lokalnymi twórcami rękodzieła w formie warsztatów w okresie bożonarodzeniowym i wielkanocnym w celu zaprezentowania i nauki ręcznego wykonywania ozdób świątecznych. Do udziału w zajęciach zapraszane będą lokalne grupy teatralne i artystyczne. Projekt ten da szansę uczniom na poszerzenie horyzontów a także uwrażliwienie na sztukę i kulturę.
Szkoła Podstawowa w Lubeni PROJEKT Pamięć ciągle żywa. Upamiętnienie postaci, które miały pozytywny wpływ na nasza miejscowość za pomocą budowy multimedialnej izby pamięci. podkarpackie Lubenia 0
Chcemy wykorzystać przestrzeń lokalną do utworzenia multimedialnej izby pamięci bohaterów naszej miejscowości. Beneficjenci: uczniowie, ludność lokalna. Cel projektu: Kultywowanie pamięci postaci ważnych dla Lubeni: ks. Franciszka Łuszczki, poetki Stanisławy Kopiec, przebudowa miejsca, które z uwagi na bezpieczeństwo, jest odgrodzone od reszty szkoły za pomocą barierki w multimedialną izbę pamięci osób zasłużonych dla Lubeni. Sposób realizacji: Zaprojektowanie i stworzenie plansz z informacjami o ważnych postaciach, przebudowa przestrzeni szkolnej, stworzenie przez uczniów, z pomocą nauczycieli, we współpracy z ludnością lokalną filmów postaciach ważnych dla Lubeni, które będą dostępne a urządzeniach przenośnych za pomocą kodów QR, zamieszczonych w izbie pamięci. Korzyści z projektu: upamiętnienie postaci, które wywarły pozytywny wpływ na nasze środowisko, integracja lokalnej społeczności i różnych pokoleń mieszkańców przy pacy nad filmami, poprawa estetyki przestrzeni szkolnej.
Śląski Ogród Botaniczny - Związek Stowarzyszeń OGRODOWE INSPIRACJE śląskie Mikołów 58
Projekt będzie zrealizowany na terenie Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Zaplanowane są trzy główne zadania we współpracy ze Świetlicą Środowiskową przy Hufcu ZHP w Bytomiu, Piekarskim Stowarzyszeniem Przyrodników oraz Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Radzionkowie: 1. Budowa ścieżki edukacyjnej dla dzieci z drewnianymi rzeźbami zwierząt; 2. Budowa elementów małej architektury (stojaki rowerowe, miejsca odpoczynku), aranżacja miejsca na ognisko; 3. Budowa budek dla ptaków i tablicy edukacyjnej, przeprowadzenie warsztatów ornitologicznych dla uczestników Projektu. Celem jest poprawa funkcjonalności, estetyki i walorów edukacyjnych Ogrodu przy zaangażowaniu lokalnej społeczności reprezentującej różne grupy wiekowe. Istotnym elementem projektu jest emocjonalne związanie uczestników Projektu z Ogrodem jako wspólną zieloną przestrzenią. Praktycznym dopełnieniem projektu będzie wykorzystanie powstałych elementów podczas bieżących zajęć edukacyjnych.
Torzymski Ośrodek Kultury Budowa boiska "Moje boisko - siatkówka plażowa 2015" lubuskie Torzym 25
Beneficjentem projektu jest Torzymski Ośrodek Kultury a partnerem sołtys oraz Rada Sołecka wsi Drzewce Kolonia. W projekt będzie zaangażowana społeczność wsi, oraz miejscowy artysta Maciej Chwistek, który za darmo wykona tablicę pamiątkową, ręcznie rzeźbioną. Celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców, ich integracja, stworzenie przestrzeni do aktywnego wypoczynku, upamiętnienie założenia wsi oraz jej historii. Wieś jest położona na terenach leśnych, obecnie znajduje się tutaj obszar NATURA 2000. W budowę boiska zaangażowana będzie lokalna społeczność, Torzymski Ośrodek Kultury, Sołtys, Rada Sołecka, oraz Gmina wraz z Burmistrzem Torzymia. Obrzeże boiska zostanie zabezpieczone krawężnikami, podłoże włókniną, następnie wkopane zostaną słupki oraz zostanie zawieszona siatka. Tak przygotowane boisko zasypane zostanie piaskiem. W pobliżu boiska postawiona zostanie tablica wykonana ręcznie przez p. Macieja Chwistka. Przy budowie zaangażowana będzie lokalna społeczność.
Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu Kościuszko wiecznie żywy świętokrzyskie Połaniec 41
Projekt „Kościuszko wiecznie żywy” to żywa lekcja historii przypominająca czasy Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 r. Scenariusz zakłada prezentowanie na ulicach miast, kilku wybranych najważniejszych epizodów z tego powstania, z przypomnieniem miejsc i dat, a wszystko to w formie krótkich scenek (m.in. przysięga w Krakowie, bitwy, ogłoszenie Uniwersału Połanieckiego itd.). Scenki zostaną zagrane przez uczestników projektu, a udział w nich wezmą widzowie lub przypadkowi przechodnie, którzy wcielani będą np. w mieszczan krakowskich, kosynierów, czy rosyjskich żołnierzy.
