Rada Nadzorcza

Gerry Byrne

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Absolwent Harvard Business School, Irish Management Institute oraz Institute of Bankers in Ireland. Od 1973 roku związany z Grupą Allied Irish Banks.

Zajmowane stanowiska:

 • Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Zachodniego WBK (od 2011 – do obecnie)
 • Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Zachodniego WBK (2001 – 2011)
 • Dyrektor Zarządzający Dywizją Europy Środkowo-Wschodniej, Grupa AIB (2009 – 2010)
 • Dyrektor Zarządzający Polską Dywizją Grupy AIB (2001 – 2008)
 • Dyrektor Zarządzający ARK Life Assurance Company Limited, Dublin, Irlandia (1997 – 2000)
 • Szereg funkcji kierowniczych w Grupie AIB, Irlandia (1973 – 1997)

Jest członkiem Irish Institute of Bankers, Irish Management Institute oraz Alumni Harvard Business School

 

Danuta Dąbrowska

Członek Rady Nadzorczej

Absolwentka Uniwersytetu Przemysłu Spożywczego w Budapeszcie, gdzie uzyskała tytuł inżyniera-magistra. W roku 1999 została członkiem Stowarzyszenia Licencjonowanych Biegłych Rewidentów Księgowych (ACCA), a w 2005 Fellow of ACCA (FCCA). W roku 2008 ukończyła Program Zaawansowanego Zarządzania Strategicznego IMD w Szwajcarii. Ma 20 lat doświadczenia na wyższych stanowiskach w zakresie finansów, operacji, zarządzania płynnością i ryzykiem, projektach inwestycyjnych, transakcjach M&A i innych usługach (outsourcing księgowości i płac). Tworzyła również Centrum Usług Finansowych w Polsce obsługujące kraje EMEA. Ostatnie dwa lata poświeciła restrukturyzacji przedsiębiorstw w Europie Zachodniej, w tym wdrażaniu strategii, poprawy jakości procesów i procedur, wdrażaniu systemu ERP. Doświadczenie zdobywała zarówno w polskich, jak i międzynarodowych przedsiębiorstwach operujących w różnych branżach gospodarki.

Przebieg doświadczenia zawodowego:

 • 1991-1993: Arthur Andersen & Co., Warszawa; Andersen Consulting jako Asystent Finansowy,
 • 1993 – 1997: Coopers&Lybrand w Warszawie jako Kierownik w dziale Business Assurance,
 • 1997 – 2001: Ericsson w Warszawie i Sztokholmie jako Kierownik działu finansowego i kontroli biznesowej,
 • 2002 – 2004: TP Internet (grupa France Telecom) jako Dyrektor Finansowy,
 • 2004 - 2009: ECCO Sko A/S Członek Zarządu / Dyrektor Finansowy (region: Europa Wschodnia oraz Bliski Wschód),
 • 2009 – obecnie: Pandora Jewelry Członek Zarządu / V-ce Prezes ds. Finansów i Administracji (region Europa oraz Bliski Wschód).
 • 06.2012 – obecnie - Członek Rady Nadzorczej Herkules S.A.

Członek jest niezależny.

 

dr Witold Jurcewicz

Członek Rady Nadzorczej

Członek Rady Nadzorczej Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, doktor nauk prawnych Instytutu Państwa i Prawa Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w prawie handlowym oraz w prawie o obrocie publicznym papierami wartościowymi. Brał udział w licznych projektach prywatyzacyjnych, w których reprezentował zarówno Skarb Państwa, jak i podmioty przejmujące kontrolę nad prywatyzowanymi spółkami, w tym wielu inwestorów zagranicznych wiodących w swych branżach. Uczestniczył także w wielu transakcjach przejęcia lub połączenia spółek prywatnych. Ma również bogate doświadczenie na rynkach kapitałowych. Uczestniczył w redagowaniu zasad dobrych praktyk pod auspicjami Komisji Papierów Wartościowych oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Członkostwo w Radach Nadzorczych:

 • PLM Wielkopolska Huta Szkła S.A. w Gostyniu (a następnie Rexam Szkło Gostyń) (1997-2000)
 • Stomil Olsztyn S.A. (spółka publiczna) (2000-2003)

Obecnie wspólnik w kancelarii Daniłowicz Jurcewicz Biedecki i Wspólnicy, Sp. k.