Towarzystwo Miłośników Rudzicy Opracowanie i druk książki poświęconej Dolinie św. Wendelina w Rudzicy. śląskie Rudzica 3
W Rudzicy (woj. śląskie, powiat bielski) w środku lasu znajduje się urokliwe miejsce - Dolina św. Wendelina. Jej centrum stanowi kapliczka oraz wypływające w tym miejscu źródełko. Na miejscu znajdują się też ławki, które umożliwiają relaks i wyciszenie oraz rzeźby świętego i studnia. Jest to niezwykle ważne dla lokalnej społeczności miejsce. Dolina św. Wendelina jest częstym celem spacerów i wycieczek rowerowych. Tajemnicza i nieznana jest geneza tego miejsca. Wzmianki o nim znajdują się w kronikach już w roku 1856. W żadnym innym miejscu w Polsce nie czci się św. Wendelina - żyjącego w VI wieku irlandzkiego mnicha. Nie wiadomo skąd jego kult przywędrował do Rudzicy. Celem projektu jest zebranie wspomnień związanych z Doliną oraz ich opracowanie i wydanie w formie książkowej. Podjęta zostanie próba rozwikłania zagadki związanej z powstaniem tego pięknego zakątka. Pośrednim celem jest także promocja Doliny jako ciekawej atrakcji turystycznej.
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Sanoku "Przełamać bariery" podkarpackie Sanok 55
Beneficjenci projektu to 20 osobowa grupa podopiecznych z Domu Inwalidy Bezdomnego (DIB) i 20 osoba grupa dzieci z Parafialnych Świetlic Socjoterapeutycznych. Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa osób, środowisk ubogich, odrzuconych społecznie, niekiedy niepełnosprawnych. Projekt będzie realizowany wielopłaszczyznowo – poprzez wyjazd i zwiedzanie interesującego rejonu Bieszczad oraz uwrażliwi i zbliży emocjonalnie dwa pokolenia (podopiecznych i dzieci), których wspólnym przymiotem jest niedostatek, bieda, niekiedy toksyczne i traumatyczne przeżycia. Końcowym efektem realizowanego projektu będzie zebranie wrażeń i wiadomości o naszym regionie po wycieczce w Bieszczady na ognisku integracyjnym, a także – a może nade wszystko - zbliżenie emocjonalno - psychiczne wspólnoty międzypokoleniowej, wnioski i uwrażliwienie na wspólne problemy i potrzeby, co z pewnością zaowocuje na bliższe kontakty w przyszłości.
Towarzystwo Pomocy om. św. Brata Alberta - Koło Jeleniogórskie Przez wolontariat do dojrzałości dolnośląskie Jelenia Góra 39
Projekt skierowany jest do podopiecznych Ośrodka Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Mysłakowicach- młodzieży często zaniedbanej wychowawczo i niedostosowanej społecznie. Jego celem jest promowanie idei wolontariatu jako alternatywy dla dotychczasowego trybu życia. Projekt realizowany będzie poprzez zajęcia informacyjne w placówce oraz spotkania integrujące młodych społeczników ze starszymi, niepełnosprawnymi osobami bezdomnymi. Chcemy w ten sposób przeciwdziałać marginalizacji oraz wykluczeniu społecznemu młodych ludzi oraz poprawić wizerunek osoby bezdomnej a także umożliwić międzypokoleniową wymiana doświadczeń,
TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DOLINY BIAŁEJ LĄDECKIEJ''KRUSZYNKA'' OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO WSI dolnośląskie STRONIE SLASKIE 6
We wsi istnieje kilkanaście obiektów malej architektury, które wymajają odnowienia. Stan kapliczek, kalwarii, krzyży pasyjnych zmusza nas do podjęcia szybkich działań przeciwdziałających ich dalszemu niszczeniu. Beneficjentami projektu będą mieszkańcy wsi, turyści, przyjezdni, wierni kościoła dla których są to miejsca kultu religijnego i głębokiej wiary. Z racji dużego ruchu turystycznego, projekt jest adresowany do kilku tysięcy osób z różnych rejonów Polski.
Towarzystwo Przyjaciół Lipska Zmalujmy coś pod Kopcem! podlaskie Lipsk 281
Zmalujmy coś pod Kopcem! - to próba obudzenia społeczeństwa Lipska. Chcielibyśmy zagospodarować, mało dziś atrakcyjne miejsce, nadając mu nowe funkcje - strefa spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, aby to właśnie tam rodziły się wspólnie podejmowane inicjatywy. W tym celu chcemy: pomalować stare ławki, dostawić nowe – ławki będą nosiły nazwę pozytywnych emocji (ławka pozytywnego myślenia, dobrego humoru, refleksji, niepohamowanej radości, akceptacji, itp.) zainstalować stojaki na rowery i tablicę informującą o powstaniu Kopca Wolności. Ławki pomalują i zainstalują wolontariusze w różnym wieku. Podstawową korzyścią z projektu będzie fakt, że mieszkańcy Lipska zyskają miejsce, gdzie można się spotkać, wspólnie podjąć inicjatywę. Miejsce wybrane na ten cel jest nieprzypadkowe, gdyż Kopiec Wolności jest wynikiem pracy społecznej mieszkańców Lipska. Biorąc z nich przykład chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom ideę odpowiedzialności za dobro wspólne zarówno materialne jak i duchowe.