Członek jest niezależny.

 

José Luis De Mora

Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Dyplomowany Analityk Finansowy (CFA). Absolwent Uniwersytet ICADE o kierunku prawniczym oraz ekonomicznym. Posiada dyplom MBA Boston College. Karierę zawodową rozpoczynał w takich instytucjach jak Bank of Spain czy Daiwa Securities. W 1994 r. wyjechał do Londynu, gdzie w firmie Dresdner Kleinwort Benson pełnił funkcję analityka ds. Hiszpanii odpowiedzialnego za hiszpański rynek kapitałowy i bankowy. W 1998 r. objął funkcję analityka banków paneuropejskich w londyńskim oddziale Merrill Lynch. Współzarządzał zespołem i odpowiadał za strategię banków paneuropejskich we Francji, Portugalii, Włoszech oraz Hiszpanii. Od 2003 roku José Luis de Mora pełni funkcję Szefa Rozwoju Korporacyjnego/Strategii Banco Santander. Członek Grupy Ekspertów ds. Bankowości (GEBI) przy Komisji Europejskiej.

Członek Rady Nadzorczej Sovereign Banku. Członek Rady Nadzorczej Santander Consumer USA.

 

John Power

Członek Rady Nadzorczej

Przewodniczący Lelewela Enterprises Ltd., sieci franczyzowej Roche-Bobois działającej w Irlandii. Konsultant finansowy. Poprzednio, Dyrektor Generalny (General Manager) w Allied Irish Banks p.l.c. mający duży wpływ na rozwój zarówno Pionu Rynków Kapitałowych, Centrali. W kwietniu 2002 został nominowany na Członka Rady Nadzorczej Banku Zachodniego. Członek Stowarzyszenia Biegłych Księgowych (Fellow of the Association of Chartered Certified Accountants, FCCA), Instytutu Biegłych Sekretarzy i Administratorów (Fellow of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators, FCIS) oraz Instytutu Bankierów (Institute of Bankers) w Irlandii.

 

Marynika Woroszylska-Sapieha

Członek Rady Nadzorczej

Absolwentką Warszawskiej Akademii Medycznej. Przez kilkanaście lat pracowała w Instytucie Kardiologii w Aninie w zespole, który jako pierwszy w Polsce wprowadził wiele nowych technik w kardiologii interwencyjnej i była jedną z nielicznych kobiet w tej specjalności, nie tylko w Polsce ale i za granicą. Absolwentka International Executive Programme INSEAD w Fontainebleau. W 1994 roku rozpoczęła karierę zawodową w przemyśle farmaceutycznym. Od 1997 roku związana z Grupą Sanofi – jedną z wiodących firm farmaceutycznych na świecie. Aktualnie pełni funkcję dyrektora generalnego Grupy Sanofi w Polsce.

Zajmowane stanowiska zawodowe:

 • Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Sanofi-Aventis sp. z o.o. – (2005 – obecnie)
 • Dyrektor Generalny Sanofi-Synthelabo sp. z o.o. – (2003 – 2004).
 • Dyrektor Dywizji Sanofi-Synthelbo sp. z o.o. – (1998-2003)
 • Staż w brytyjskim oddziale Sanofi Winthrop – (1997)
 • Szereg funkcji kierowniczych w Infa Biocom – (1994-1996)