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Dni Haftu beskidzkiego. śląskie Jaworzynka 42
Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" pielęgnuje najstarsze tradycje górali śląskich, pokazując ich piękno i bogactwo. Jednym z wielu działań jest promowanie rękodzieła ludowego i ludzi, którzy je tworzą. Najstarszą formą sztuki ludowej w Karpatach jest beskidzki haft krzyżykowy, który występuje tylko w kilku miejscach Europy - w tym w miejscowościach Beskidu śląskiego. Nasz projekt ma na celu pokazanie najstarszych form haftu, wypromowanie artystów którzy go tworzą i przekazanie tych umiejętności młodemu pokoleniu. W ramach zadania zrealizowane będą: warsztaty haftu, kiermasz twórczości ludowej, pokazy wiązania chust czepinowych i obróbki lnu, koncerty kapel, wspomnienia o życiu górali, wspólna zabawa i tańce. Przygotowana będzie również stała wystawa beskidzkiego haftu krzyżykowego oraz folder. Zadanie realizowane będzie przez członków stowarzyszenia, mieszkańców Gminy Istebna - w tym m.in. dzieci i młodzież, twórców ludowych, członków Uniwersytetu Seniora.
Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego "Pamiętamy o rodzinie Zawadzkich". mazowieckie Piaseczno 119
Niszczeje dom rodziny Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego, a historia jego niezwykłych mieszkańców i bywalców (czołowych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego) popada w zapomnienie. Pragniemy propagować historię o rodzinie Zawadzkich, ich patriotycznych i społecznych postawach, ich bohaterskiej działalności w czasie okupacji i po wojnie. Zachowanie historycznej pamięci i przekazanie jej młodszym pokoleniom jest zobowiązaniem potomków powstańczej Warszawy, harcerzy, celem Polek i Polaków. Planujemy przeprowadzenie badań archiwalnych, wydanie publikacji i przygotowanie bazy do utworzenia multimedialnego muzeum konspiracyjnych działań w czasie okupacji i w czasach komunizmu na terenie Zalesia Dolnego. Projekt będzie doskonale wpisywał się w uruchomioną właśnie akcję "Ratuję dom Zośki" rozpropagowaną w ramach działań fundacji "Dom Zośki" ( w rejestracji).
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej Analecta Freystadiensia - najstarsza kronika miasta Kożuchowa. lubuskie Kożuchów 12
Analecta Freystadiensia jest najstarszą kroniką miasta Kożuchowa, opracowaną i wydaną w 1751 roku przez miejscowego nauczyciela. Zawiera opis życia codziennego mieszkańców tej miejscowości od roku 1122 do 1740. Oprócz wydarzeń politycznych autor zamieścił szczegółowe opisy sytuacji gospodarczej, klęsk żywiołowych oraz uroczystości dnia codziennego. Autor oparł się na gruntownym studium dokumentów, z których wiele nie zachowało się do dnia dzisiejszego, a ich odpisy na kartach kroniki stanowią jedyny ślad ich istnienia. Dzięki temu możliwe jest poznanie pełnego obrazu historii miasta, które w średniowieczu należało do państwa piastowskiego i było jednym z ważniejszych ośrodków politycznych Dolnego Śląska. Autor przedstawił nie tylko obraz wojen, które przetoczyły się przez miasto, ale także ukazał strukturę i obraz życia społeczeństwa. Niniejszy projekt pozwoli na pierwszą polskojęzyczną edycję kroniki spisanej w języku niemieckim i łacińskim.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej „Przywracamy tożsamość cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie" łódzkie Kutno 166
Przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej wśród mieszkańców Kutna zanikła pamiętać o tym, że teren zielony, po którym spacerują; wyprowadzają psy, by się wybiegały i nie tylko...; gdzie zimą z dziećmi chodzą na sanki to teren cmentarza. Nie ma na tym cmentarzu pomników (macew), ale pod ziemią są groby mieszkańców Kutna grzebanych w tym miejscu przez kilkaset lat. Czas już przywrócić tożsamość temu miejscu, na którym pochowani są mieszkańcy Kutna. Zgodnie z tradycją żydowską cmentarz jest miejscem świętym i nienaruszalnym. Nie ma znaczenia czy zachowało się cokolwiek na powierzchni ziemi, gdyż najważniejsze jest to, co pozostało pod nią. Nekropolia jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego i podlega ochronie konserwatorskiej. Należy przypominać o tym mieszkańcom Kutna i chronić teren cmentarza poprzez wspólną z uczniami kutnowskich szkół kampanię informacyjno-edukacyjną, sprzątanie terenu cmentarza i ustawienie tam tablic informacyjnych.
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Wegierskiej PRZYJAŹŃ POLSKO-WĘGIERSKA łódzkie RADOMSKO 11
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskie w Radomsku istnieje od 33lat z bogatą działalnością udokumentowaną w kronice Towarzystwa. Organizujemy corocznie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Dni Kultury Węgierskiej wieczornice , konkursy recytatorskie i spotkania z dyplomatami , artystami , wykładowców..Zdajemy sobie sprawę , że każdy człowiek wnosi do grupy niepowtarzalne wartości i umiejętności . Odczuwa również korzyści osobiste : wzrost poczucia własnej wartości , pewności siebie , odczucia iż jest ważnym członkiem grupy. A to jest ważne dla ludzkiej psychiki , szczególnie w tempie obecnego czasu . Chcemy aby przyjaźń między narodami , która sięga ponad tysiąc lat trwała dalej i pogłębiała się w następnych pokoleniach . Kontakty z przedstawicielami innych krajów-Węgier pozwala nam odkrywać piękno i różnorodność innej kultury, historii , przyrody , języka i cech narodowych.ZAPRASZAMY
Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne "Orlik" Pieśni patriotyczne przy ognisku lubelskie Łuków 51
Projekt "Pieśni patriotyczne przy ognisku" jest nastawiony na promocję patriotyzmu oraz poczucia świadomości narodowej oddolnie. W każdej wsi, miejscowości, miasteczku oraz mieście widoczny jest coraz bardziej trend globalizacji oraz kosmopolityzmu, który ogranicza poczucie dumy z wartości narodowych do absolutnego minimum. Coraz mniej osób obchodzi święta narodowe, coraz mniej osób zna historię swojego kraju, coraz mniej osób uważa za coś najważniejszego bycie Polakiem.Zjawisko to widzimy także w naszej miejscowości. Krynka to wieś w której mieszka około 1500 osób, a liczba flag powiewających 3 maja czy 11 listopada jest możliwa do policzenia na palcach jednej ręki. Tym projektem chcemy od najmniejszych jednostek admininistracyjnych przypomnieć Polakom o historii ich kraju, historii ich regionu, historii skropionej krwią wielu ludzkich istnień. Projekt ma za zadanie umożliwić każdemu mieszkańcowi przeciętnej polskiej wsi żeby poczuł i docenił poświecenie każdego polskiego partyzanta.