Marynika Woroszylska-Sapieha, w latach 2005-2012, była członkiem zarządu Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych (polski oddział EFPIA) a następnie - po zmianie statutu przez stowarzyszenie – członkiem zarządu INFARMY – Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych. Piastując stanowisko członka zarządu organizacji branżowej, Marynika Woroszylska-Sapieha była odpowiedzialna za działania prowadzące do przestrzegania kodeksu etyki, dyrektywy przejrzystości, ochrony praw intelektualnych oraz promocji innowacyjności w Polsce. Od października 2012 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu INFARMY. W 2008 roku Marynika Woroszylska-Sapieha została uhonorowana Orderem Kawalera Legii Honorowej - najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez władze Francji. Jest członkiem Rady Programowej Vital Voices – międzynarodowej organizacji pozarządowej, wspierającej rozwijanie potencjału przywódczego kobiet oraz szerzenie idei mentoringu. Jest członkiem klubu INSEAD Alumni.

Członek jest niezależny.

 

José Manuel Varela

Członek Rady Nadzorczej

Absolwent Universidad Complutense de Madrid. Od 2007 roku pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Zarządzającego Banco Santander. Wcześniej w latach 1987 – 2007 pełnił funkcję Starszego Wiceprezesa Grupy. Obecnie jest członkiem zarządu Santander Private Banking S.p.A., Włochy oraz Banque Commerciale du Maroc, Moroko. W latach 2007r. – 2010r. pełnił funkcję szefa na Rynki Azjatyckie. Doświadczenie zawodowe pogłębiał pracując w bankach poza Hiszpanią – od 1978r do 1987r. był szefem Biur Przedstawicielskich w Wenezueli i Kolumbii. Sprawował także funkcję dyrektora Generalnego Banku Extebandes (Kolumbia, Wenezuela, Peru, Boliwia, Ekwador) oraz dyrektor Generalnego Banco Exterior U.S. Branch (Nowy Jork, Floryda, Kalifornia).

Inne pełnione funkcje zawodowe:

 • Wykonawczy Zastępca Prezesa - Santander Consumer Finance Europe (SCF)
 • Szef Dywizji Europejskiej
 • Szef Aliansów Europejskich
 • Szef Rozwoju Biznesu Korporacyjnego i Ubezpieczeń
 • Członek Rady i Zarządu Sanpaolo IMI, Włochy
 • Członek Rady Banque Commerciale du Maroc, Maroko
 • Członek Rady i Zarządu SCF, a także Członek Rady w spółkach zależnych SCF we: Włoszech, Niemczech, Norwegii, Portugalii, na Węgrzech i w Polsce.
 

Jerzy Surma

Członek Rady Nadzorczej

Absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Tytuł doktora nauk ekonomicznych otrzymał na Wydziale Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ukończył program IFP w IESE Business School oraz Executive Program w MIT Sloan School of Management. W roku akademcim 2011-12 pracował jako Visiting Scholar w Harvard Business School. Doktor Jerzy Surma w latach 1999 – 2006 pracował na stanowiskach kierowniczych w T-Systems Polska oraz SAS Institute Polska. Był dyrektorem ds. Konsultingu Biznesowego w IMG Information Management Polska, gdzie odpowiadał za wdrożenie systemów controlingu finansowego, re-inżynierię procesów biznesowych, doradztwo informatyczne, oraz systemów analiz biznesowych w m.in. w branży telekomunikacyjnej, produkcyjnej i sieciach handlowych. W latach 2006-2009 współpracował z MCI Management jako członek rady nadzorczych w spółkach CCS S.A oraz One-2-one S.A. W latach 2009-2010 był członkiem rady nadzorczej w firmie Teta S.A. jako przedstawiciel funduszu inwestycyjnego Pioneer PEKAO Investments. Od 2008 r. jest członkiem Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu w Grupie Kęty S.A. Obecnie jest zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ponadto Jerzy Surma jest kierownikiem studiów podyplomowych Business Intelligence .

Członek jest niezależny.

 

David R. Hexter

Członek Rady Nadzorczej

David R. Hexter jest absolwentem filozofii, nauk politycznych i ekonomii Uniwersytetu w Oksfordzie; ma tytuł MBA nadany przez Cranfield School of Management oraz tytuł magistra nauk Uniwersytetu Londyńskiego (Birkbeck).