TOWARZYSTWO SPORTOWE ATLAS W zdrowym ciele zdrowy duch!! Aktywizacja młodzieży poprzez sport mazowieckie Warszawa 1
Planujemy przeprowadzić serię zajęć, treningów, szkoleń oraz zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży z biedniejszych środowisk Warszawy oraz okolic - głównie dzielnic Ursynów, Mokotów, Grochów, Gocław, Rembertów oraz Wawer, a także gmin podwarszawskich: Zielonka, Marki, Józefów/Otwock, Komorów, Grodzisk Mazowiecki. Dyscypliną wokół której chcielibyśmy skupić młodzież są Biegi na Orientację (INO) - ich organizacja nie jest szczególnie kosztowna, a treningi rozwijają poza kondycją fizyczną wiele wartościowych cech i umiejętności - orientację w terenie, radzenia sobie ze stresem, umiejętność posługiwania się mapą czy umiejętność pracy w grupie. Wydarzenia będą organizowane we współpracy z wybranymi szkołami, parafiami, klubami kultury i będą adresowane do dzieci z różnych środowisk. Będziemy zachęcać również do udziału rodziców dzieci.
UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY OGÓLNIAK HRUBIESZÓW "Hrubieszowska Liga Streetballa" jako forma aktywnego spędzania czasu wolnego. lubelskie Hrubieszów 51
UKS "Ogólniak" od wielu lat jest propagatorem idei zdrowego stylu życia mieszkańców Hrubieszowa poprzez amatorskie uprawianie sportu. Projekt skierowany jest dla wszystkich chętnych zainteresowanych ciekawym spędzaniem czasu wolnego poprzez uprawianie koszykówki. Wiek uczestników, od uczniów szkoły podstawowej począwszy, poprzez szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne oraz seniorów w różnym wieku. Głównym celem jest stworzenie Hrubieszowskiej Ligii Streetballa. Planowanych jest 10 turniejów w których weźmie udział około 300 osób. Przewidziane są mecze oraz konkursy dla zawodników oraz kibiców. Turnieje będą odbywać się w pięknej scenerii przyrody i hrubieszowskich zabytków oraz na placach i parkingach położonych w centrum miasta. Projekt będzie obsługiwany przez wolontariuszy pozyskanych z hrubieszowskiego społeczeństwa, szczególnie młodzież szkolną. Cykl tych rozgrywek powinien stać się imprezą cykliczną cieszącą się bardzo dużym zainteresowaniem w hrubieszowskim środowisku.
Uczniowski Klub Sportowy "TARPAN" Bezpiecznie na drodze kujawsko-pomorskie Chełmno 7
Szkolenie służb organizatora imprez sportowych, kulturalnych z zakresu kierowania ruchem drogowym podczas imprezy z wykorzystaniem drogi w sposób szczególny.
Unisławskie Towarzystwo Historyczne Płutowo – oblicza nazistowskiego okrucieństwa. Film dokumentalny. kujawsko-pomorskie Unisław 46
Projekt zakłada stworzenie na bazie dokumentacji archiwalnej, wspomnień świadków i literatury przedmiotu filmu dokumentalnego dotyczącego obozu dla ludności cywilnej w Płutowie (k/Chełmna) zorganizowanego we wrześniu 1939 r. przez II Inspektorat Selbschutzu. W obozie tym życie straciło około 200 Polaków. Film ten, wsparty rekonstrukcjami wydarzeń, będzie przedstawiał mało znany wątek dziejów naszego region. Produkcja ta będzie przedstawiana w szkołach regionu i będzie znakomitym środkiem dydaktycznym w nauczaniu historii regionalnej z okresu lat wojny i okupacji. W czasie realizacji projektu planuję się także zaangażowanie młodzieży w proces badawczy, aktywizacje mieszkańców odgrywających rolę filmowe, warsztaty historyczne i premierę filmu z zaproszonymi gośćmi. Film powstanie we współpracy merytorycznej z członkami Unisławskiego Towarzystwa Historycznego oraz pracownikiem Instytutem Pamięci Narodowej odział/Bydgoszcz
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 10 Muza na Morasku wielkopolskie Poznań 343
Nudzi Ci się na Piątkowie? Jesteś studentem, albo „lokalsem”? Nie wiesz co robić na północy Poznania w ciepłą noc? Co powiesz na nietypową wizytę na Kampusie UAM na Morasku? Nie proponujemy Ci wykładów czy egzaminów. Wpadnij na film! Uniwersyteccy eksperci wytłumaczą Ci czy to co widzisz na ekranie faktycznie mogło się wydarzyć, czy zostało w całości zmyślone. Być może to właśnie Twój głos przesądzi o tym, czy się tego dowiesz. Studenci Koła Zawodów Telewizyjnych i Filmowych przy współpracy Biura Prasowego UAM zamierzają zorganizować w maju 2016 roku kino plenerowe, gdzie widzowie podczas głosowania będą decydować o tym, jaki film chcieliby zobaczyć. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Ekspertami z UAM, którzy wyjaśnią zawiłości fabularne filmów. Jeśli podoba Ci się ten pomysł, zagłosuj na nasz projekt. Być może razem, przy popcornie, obejrzymy dobry film. Liczymy na Ciebie!
Urząd Gminy i Miata Ocalić wspomnienia - Dworek w Poniatowie mazowieckie Żuromin 33
Dwór w Poniatowie zbudowany został na początku XIX wieku. Pierwotnie w poniatowskim domku szlacheckim miała zamieszkać rodzina Poniatowskich. Pierwsza znana wzmianka o dworku pochodzi z 1835 roku i wtedy już dworek popadał w ruinę. Odbudowano go poprzez tak zwane podwojenie na przełomie XIX i XX wieku. Dworek w ciągu dwustu lat swego istnienia kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli. Podobnie jak właścicieli zmieniały poniatowskie dobra. Po 1945 roku dworek przejęło państwo. Mieściła się w nim szkoła, później Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, a później zaczął marnieć. W czasach swojej świetności dwór wraz z całym przyległym kompleksem ogrodowym był największym urokiem Poniatowa. Cały zaś zespół parkowo – dworski nosił znamiona niemal wszystkich trendów panujących budownictwie dworskim na przełomie XIX i XX wieku. Tablica będzie przedstawiać historię istnienia dworku oraz szkice odtworzenia jego wyglądu od początku jego istnienia.
Urząd Miejski Zielona kraina podlaskie Dąbrowa Białostocka 121
W centrum naszego miasteczka znajduje się park, niestety został on bardzo zaniedbany, gdyż od dawien dawna nie została przeprowadzona jego rewitalizacja, a czas zrobił swoje. Postanowiliśmy to zmienić. Chcielibyśmy, aby nasz park stał się Zieloną krainą, w której będzie rosło mnóstwo pięknych kwiatów i krzewów, gdzie dzieci ze swoimi opiekunami będą mogły się pobawić, a Seniorzy odpocząć i porozmawiać ze swoimi znajomymi. Chcemy stworzyć zielone miejsce spotkań mieszkańców. Będzie to miejsce, w którym dzieci będą mogły odbyć lekcje biologii bądź ekologii. Każda instytucja bądź osoba będzie mogła zaopiekować się rabatami kwiatowymi czy drzewem. Na tabliczkach zostaną umieszczeni „właściciele” roślin. W parku staną także nowe ławki, przeniesiemy stoiska gdzie będzie można kupić regionalne produkty takie jak np. klinek dąbrowski. Zyskamy także miejsce gdzie będziemy mogli organizować festyny rodzinne.
Wrocławska Fundacja Filmowa Przewodnicy z okolicy dolnośląskie Wrocław 46
„Przewodnicy z okolicy” to pierwsza edycja cyklu warsztatów dla lokalnych przewodników-opowiadaczy, skierowana do mieszkańców wrocławskiego osiedla Popowice. Cotygodniowe spotkania miłośników tego obszaru miasta, pozwolą dzięki zajęciom z profesjonalnym opowiadaczem, historykiem oraz historykiem sztuki na wyszlifowanie posiadanych przez uczestników umiejętności oraz uporządkowanie wiedzy. Do rekrutacji zaprosimy wszystkich mieszkańców, jednak szczególnie zależeć nam będzie na grupie 50+ - osobach często nieaktywnych zawodowo, lecz aktywnych społecznie. Warsztaty zakończą sprawdzające kompetencje przyszłych przewodników działania finałowe: w trakcie 4 edycji miejskiego festiwalu MIASTOmovie:wro odbędą się spacery po Popowicach dla wrocławian i turystów ze świeżo upieczonymi opowiadaczami. Projekt pozwoli na stworzenie alternatywy dla tradycyjnych oprowadzań po mieście, eksplorację mniej znanych obszarów oraz aktywizację lokalnych społeczności i zainicjowanie tworzenia osiedlowych więzi.
WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA UL.CHROBREGO 31 W SKWIERZYNIE NOWE MIEJSCE ZABAW lubuskie Skwierzyna 3
Celem projektu jest stworzenie małego placu zabaw dla dzieci. Plac zabaw służyłby dzieciom z okolicznych bloków, gdyż najbliższe otwarte place zabaw są w odległości około 1000m, a dojście do nich przebiega przez ruchliwe ulice. Stworzenie takiego placu sprawi iż, dzieci nie błąkałyby się koło ruchliwej ulicy, byłyby bezpieczniejsze oraz rozwijałyby umiejętności ruchowe i zawiązywały przyjaźnie podwórkowe.