W 1970 roku rozpoczął pracę w Citibank jako praktykant. Później pełnił stanowiska kierownicze w Luksemburgu, Belgii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Afryce Południowej, USA i Szwajcarii. W 1986 roku objął stanowisko Głównego Oficera Kredytowego. W latach 1989-1992 odpowiadał za rozwój działalności Citibanku w Europie Centralnej i Wschodniej, w tym w Polsce. W 1992 roku David Hexter rozpoczął pracę w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), gdzie pełnił funkcję Dyrektora wydziału Bankowości ds. Instytucji Finansowych, a od 1996 roku był również Zastępcą Wiceprezesa EBOR, przewodniczącym Komitetu ds. Inwestycji Kapitałowych oraz członkiem Komitetu Inwestycyjnego.

W 2004 roku zakończył pracę w EBOR. Od tej pory zasiada w radach nadzorczych wielu spółek, banków i funduszy inwestycyjnych działających w Rosji, Kazachstanie, Danii i Wietnamie, w tym w dużej spółce logistycznej notowanej na GPW w Londynie, gdzie pełnił funkcję niezależnego członka Rady Nadzorczej oraz przewodniczącego Komitetu Audytu do czerwca 2015.

Członek jest niezależny.

 

Jose Garcia Cantera

Członek Rady Nadzorczej
Dyrektor Finansowy, Banco Santander

Jose Garcia Cantera jest Starszym Wiceprezesem Banco Santander, który objął funkcję Dyrektora Finansowego oraz Szefa Pionu Finansów w styczniu 2015 r.

Przed objęciem tego stanowiska, od maja 2012 r. Pan Garcia Cantera pełnił funkcję szefa Pionu GBM, podlegając bezpośrednio Prezesowi Grupy.

We wrześniu 2003 r. Pan Garcia Cantera dołączył do banku Banesto obejmując stanowisko Starszego Wiceprezesa nadzorującego Pion Rynków Międzybankowych, w ramach którego funkcjonowały takie jednostki jak bankowość korporacyjna, skarb, rynki kapitałowe, Banesto Bolsa oraz jednostka ds. operacji na rynku międzynarodowym. Od roku 2006 pełnił funkcję Prezesa Banesto.

Przed rozpoczęciem pracy w Banesto, Pan Garcia Cantera zajmował stanowiska najwyższego szczebla w Salomon Brothers-Citigroup. Był członkiem Zespołu Zarządzającego Citygroup EMEA (Europa, Bliski Wschód i Azja), Rady Dyrektorów Rynków Kapitałowych Citigroup w Wielkiej Brytanii oraz Rady Dyrektorów Citigroup EMEA.

W latach 1995-2002, Pan Garcia Cantera pracował na stanowisku analityka akcji w Ameryce Południowej, zdobywając wielokrotnie tytuł najlepszego analityka przyznawany mu przez wiele branżowych magazynów i agencji, takich jak Institutional Investor, Reuters, Extel oraz Global Investor.

Pan Jose Garcia Cantera jest inżynierem ds. przemysłu i ukończył studia MBA w IE Business School.

Jose Garcia Cantera nie prowadzi działalności konkurencyjnej wobec Banku i nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o KRS.

 

Wszyscy członkowie Zarządu oraz wszyscy członkowie Rady Nadzorczej Banku Zachodniego WBK S.A. spełniają wymogi wynikające z ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe dotyczące ograniczeń w liczbie pełnionych przez nich funkcji w zarządach i radach nadzorczych innych spółek.

W Banku Zachodnim WBK S.A. funkcjonuje Komitet Nominacji i Wynagrodzeń.

 
Bank Zachodni WBK S. A. z siedzibą we Wrocławiu, ul. Rynek 9/11, 50-950 Wrocław, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000008723, REGON 930041341, NIP 896 000 56 73, kapitał zakładowy i wpłacony 992.345.340 zł.

Kontakt dla inwestorów i analityków giełdowych


Agnieszka Dowżycka