Zbąszyńskie Centrum Kultury - Biblioteka Publiczna Zbąszyń - znam to, gram w to! wielkopolskie Zbąszyń 175
Zbąszyń to urocze miasteczko nad jeziorem Błędno, położone w Regionie Kozła. Mamy bogatą tradycję, przepiękny folklor i niezwykłą historię. Ale nie zawsze o tym pamiętamy! Dlatego stworzymy grę znaną o niecodziennych gabarytach i wyjdziemy z nią w przestrzeń publiczną. Zachęcimy do zabawy zaproszone, ale i przypadkowo napotkane osoby - przyjezdnych, turystów. Będziemy także specjalnie zapraszać dzieci i młodzież do Biblioteki - tutaj mamy przyjazną przestrzeń do wspólnych kulturowych działań. Oczywiście zagramy też z seniorami - to będzie niezwykłe doświadczenie! Zasady są proste: rozsypujemy na podłodze/trawniku kwadratowe elementy gry (o wymiarze 25 cm X 25 cm), na których są obrazki/fotografie/hasła z gwary dotyczące naszego regionu. Kładziemy je obrazkiem na spód. Każdy element jest podwójny - zadaniem uczestników jest znalezienie pary takich samych obrazków lub nawiązujących do swojej treści elementów. Uczestnik musi opowiedzieć, co wie o danym obrazku - elemencie. I gramy dalej!
Zespół Szkolno - Przedszkolny Publiczne Przedszkole w Przybędzy Opowiem Ci bajkę...czyli czym skorupka za młodu nasiąknie. śląskie Przybędza 26
Drodzy Internauci ! Prosimy o głosowanie na nasz projekt, bo warto. Jest on skierowany jest do najmłodszego pokolenia czyli przedszkolaków. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach zamiłowania do czytelnictwa i teatru. Jak wiadomo, czytanie staje się niemodne. parę lat temu została zamknięta biblioteka wiejska. Naszym celem jest zmiana tego nastawienia. Wiadomo... czym skorupka za młodu nasiąknie.... Chcemy uatrakcyjnić czytanie przez różne działania, takie jak: Stworzenie w przedszkolu biblioteczki z pieknymi książkami, by dzieci mogły wypożyczać również książki do domu. Na zajęcia do przedszkola będą zapraszane do czytania różne osoby. Będą to: pani poseł, pan wójt, pani sołtys, nauczyciele, rodzice, seniorzy, starsze dzieci. Wszystkie działania będą filmowane i fotografowane, a później publikowane w lokalnych mediach oraz odtwarzane w przedszkolu. Na podsumowanie projektu odbędzie się przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci, oraz bal postaci bajkowych i poczęstunek.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Uniwersytet Osiedlowy wielkopolskie Poznań 61
Uniwersytet Osiedlowy na 650 lecie istnienia Naramowic jest wspólnym projektem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Poznaniu, Stowarzyszenia Konfederacji Szlachty Wielkopolskiej, studentów i doktorantów poznańskich uczelni oraz Rady Osiedla Naramowice. Pragniemy udowodnić, że nasza dzielnica nie jest tylko „nową sypialnią Poznania”. Uniwersytet Osiedlowy przez wydarzenia kulturalne, wykłady, warsztaty itd. ma na celu zintegrować lokalną społeczność, a także obudzić istniejący w niej potencjał. Przewidujemy między innymi wykłady otwarte dla wszystkich mieszkańców: „Historia Naramowic: Od Narama de Naramovicze do dziś”, lekcje żywej historii dla młodzieży „Podróż do Rzeczpospolitej”, warsztaty plastyczne: „Polski strój narodowy”, zajęcia z instruktorem walki na szable, czyli „Sarmacki wf”, lekcje dotyczące staropolskiej kuchni „Pieprzno i szafranno, moja mości panno, czyli Sarmaci od kuchni”. Łącznie przewidujemy przeprowadzić co najmniej 60 godzin lekcyjnych spotkań dla mieszkańców.
Zespół Szkół Bobra Wielka – by czas nie zaćmił pamięci podlaskie Nowy Dwór 176
Majątek Tomaszewskich w Bobrze Wielkiej (gm. Nowy Dwór) był miejscem spotkań wielu znanych ludzi, m.in.: Paderewski, Narutowicz, Iwaszkiewicz, Stanisławski. Stąd rozprzestrzeniała się nowa myśl technologiczna, innowacje w rolnictwie. Obecnie zabytkowy dworek znajduje się w Białostockim Muzeum Wsi, a pamięć mieszkańców gminy powoli zanika. Nie pozwólmy, by czas zaćmił pamięć. Dzięki stałej wystawie Gospodarze i goście Bobry Wielkiej możemy ocalić od zapomnienia ludzi, miejsca i wydarzenia, a młodzież zapoznać z dziedzictwem kulturowym regionu. Majątek w Bobrze Wielkiej będzie miał szansę na przetrwanie w pamięci lokalnej społeczności. Nowodworzanie będą pracować społecznie, bo chcemy zmieniać przestrzeń wokół nas. W odnowionej części korytarza szkolnego utworzymy stałą wystawę, zorganizujemy spotkania z ludźmi związanymi z historią majątku a przeprowadzone przez uczniów wywiady pozwolą im wzbogać wiedzę na temat okolicy i poczuć miłość do małej ojczyzny. Dokumentacja na Facebooku.
Zespół Szkół nr 1 - Gimnazjum i Liceum im.ks. Piotra Skargi w Szamotułach „Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma” ( W. Szymborska) wielkopolskie Szamotuły 65
W ramach grantu chcemy przypomnieć zasłużone dla Szamotuł postaci burmistrza K. Scholla, księdza B. Kaźmierskiego oraz przedsiębiorcy budowlanego H. Wysockiego. W wyniku pracy uczniów i nauczycieli powstanie wystawa oraz strona internetowa poświęcona osobom ważnym z różnych powodów dla Szamotuł i trochę zapomnianych współcześnie. Chcemy, w kolejnych latach, powiększać listę osób prezentowanych na stronie. Dokonania wymienionych Szamotulan pokażemy też na wystawie zorganizowanej w naszej szkole. Poprzez udział i pracę w projekcie młodych ludzi planujemy przywrócić do pamięci mieszkańców Szamotuł osoby kiedyś znane, popularne i zasłużone a dzisiaj nieobecne w lokalnej świadomości. Odbiorcami projektu są uczniowie szkoły, placówek zaprzyjaźnionych oraz mieszkańcy Szamotuł. Uważamy, że warto dzisiaj pokazać osoby kiedyś aktywne w małych ojczyznach, uświadamiać jak trwały jest ich dorobek życia. W ten sposób chcemy zachęcić naszych uczniów do działań na rzecz społeczności lokalnych.
Zespół Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śląskim Nasza lokata na zdrowie śląskie Wodzisław Śląski 25
Lubicie ruch na świeżym powietrzu? Chętnie korzystacie z siłowni pod chmurką? Jesteśmy pewni, że tak! Projekt "Nasza lokata na zdrowie" ma umożliwić nam stworzenie właśnie takiego miejsca, gdzie każdy będzie mógł aktywnie spędzić wolny czas. W ramach naszego projektu przy Zespole Szkól nr 2 w Wodzisławiu Sląskim na niezagospodarowanym dotąd terenie powstanie pierwsza w dzielnicy siłownia pod chmurką dostępna dla każdego przez cały rok. Pozyskane w ramach projektu fundusze pozwolą nam na przygotowanie terenu pod montaż urządzeń typu fitness oraz na poprawę estetyki i funkcjonalności przestrzeni wokół szkoły.
Zespół Szkół w Brzeźnie ESTETYCZNY ROZWÓJ FIZYCZNY - projekt ocieplenia i odnowienia elewacji szatni przy boisku piłkarskim w Brzeźnie wraz z imprezą strażacką i sportową wielkopolskie Kostrzyn Wlkp. 45
Jesteśmy małym zespołem szkół (103 uczniów) z Brzeźna w woj. wielkopolskim. Nie dysponujemy własnym obiektem sportowym. Zajęcia sportowe odbywają się na jednym z 2 boisk i w innych placówkach. Na naszym boisku stoją kontenery służące uczniom i lokalnemu klubowi sportowemu za szatnię. Wprawdzie wewnątrz są one wyremontowane, jednak elewacja jest w stanie opłakanym, szpeci okolicę i nie zapewnia utrzymania temperatury, która dawałaby komfort korzystającym z niej osobom. Pomóżcie nam uczynić naszą małą ojczyznę piękniejszą i bardziej przyjazną! Zagłosujcie na nasz projekt, który zakłada wyremontowanie elewacji szatni przy udziale naszej lokalnej społeczności. Obiecujemy, że przy pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie starannie tę elewację umyjemy i posprzątamy okolicę. Po remoncie, podczas finałowej imprezy, ozdobimy elewację logo BZ WBK, rozegramy turniej, zaprosimy mieszkańców do udziału w zawodach sportowych. Dzięki tej inicjatywie będziemy rosnąć siłę w pięknym otoczeniu!
Zespół Szkół w Łękach Dolnych Słowem, pędzlem, obrazem, igłą i ... łyżką - książki inspirują do działania podkarpackie Łęki Górne 43
Słowem, pędzlem, obrazem, igłą i... łyżką. Książki to nie tylko szkolne lektury, lecz źródło inspiracji do wszechstronnych działań, dlatego też chcemy propagować czytelnictwo wśród społeczności lokalnej. Wspólne spotkania uczniów, mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych organizacji to nie tylko zachęta do sięgnięcia po książkę, dzielenie się refleksjami po jej przeczytaniu, lecz również zalążek dalszych działań artystycznych, których inspiracją będą właśnie książki. Obrazy na płótnie, grafiki, zdjęcia, a nawet potrawy kulinarne, które możemy znaleźć i na kartach "Pana Tadeusza" i we wspomnieniach Julii Child z pobytu we Francji. Podsumowaniem całorocznych działań ma być Piknik Rodzinny, podczas którego odbędzie się przegląd powstałych prac, warsztaty kulinarne i degustacja potraw oraz wspólne czytanie książek będących inspiracją do wyżej wymienionych działań.
Zespół Szkół w Mszczonowie „Komiksowy wehikuł czasu Ziemi Mszczonowskiej” mazowieckie Mszczonów 2
Zagłosujcie na nasz Projekt i wybierzcie się w podróż z „Komiksowym wehikułem czasu Ziemi Mszczonowskiej”! Naszym celem jest zainspirowanie młodzieży do zamienienia komputera w narzędzie kreatywnego działania. Zorganizujemy warsztaty komiksowe dla młodzieży, których efektem będzie stworzenie komiksu przedstawiającego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Ziemi Mszczonowskiej. Oprócz wydruków, będzie on dostępny w formacie pdf na naszej stronie internetowej, więc każdy z was będzie mógł również się zainspirować i zdobyć wiedzę. W ostatnich latach niezwykle popularne wśród młodzieży jest tradycyjne rysowanie, tworzenie krótkich rysowanych opowieści, japońskich mang, komiksów czy obrazków w formie memów. Dodatkową zachętą do prowadzenia tego typu twórczości są szerokie możliwości wydania oraz publikacji dzieł w formie drukowanej oraz elektronicznej. Stąd też pomysł połączenia rozwoju zainteresowań młodzieży z przekazywaniem informacji o ich „małej Ojczyźnie”.
Zespół Szkół w Tuławkach Dotknij i usłysz kulturę Warmii warmińsko-mazurskie Tuławki 25
Celem projektu jest: --umożliwienie dzieciom z najbiedniejszych rodzin i niepełnosprawnym udziału w ciekawych zajęciach pozalekcyjnych, -aktywne uczestnictwo w warsztatach regionalnych ( teatralnych, tanecznych, muzycznych, plastycznych, rękodzielniczych) i poszerzenie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Warmii, -wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej . Projekt adresowany jest do 50 dzieci w wieku 6-9 lat z naszej szkoły a także do ich rodziców . W ramach projektu zaplanowane są różnorodne działania :wycieczki: np.do Skansenu, zajęcia teatralne z aktorem ,konkursy: (plastyczny „ recytatorski , fotograficzny ), warsztaty muzyczne- nauka pieśni warmińskich, warsztaty plastyczne ,cykl spotkań „Czytamy baśnie warmińskie”,warsztaty taneczne . W efekcie przeprowadzonych działań dzieci będą potrafiły świadomie i aktywnie uczestniczyć w życiu wspólnoty lokalnej, oraz rozumiały potrzebę pielęgnowania tradycji regionalnych
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce Ludzie, czyny a nawet mury mówić o Nim będą mazowieckie Ostrołęka 0
Główne zadania naszego projektu to: 1. Organizacja 2 konkursów nt. znajomości życia i osiągnięć dr J. Psarskiego w ramach spotkań z młodzieżą szkolną i seniorami, które będą promować różne formy patriotyzmu laureata, jak jego postawy patriotyczne i wzorce obywatelskie. 2. Organizacja wystawy pamiątek po dr Psarskim wraz z prezentacją multimedialną celem pokazania Jego patriotyzm współczesny realizowany w czasie pokoju przez edukację, ciężką pracę i własne wyrzeczenia. 3. Organizacja turnieju piłkarskiego dla młodzieży szkolnej o mistrzostwo ZSZ nr 1 w Ostrołęce celem rozwijania różnych form zajęć pozaszkolnych i zainteresowań związanych m.in. ze sportem i wolontariatem. 4. Organizacja zawodów sportowo-rekreacyjnych i międzypokoleniowych z udziałem seniorów 60+ i młodzieży szkolnej - Senioriada. 5. Wydanie 4 rodzajów pocztówek okolicznościowych, informatora wystawy i ulotek promujących osobę laureata konkursu które będą wspierały inicjatywy lokalne na rzecz społeczności.
ZHP Sanok Bezpieczne i bezpłatne wspinanie z Kartą Dużej Rodziny podkarpackie Sanok 120
Odbiorcami bezpośrednimi będą osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Zadanie polega na prowadzeniu bezpłatnych zajęć wspinaczkowych w okresie 9 miesięcy od uruchomienia projektu dla rodzin wielodzietnych. Aby go osiągnąć niezbędny będzie zakup uprzęży wspinaczkowych, lin, chwytów wspinaczkowych oraz specjalistycznych materaców asekuracyjnych. Wyposażona w ten sposób ścianka wspinaczkowa umożliwi organizację zajęć wspinaczkowych. Korzyściami z projektu będą: promowanie dużej rodziny oraz działań na rzecz wzmocnienia jej kondycji, poprawę warunków życia dużych rodzin, wspieranie funkcji rodzicielskiej poprzez wyrównanie szans rozwoju dzieci wychowywanych w rodzinie, zachęcanie do wspólnego spędzania czasu, budowanie przychylnego klimatu lokalnego, sprzyjającego podejmowaniu korzystnych demograficznie decyzji dla rozwoju dużej rodziny.
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Wielkopolska Hufiec PIAST - Poznań Stare Miasto HISTORYKON 2015 wielkopolskie Poznań 5
Czym jest Historykon? To trzydniowa impreza organizowana, przez 176 Poznańską Drużynę Wędrowniczą, o tematyce historycznej w której duży nacisk jest położony zarówno na klimat jak i na dobrą zabawę uczestników oraz integrację pomiędzy środowiskami z całej Polski.Tegoroczna tematyka drugiej edycji Historykonu poświęcona jest Żołnierzom Wyklętym. Wspaniałe przeżycia gwarantujemy Wam nie tylko tematyką, ale również tradycyjnymi harcerskimi zajęciami w kawiarence, przy gitarze, planszówkach itp.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej SZLAK CIESIELSKIEGO mazowieckie Warszawa 13
Celem projektu SZLAK CIESIELSKIEGO jest popularyzacja wybitnej osobowości polskiego inżyniera, naukowca, sportowca, harcerza, pedagoga, ojca rodziny i społecznika Jerzego Ciesielskiego. Głównym działaniem w projekcie będzie: 1.Opracowanie i wytyczenie szlaku edukacyjnego im. J. Ciesielskiego z Jordanowa przez Toporzysko na Polankę Harcerską (podczas inauguracji szlaku na Polance odbędzie się także piknik rodzinny dla lokalnej społeczności zorganizowany przez ZHR-Rodzinie przy współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie). 2.Przeprowadzenie Rodzinnej Gry Miejskiej dla wszystkich chętnych upamiętniającej miejsca i fakty z życia J. Ciesielskiego w Krakowie i okolicach. W trakcie m.in.: warsztaty projektowania ze studentami na Politechnice Krakowskiej, na której wykładał Ciesielski; spotkanie z reżyserem filmu „Konstrukcja nośna. Rzecz o Jerzym Ciesielskim”; spływ kajakiem po Wiśle itp. Scenariusz gry zostanie udostępniony w formie questingu na stronie projektu dla wszystkich zainteresowanych

Głosowanie możliwe tylko na komputerach i tabletach.